Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Probleme somn si agresivitate!


Recommended Posts

Am un baietel de 4 ani care merge la gradi pana la ora 18.Seara ar trebui sa doarma mai devreme.La ora 22 ii mentionez ca trebuie sa doarma si il rog frumos sa vina in pat ca e ora de culcare, dar incepe circul: Mie nu mi-e somn, nu vreau sa dorm, il astept pe tati sa vina de la serviciu sa dorm cu el. Nestiind ce sa mai fac il santajez spunandu-i ca nu mai vede jocuri la calculator daca nu vine sa doarma. De fiecare data, a dat rezultate. Stiu ca e o metoda nesanatoasa santajul, dar nu stiu cum sa rezolv problema si nu stiu ce repercursiuni ar avea. Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi. In alta ordine de idei, a inceput sa fie agresiv . Da cu pumni, picioare in tatal lui si in mine cand nu-i convine ceva si face anumite gesturi si vorbeste urat cu noi,racneste de cele mai multe ori in jocul lui.(comportamente invatate la gradi)Ii explicam ca nu e frumos ce face, ca el este un baiat cuminte si ca nu trebuie sa se ia dupa un baiat sau altul care fac lucruri urate. Nu stiu ce ar trebui sa fac si in acest caz ca sa indrept comportamentul. Mama fericita de 2 baietei Stefan Dacian (24.02.2008)si Andrei Vlad(19.10.2010) poze\http://picasaweb.google.com/adina.vero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am patit acelasi lucru ce fetita mea la trecerea dintre 3 la 4.Noi nu mergem la gradinita dar avem niste bunici care nu ne invata chiar toate cele bune[:D] Eu am vb cu fetita mea exact cum as vrobi cu un om mare si ii explic ca ma deranjeaza anumite lucruri si o indemn sa mi spuna si ea daca i se pare ca fac ceva care nu este corect. Deocamdata observ o usoara schimbare insa nu ma stresez prea tare pentru ca imi amintesc din ca imi povetsea mami ca si eu si fratele meu faceam la fel pe la 4 5 ani,si nervosi si violenti,lucruri care au trecut pe la 6 ani. succes[flo] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ora 10 seara este o ora tarzie, pt un copil de 4 ani. Uite cum procedez eu cu fetita mea de 8 ani : la 7 si jumatate seara incep pregatirile pt masa. Mancam pana pe la 8 si jumatate. La 9 fara un sfert se aseaza in pat, eu langa ea si ii citesc o poveste. Dupa care, somn pana a doua zi la 7. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu vrea sa se culce daca nu petrece destul timp cu voi! De aia a devenit violent. O fi si din cauza varstei, dar el e fara voi pana la ora 18! Cu tatal lui se vede in timpul saptamanii, sau doar in weekend? Eu cred ca se simte dat la o parte, abandonat. Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 31+ [baietel] Euan Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Varsta de 4 ani poate fi o varsta dificila, deci s-ar putea sa fie o stare trecatoare. Dar si eu spun ca petrece mult timp fara voi, probabil de la 8, 9 dimineata pana la ora 6 seara. Nu stiu de cat timp are programul acesta lung de gradinita. Este posibil sa fie un copil sensibil si sa nu tolereze foarte bine atat de multe ore fara parinti. Reactiile fizice, vorbitul urat si tipatul pot fi doar metode prin care sa va atraga atentia asupra lui si sa va comunice ca are nevoie de mai mult timp si atentie din partea voastra. Deasemenea, daca si in orele petrecute cu tine are multe activitati de genul TV si calculator asta nu-i satisface nevoia de a fi cu mama si cu tata, chiar daca in acest timp ei sunt undeva, in zona. Incearca sa aveti seri mai linistite, fara calculator, fara TV in care sa stai cu el sa te joci cu jucarii sau jocuri dar fara nici o presiune iar spre final sa-i citesti povesti in pat. Poate asa se va linisti si va adormi mai usor. Incearca sa-i vorbesti frumos chiar cand este agresiv, sa ai multa rabdare si sa nu-l certi imediat cum face ceva ce ti se pare nelalocul lui (ma refer la tipat dat cu pumnii, etc). Mai degraba sa-l intrebi daca e furios, sa-l chemi sa se linisteasca impreuna cu tine, sa-l inveti sa traga aer in piept si cand expira sa arunce afara toti nervii sau furia. Poate ma insel, dar nu te costa nimic sa incerci o saptamana, doua ce am scris mai sus. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu postarile anterioare. Ora 10 este o ora foarte tarzie, mai ales ca, mergand la gradi, probabil ca se scoala la ora 7. Pentru un copil de 4 ani, 9 ore de somn e prea putin. Pe de alta parte, petrece extrem de putin timp cu voi, si inteleg ca aproape deloc cu tatal lui. Acesta este un motiv suficient pentru a se manifesta violent. Se simte abandonat, neimportant. Chiar daca el cere sa se joace la calcuzlator sau sa seuite la televizor, evident ca ii fac placere aceste activitati, dar ramane tot fara prea mult timp real petrexut cu parintii, ceea ce nu e ok. Cred ca daca ati petrece mai mult timp cu el, s-ar schimba atitudinea lui. Delia, [gravi] 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
Sunt de acord cu postarile anterioare. Ora 10 este o ora foarte tarzie, mai ales ca, mergand la gradi, probabil ca se scoala la ora 7. Pentru un copil de 4 ani, 9 ore de somn e prea putin. Pe de alta parte, petrece extrem de putin timp cu voi, si inteleg ca aproape deloc cu tatal lui. Acesta este un motiv suficient pentru a se manifesta violent. Se simte abandonat, neimportant. Chiar daca el cere sa se joace la calcuzlator sau sa seuite la televizor, evident ca ii fac placere aceste activitati, dar ramane tot fara prea mult timp real petrexut cu parintii, ceea ce nu e ok. Cred ca daca ati petrece mai mult timp cu el, s-ar schimba atitudinea lui. Delia, [gravi] 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Total off-topic: Delia, ce fain, totii copii tai sunt nascuti in martie! Oau, tocmai va pregatiti de petreceri! LMA! Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles care este programul vostru, dar se pare ca simte nevoia sa-si astepte tatal. Noi, prin natura profesiei, avem perioade in care fie eu, fie sotul (mai des sotul) ajungem tarziu acasa, sau suntem plecati cateva zile. In perioadele astea eu negociez cu Matei un somn de pranz mai lung (1-2 ore in plus fata de programul obisnuit) pentru a putea sta pana mai tarziu, seara, sa recupereze timp petrecut cu tati. Nu e f ok scurtarea somnului de noapte, dar tot e bine ca se compenseaza cu cel de pranz si impac ... si capra si varza. Nu stiu in ce masura poti aplica solutia asta, dar e o idee. In privinta orei de culcare....daca abia la 22 ii ceri sa vina in pat, cu toate mofturile pe care sunt ei in stare sa le faca, e clar ca se culca prea tarziu. Incearca sa inccepi distractia mai devreme, sa=l bagi in pat la 20, poate poate ajunge sa adoarma pana la 22. Asa facea si fi-miu la varsta respectiva, avea un talent nesfarsit de a trage de timp, putea sa fie in pat la 21 si sa adoarma la 23.30, tot asa, cu fofilat si dus cu vorba....Vai ce ma enerva [:)] Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] [url="http://www.tocanadecuvinte.blogspot.com"]TocanaDeCuvinte[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ramas uimita de asta cu interzisul la calculator! Pai are 4 ani si sta acasa de la 6 si ceva pana se culca... Cand mai are timp de calculator? In perioada ramasa pana la culcare (max ora 9) ar trebui sa petreaca timp de calitate cu parintii (sa se joace/sa picteze/sa deseneze/sa modeleze/sa bucatareasca cu mama/tata, sa ia masa in familie, sa i se citeasca, sa faca baie cu mama/tata langa el etc etc) si sa se culce multumit ca e si el din familia aia! Copilul nu vrea sa se culce pt ca e disperat ca doarme, se scoala si iar pleaca la gradi si nu si-a vazut de fapt parintii[q][q][q] Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...