Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum percepem realitatea in tara de adoptie


Recommended Posts

Am emigrat din mai multe motive: lipsa de perspectiva profesionala (eram profesoara de liceu, tocmai imi dadusem gradul I si vazusem la ce imensa suma de 8.5 milioane imi ajunsese salariul...trebuia sa mai astept vreo 10 ani vechime sa mai creasca); tristetea infinita si golul lasat de plecarea dintre noi a mamei; taierea din scurt a unei relatii in care ma implicasem total, dar el nu era disponibil; toata societatea la momentul respectiv, o lume gri, mizera, oameni stresati, haos...si as putea continua. Aveam nevoie sa respir intr-o lume noua. Ce imi place in Quebec: curatenia, casele cochete, imensele parcuri, bilingvismul, cum se trece relaxat in aceeasi fraza de la franceza la engleza si invers,farmecul frantuzesc al unor locuri, faptul ca Montrealul e al 2 lea oras din America de nord ca nr de restaurante/cap de locuitor, peisaje care iti taie respiratia... Ce nu-mi place: nationalismul quebecosilor, sistemul de invatamant secundar (liceu) prostit de o reforma idioata, cladirile scolilor seamana cu niste inchisori, mentalitatea parinti-copii zisa "enfant-roi", si, nu in ultimul rand, VREMEA, mai bine zis iernile interminabile cu "furtunile de zapada" in care ninge de aproape 1m in mai putin de o ora si raman gramezi de zapada pana prin mai... [gravired] 28 + [baietel] X Ioan "Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...