Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tragedia de la Brasov - putem intelege de ce?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Qamar
curiozitate: de ce cand vreunul isi omoara copiii sau sotia sau vreuna isi arunca copilul nou nascut la ghena, nu se mentioneaza "o femeie ortodoxa" sau un barbat ortodox sau catolic..si-a violat copilu etc.. nu zice nimeni ca religia nu a fost UN factor, insa prea multe comentarii am auzit in jur (live) in care erau acuzati toti penticostalii ca sunt extremisti si mai stiu eu cum.. eu nu sunt nici pocaita, nici nepocaita, nicicum, insa ma deranjeaza felul acesta de discriminare insinuata mai ales de presa e tragic ce s-a intamplat, vinovata este in primul rand familia EI ca nu au dus-o la psihiatru
Life's Good!
exact asta vroiam sa spun si eu. prea mult se repeta "o mama penticostala" . nu cred ca religia a fost un factor important in comiterea crimei. cred in primul rand sanatatea mentala a mamei a jucat un rol extrem de important. ramiris, cate alte femei care nu sunt penticostale dau nastere mai multor copii? sunt destule care fac asta.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, sunt total de acord ca nu este OK -si majoritatea dintre noi gandim asa- sa faci 10-12-15 copii, la distanta atat de mica unul dupa celalalt; dar asta nu inseamna ca toti cei care au multi copii ar putea vreodata sa isi omoare vreunul.. da, sunt de acord ca cele mai multe din principiile religie penticostale sunt rigide si de neinteles/neaplicat pt mine, dar asta nu ii face pe toti pasibili criminali ... citesc cu groaza cazul asta http://www.stiridecluj.ro/social/mama-fetitei-de-trei-ani-disparuta-la-tarnita-face-un-apel-public-distribuiti-fotografia-fetita-mea-e-disparuta-deja-de-14-ore- primit ca link pe fb (https://www.facebook.com/klaudia999 -ea este mamica)..dar nu vad sa se spuna ca ar fi ortodox, catolic, baptist...In mod clar si barbatul acesta are ceva probleme psihice (a lasat si un film de adio, etc)..dar pentru asta nu putem sugera ca toti cei din religia lui ar putea face asta. Este efectiv vorba de o boala mentala care, pe langa alti factori, a dus la o asemenea tragedie. Cat despre fetita din CJ, sper din tot sufletul sa o gaseasca...
Life's Good!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti spune ca religia in sine este sau nu factor favorizant in aparitia schizofreniei. Insa factorii de mediu, printre care circumstantele de viata stresante, sunt considerati a fi o cauza care in interactiune cu factori genetici, duc la aparitia schizofreniei. Ce se poate imputa religiei, in cazul asta, este interdictia de a vizita medicul, am inteles ca interdictia asta exista. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld ramiris, cate alte femei care nu sunt penticostale dau nastere mai multor copii? sunt destule care fac asta.
Sunt, poate fi vorba de ignoranta (in cazurile pe care le tot vedem la TV din sate uitate de lume din Moldova), poate fi vorba pur si simplu de dorinta unei familii de a avea multi copii, aici cred ca discutam de reguli si convingeri izvorate din orientarea religioasa a femiliei. Sau poate o combinatie a tuturor factorilor astora, nu zice nimeni sa aratam cu degetul toti penticostalii dar nici sa fim excesiv de "polticallly corect" si sa ne prefacem ca n-are legatura orientarea religioasa cu ce s-a intamplat aici. Sa iei in discutie impactul convingerilor religioase impinse la extrem in cazul asta nu inseamna ca faci un deserviciu celor care au credinta asta, aici e clar un caz iesit chiar din normalitatea credintei despre care vorbim. Nu stiu de ce sare toata lumea sa-i apere pe penticostali ca mie nu mi se pare ca i-a atacat nimeni, chiar mi s-a parut ca majoritatea celor care au postat au subliniat convingerea ca e o exceptie, o situatie extrema. Eu una am incercat sa inteleg pana judec si clar ca nu am o problema cu orientarea religioasa a nimanui atata timp cat nu pune in pericol viata/intergritatea celorlalti. Femeia a devenit ea insasi o victima din momentul in care si-a pierdut discernamantul, cei din jurul ei care-l aveau in continuare sunt de condamnat. Puteau macar sa se asigure ca nu ramane singura cu copii, asta nu cred ca era impotriva nici unei religii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Ce se poate imputa religiei, in cazul asta, este interdictia de a vizita medicul, am inteles ca interdictia asta exista. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Exact!Si asta face religia 99% vinovata de tragedie! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de acord, femeia este si ea o victima; sunt convinsa ca va ajunge intr-un spital de boli psihice insa nu ar trebui sa se termine aici; si cei din jurul ei -sotul, socrii, parintii sau cine mai era in zona- trebuie sa fie trasi la raspundere pentru ca nu au facut nimic sa previna acest lucru, adica sa nu o lase singura cu copiii, daca la medic nu au voie sa o duca.....
Life's Good!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Ce se poate imputa religiei, in cazul asta, este interdictia de a vizita medicul, am inteles ca interdictia asta exista. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Exact!Si asta face religia 99% vinovata de tragedie! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Dar cred ca JD se referea la faptul ca religia in sine nu poate fi considerata o cauza a declansarii schizofreniei, adica nu poti sustine ´´daca esti de religia cutare faci o forma grava de schizofrenie´´ Iar pe de alta parte, sunt destui suferinzi care nu ajung la psihiatru, nu pentru ca religia le-ar interzice, ci pentru ca oamenii din jurul lor pur si simplu nu inteleg (din nestiinta sau prostie) ce se intampla cu bolnavul. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si PS- e legal sa functioneze in ro o secta religioasa care interzice ajutorul medical? Ma intreb ce fac oamenii aia cand au probleme evidente, organice. Mor pur si simplu? -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramiris, vorbim de oameni simpli. de fapt foarte simplii. din toate punctele de vedere si cred ca intelegi ce vreau sa spun. oameni care abia stiu de capul lor, care nu cunosc prea multe despre viata, decat ce au vazut in familiile lor. si aici ma refer la familiile care fac copii multi fie ca sunt apartinatori ai unei confesiunui religioase fie ca nu apartin nicuneia. ei, oamenii astia nu citesc nici o carte, nici o revista, nu discuta cu nimeni ...mai "citit" asa. sa ma iertati, dar acesti oameni traiesc in niste limite. cu ani in urma m-am implicat intr-o campanie ptr sanatatea femeilor de la sat, intr-un sat din estul Romaniei. m-am dus pregatita sa tin prelegeri ptr studenti, abia la fata locului am constatat ca vorbeam o alta limba. noroc ca am sesizat rapid si am bagat foile in mapa, mi-am luat un scaun si le-am rugat pe doamnele taranci sa facem un cerc si sa stam de vorba. altfel s-au deschis cand am stat intre ele pe scaun, nu la pupitru. multe, foarte multe din ele nu stiau sa citeasca, chiar si cele mai tinere. habarnuaveau ce-i ala ciclu menstrual. unele stiau ca doar daca te pupa un barbat ramai gravida. si multe alte aspecte, pe care eu le consideram perfect stiubile din copilarie, ele nu le stiau. nu aveau acces la informatie, sotii le tineau acasa, multe nu aveau tv in casa, multe femei nu iesisera din sat decat pe la 14, 15 ani. se maritau devreme 16, 17 ani. o alta lume, in alte dimensiuni. despre care credeam ca nu exista. asta se intampla la sfarsitul anilor '90, parca prin '99. am vorbit cu directoarea de la scoala, o doamna deschis la minte. si i-am cerut sa dea spre folosinta o clasa, celor care vroiau sa invete sa scrie si sa citeasca. o doamna draguta dintr-un orasel din apropiere s-a oferit sa faca cursuri de alfabetizare cu ele. doamna era adventista. si ce sa vezi? barbatii lor au venit peste noi la scoala ca de ce vrem sa le invatam carte pe femei? ca vor fi mandre apoi [pk] sase luni a durat proiectul, apoi am continuat singura inca un an. ptr ca am vazut persoane dornice sa invete, sa stie mai mult despre viata. inca mai pastrez relatii cu cateva din ele. anul trecut m-am intalnit in Germania cu una din femei, care in trecut era analfabeta. nu ma laud, am lacrimi in ochi.... a ingenunchiat si mi-a pupat mainile: "doamna, m-ai ajutat sa deschid ochii, mi-ai dat o sansa pe care nimieni nu mi-ar fi dat-o...' si am plans amandoua. [:I]
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Ce se poate imputa religiei, in cazul asta, este interdictia de a vizita medicul, am inteles ca interdictia asta exista. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Exact!Si asta face religia 99% vinovata de tragedie! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Dar cred ca JD se referea la faptul ca religia in sine nu poate fi considerata o cauza a declansarii schizofreniei, adica nu poti sustine ´´daca esti de religia cutare faci o forma grava de schizofrenie´´ Iar pe de alta parte, sunt destui suferinzi care nu ajung la psihiatru, nu pentru ca religia le-ar interzice, ci pentru ca oamenii din jurul lor pur si simplu nu inteleg (din nestiinta sau prostie) ce se intampla cu bolnavul. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Niciun moment -cel putzin din partea mea dar nici restul participantzilor la discutzie,nu au incercat macar sa faca o legatura intre religie si schizofrenie! Asta a fost o interpretare personala a userului JD! De unde pina unde...nu stiu,dar nu asta a fost scopul! Legatura religiei cu cele intimplate,ma repet acum este interdictzia asistentzei medicale! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...