Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Probleme somn si agresivitate!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

poate copilasul tau isi manifesta cumva gelozia fata de fratele mai mic, in sensul ca el sta mai toata ziua la gradi (e trimis de acasa, cum s-ar zice), in timp ce fratiorul sta acasa, impreuna cu mami (sau cine are grija de el, ca nu am inteles daca ai reinceput serviciul sau esti acasa, in CIC). cel mic are 1 an si jumatate, cred ca iti solicita destul de mult atentia, e la varsta explorarilor si descoperirilor prin casa. probabil ca si abordarea ta este putin "nefericita", nu-i spui copilului la ora 22 ca trebuie sa vina in pat, pentru ca e ora de culcare si trebuie sa doarma, ci cred ca ar trebui sa-l iei din timp cu pregatirile pentru baie si somn, sa-i spui la 21:30 "peste o jumatate de ora facem baie si mergem la culcare, te rog sa fii pregatit pentru asta", apoi peste 15 minute il atentionezi ca mai sunt 15 minute pana la ora de culcare, samd. daca ii spui fix la ora 22 ca gata, joaca s-a terminat, treci in pat la culcare, normal ca nu-i place si protesteaza, daca taman atunci facea cine stie ce i se parea lui interesant. sotul tau vine in mod constant dupa ora 22 de la job ? daca da, e firesc pentru baietel sa simta lipsa tatalui si nevoia de a petrece un pic de timp cu el, sau sa adoarma impreuna cu tati. stiu, nu putem trai doar cu aer, avem nevoie de bani, de aceea lucram peste program sau in schimburi unii dintre noi, insa ar trebui sa gasiti o solutie care sa-i satisfaca "nevoia de tata" : poate mai mult timp petrecut de ei doi, in week-end, ca barbatii [:D] cat despre comportamentul urat/agresiv, despre care presupui ca l-a preluat de la gradi : pe mine m-ar pune rau de tot pe ganduri una ca asta, as cauta sa aflu imediat ce se intampla la gradi, nu e normal sa vada acolo un astfel de comportament. incearca sa vorbesti cu educatoarea, cu ingrijitoarele, sa vezi exact despre ce este vorba. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi. Ajungem acasa in jur de ora 18.30. Mai devreme nu reusim pentru ca il am si pe fratele cel mic pe care-l las la o vecina sa doarma si deci in concluzie nu pSteot pleca mai devreme de acasa. Dupa ce ajungem il luam pe fratele mic care intradevar ma solicita mult pentru ca vrea f. des in brate. Il las pe Stefan sa joace cu jucariile pana pregatesc masa. Isi doreste sa pictam impreuna sau sa facem puzzle impreuna, dar nu putem datorita celui mic care , vrea si el sa faca acelasi lucru si ne strica puzzle sau smulge hartia pictata, etc. Le fac baita in fiecare seara pe la 8.30. Tati reuseste sa ajunga pe la ora 21, nu intotdeauna. Dupa ce-i scot de la baita, il mai las la calculator daca tati nu a sosit la Piticlic(joc educational pentru copii)in cursul saptamanii. Jocuri doar vineri dupa gradi sambata. Cand vine tati se joaca cu el. Apoi incep sa ii spun ca trebuie sa mergem sa dormim pentru ca e ora de culcare si ca este foarte tarziu. Nu il iau in pat direct. Mai negociem si ii mai acord inca 5 minute sa-i dau satisfactie, dupa care insist sa vina in pat si imi spune ca nu vrea si nu vine.Si dupa care nu stiu cum sa mai procedez ca sa nu mai pun santajul in aplicare. Cel mic nu mai doarme nici el devreme, pentru ca daca il pun la ora 21 sa adoarma, de la ora 2 dimineata pana la ora 5 are program de joaca si atunci prefer sa doarma de la ora 23 si si sa aiba un somn linistit pana dimineata. Am incercat sa-l pun mai devreme in pat cand l-am avut pe cel mic la bunici si s-a fatait in pat de la ora 21 pana la ora 23.Stim ca petrecem putin timp cu el si ca are nevoie de noi mai mult timp dar nu prea avem ce face.Speram sa-l mai ia buni din cand in cand pe cel mic la ea ca sa avem mai mult timp impreuna.Cat despre gradi, corina, cam inper e toate gradinitele exista cate un exemplu negativ. Fiul meu se pare ca se simte atras de astfel de manifestari, cu toate ca nu se uita la desene cu super eroi sau roboti sau mai stiu ce alte porcarii. Se uita la "Clubul lui Mickey" si la bebe TV. Mama fericita de 2 baietei Stefan Dacian (24.02.2008)si Andrei Vlad(19.10.2010) poze\http://picasaweb.google.com/adina.vero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JD -- ai vorbit clar din postura mamei cu un singur copil. O sa vezi tu cand il veinavea pe almdoilea si va avea un an jumate ce multe o sa poti face cu cel mare cand esti singura cu amandoi. Nu sepoate, cand sunt amandoi acasa cu un singur adult, se pot juca jocuri diferite, de genul plastilina, cuburi, mers in parc, poate jocuri gen buatrie, doctor. Altfel, nu reusesti decat sa il faci pe cel mare sa fie frustrat si nici nu reusesti sa petreci timp de calitate cu nici unul. Solutia este sa fie si tatal acasa. Cum sa vina la ora 9 sau mai tarziu in fiecare zi?? Ce, munceste pe plantatie? Daca are munca neterminata, isi ia acasa si dupa ce se culca copiii sta pana la 2 noaptea si o face, dar vine acasa sapetreaca timp cu copiii lui. S atunci e alta situatia, unul dinparinti se joaca cu unul din copii, celalalt cu celalalt, apoi fac schimb, se pot juca si impreuna, ca e mai usor sa il distraga unul pe cel mic sa nu ii mazgaleasca desenele sau sa ii strice puzzleurile celui mare. Si noi trecem prin faza asta acum, am mai trecut si acum 4 ani, cu primii doi copii, insa la noi e diferita treaba,pentru ca eu stau acasa, am timp berechet de petrecut cu toti copiii, asa ca pot uneori sa o trimit pe cea mica afara cu femeia, sau o pun sa ii faca o baie mai lunga, aca am ceva de facut cu unul dintre cei mari la care ea ne-ar incurca, de exemplu sa jucam Monopoly sau Life sau alte jocuri de copii mari. O sa treaca faza asta peste vreo 2 ani si apoi se vor jucaimpreuna si va fi mai usor sa petreceti timp cu ei. Dar daca pana atnci relatiile dintre voi si copii se deterioreaza, nu va fi usor. Trebuie sa gasiti amandoi timp mai mult sa petreceti cu copiii. Delia, [gravi] 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Annya, e scurt timpul petrecut cu copiii, dar poate cumva sa-l "intinzi?" Cand mergi in bucatarie sa pui masa, ia-i cu tine si profita de ocazie mai schimbati o vorba doua... poti sa-i dai o frunza de salata si-un morcov sa faca salata ori mai stiu eu ce deca ii face placere. sau sa te ajute sa pui masa ? vezi daca merge, baiatul meu mai mare e incantat sa ajute in bucatarie. Apoi poate incerci sa ii duci direct la baie, impreuna pe amandoi si mai castigi ceva timp si dupa baie intrati in pat sa le spui povesti, il lasi pe cel mare sa povesteasca - cel mic bineinteles ca intrerupe dar asta poate fi un moment de veselie si complicitate intre tine si cel mare. Incetul cu incetul poate se obisnuiesc, mai ales daca in timpul asta scurt esti tu langa ei. Si mai ales in weekenduri cand probabil sunteti acasa, faceti cat mai multe impreuna. Sper ca te ajuta ideile astea, te inteleg ca e greu dar nu e forever Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari. Da ii place celui mare,mai ales sa spele vasele. Baie le fac impreuna si se joaca foarte frumos in cada. O sa va tin la curent. Din pacate, a fost inca o seara de fiasco. Atata a mai tras de timp pana s-a facut 12. A inceput sa planga ca sa nu-i inchidem lumina, desi nu are nici o treaba cu intunericul. Am o lumina de veghe pe hol si noaptea daca i se face sete, nu ne trezeste , merge si bea singur apa. Merge singur la toaleta pe semiintuneric. M-am saturat sa-l santajez ca sa faca un lucru benefic in folosul lui. [q] S-a trezit cel mic intr-un tipat, ca trebuie sa-i dea un canin si 3 masele, asa ca , acuma dupa ce s-a linistit am intrat si eu sa mai citesc mesajele si sfaturile voastre.. Sanatate multa! Mama fericita de 2 baietei Stefan Dacian (24.02.2008)si Andrei Vlad(19.10.2010) poze\http://picasaweb.google.com/adina.vero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...