Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap 76


Recommended Posts

Corina,

 

pt Ausbildung ai nevoie sa stii bine limba (scris is vorbit ca dai examene la IHK - camera de comert si industrie). Eu am facut unul in 9 luni (6 teorie si 3 practica) si pot sa spun ca usor nu a fost (ca Bürokauffrau). Eu aveam 39ani cind l-am facut, dar nu stiu daca la cele de 3 ani nu e o limita. Poate intra Angiuta ca ea face unul acum ca educatoare.

 

Cu vorbitul....incearca si vorbeste ori de cite ori ai ocazia, pt ca numai asa itzi dai "drumul". Nu e usor, dar nici imposibil.[:)]

Succes!

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andreia,

 

vezi ca Einbürgerungstest e valabil 2 ani..iti spune o patita..io am am reusit sa fac toate intrebarile..dar l-am luat #61514; si trebuies minim 26 din 33. Io am intalnit un funtionar scarbos..pan la urma i-am spus ca nu ii aduc nici o traducere..ca tot acelasi lucru..la rog el nu intelegea denumirea localitatilor..pai stai frate ca aia tot la fel ramane..ca doar nu o traduce. Pt copil mi-a cerut dovada ca merge la scoala. El e nascut in ro…noi suntem la adunat de acte..banuiesc ca pan la urma le depun io si apoi vine si colegu dupa mine ca io le am complete actele. io am 7 ani in iunie. nici vb de certificat 6 luni.

 

ah, da e nevoie si dovada de la Rente. Asta mi-a mancat mie ficatii vreo 2 ani! Mai scriam odata. si cazier..si poze..

 

Cu limba..grea poveste..io am gasit o batranica si dupa multe converstii cu ea am inceput sa inteleg sis a vb fara sa fac o traducere in cap..dar tot prost vorbesc..rabdare..rabdare..

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex,

ceva nu se inteleg f bine in prima linie a mesajului tau[flo]

 

Eu am luat uc maxim acest test, 33 din 33....uite ca nu stiam ca e valabil doar 2 ani, ceea ce sincer. mi se pare o prostie, ca in 2 ani e clar ca germana fiecareia dintre noi evolueaza si, daca l-am luat acum 2 ani, i-l luam si peste 2 ani.....

 

Poate scrii aici ce anume tzi-a trebuit de la Rente si cum ai procedat? Ai adus din Ro ceva, au facut ei demersuri, etc...

 

Eu inca nu-s f convinsa de necesitatea acestei cetatenii[:D] Dar, cine stie, poate ma trezesc maine cu idea ca n-ar strica si un pass nemtesc. Eu am 11 ani si ceva.......de cind sunt aci.

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christa, as avea nevoie si eu de ajutorul tau, daca se poate.

Din punct de vedere al limbii germane, care e e diferenta intre Sozialer Beistand si Theologie-Sozialarbeit? Sau mai bine zis, Thelogie - Sozialarbeit nu inseamna ca in limba romana Teologie si Asistenta sociala? Iti multumesc!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Alex,ceva nu se inteleg f bine in prima linie a mesajului tau[flo]Eu am luat uc maxim acest test, 33 din 33....uite ca nu stiam ca e valabil doar 2 ani, ceea ce sincer. mi se pare o prostie, ca in 2 ani e clar ca germana fiecareia dintre noi evolueaza si, daca l-am luat acum 2 ani, i-l luam si peste 2 ani.....Poate scrii aici ce anume tzi-a trebuit de la Rente si cum ai procedat? Ai adus din Ro ceva, au facut ei demersuri, etc...Eu inca nu-s f convinsa de necesitatea acestei cetatenii[:D] Dar, cine stie, poate ma trezesc maine cu idea ca n-ar strica si un pass nemtesc. Eu am 11 ani si ceva.......de cind sunt aci.Andreia
align="right" id="quote2">Andreia ,depinde ce faci. Daca stai acasa si cresti copilul si ii vorbesti in romaneste non stop,sot roman,etc...contactul cu germana e minim si se uita deci nu e o evolutie...Bine,nu e cazul tau [:D],vorbesc asa in general ca nu e chiar lipsita de logica valabilitatea asta.Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi roxy, nu stiu de ce a aparut mesajul meu de 2 ori

miriluta pt. B1 (ca tre sa fac asta!), numai ex. sau trebuie si cursuri? si ex. unde se poate da? si bitte lista ca pana ajung eu la primarie...

deci sa cer certificate de nastere (si casatorie?) model nou dar sa astept cu apostila

si ce dovada de rente? din ro? nici nu stiu pe unde mai e cartea mea de munca....

eu as vrea cel mai mult cetatenia pt. toni ca asa ar putea calatori singura in ro...in conditiile actuale, ca noi nu am mai putut si nici timp de procura si insotitori, detalii, cazier...n-a fost in ro de 3 ani; iar ea nu poate aplica fara unul din parinti; dar oare ma agit degeaba, noi facem 6 ani in vara, e prea devreme?

mersic [pup]

 

gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxy
zuzi.simona am raspuns mai inainte la mesajul tau...citeste mesajul meu anterior.Helbi multumesc pentru raspuns, asta cu einbürgerungstest stiu cu intrebarile, oricum multumesc pentru ca mi-ai insflat putin curaj, am nevoie, ce nu inteleg este asta cu cetificatul de nastere si cu cele 6 luni .Am dat citatul mai inainte .Daca stie cineva mi-ar fi de mare ajutor, pentru ca eu am trimis deja sa imi scoata certificat de nastere de tip international si nu stiu daca nu l-am dat prea repede, avand in vedere ca nu am inca examenele luate.In alta ordine de idei, baiatul meu cel amre are certificat international dar normal ca e mai vechi de 6 luni...ce fac...ii trebuie altul nou acum?Daca dintre fetele care au dat pentru cetatenie ma poate lamuri si pe mine cineva ar fi minunat.Multumesc.roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)[i]
align="right" id="quote2">Eu zic ca termenul de sase luni e legat de data la care iti pun stampila la starea civila de la primaria voastra cum ca e conform cu originalul etc. Adica duci actele la recunoscut (pun ei stampila ca e cf cu orginalul etc) si sa nu treaca mai mult de sase luni pana efectiv le folosesti.Revin dupa ce mai citesc o data textul german.Ceska, mamica de Benjaminmic si scump (23.12.2007)Blogu` nostru Blog culinarAm venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat cetatenia in 2010. Nu am avut nevoie de test de limba fiindca am dat un test de limba acu ceva ani pentru acces la studii aici si l-au acceptat ca dovada. Nu imi aduc aminte sa imi fi cerut ceva legat de pensii dar cazul meu e cel al uneia casatorite cu neamt care dupa 3 ani a aplicat pentru cetatenie. Abia in 2011 au inceput sa ma bazaie cei de la Deutsche Rentenversicherung si vor tot felul de chestii de la mine. Am situatia in care am lucrat in Ro si am urmat cursurile unei facultati in paralel. Si imi cer foaia matricola cu acei ani. Eu credeam ca ar conta mai mult contributia la pensii din anii respectivi, eu fiind angajata. Am uitat ce a motivat tipa la telefon dar cu proxima vizita in Ro o sa cer foaia matricola sa le trimit.

 

Ceska, mamica de Benjamin

mic si scump (23.12.2007)

 

 

Blogu` nostru

 

Blog culinar

 

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

miriluta pt. B1 (ca tre sa fac asta!), numai ex. sau trebuie si cursuri? si ex. unde se poate da? si bitte lista ca pana ajung eu la primarie...

align="right" id="quote2">

Simona sunt anumite centre specializate unde poti da B1...trebuie sa te uiti la tine in oras unde sunt asemenea centre (intreaba-l pe unchiul GOOGLE[:D] )Pot sa iti trimit pe mail un exemplu de test B1...seriful meu nu a facut nici un curs, pot sa faci dar nu e obligatoriu. B1 e compus din 4 parti: lesen-verstehen, hören-verstehen, schreiben und sprechen. Trebuie sa ai un anumit punctaj pe total si un punctaj minim pe fiecare Baustein (ex: media pt examen ca sa fie considerat ca bestanden, e de 4 Punkte, insa pe fiecare Baustein trebuie sa ai minim 3 Punkte). Daca pici un Baustein, poti sa il repeti doar pe cel picat.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, cand ai nevoie d e informatii despre Olanda? Trebuie sa ma pun sa caut dupa ce il intreb pe sotu ce si cum. Stiu ca ne-am intalnit odata cu o familie de romani care erau in vacanta in Olanda si el le-a dat tips despre anumite locuri. Acum noi suntem in santier si cred c a numai sambata seara am timp sa iti raspund. Cand plecati?

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...