Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (33)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilenuta, felicitari!!! [flo] Ce surpriza ne-ai facut... Sarcina usoara si bebelina sanatoasa si cuminte!

 

Lavi, daaa, vrem tips & tricks pentru ghiozdan si ce-o mai fi legat de scoala.

 

PS. azi dimineata veni vorba cu Cristi despre orar si pauze - era stresat de ce o sa-l astepte la scoala. I-am aratat "orarul" afisat la gradi si deocamdata l-am linistit (au afisate temele zilnice - 2 activitati/zi deocamdata).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guten morgen si o saptamana gigea! [flo]

 

Ilenutza, wooooow, sarcina usoara! Fetita...tra-la-la-la-la-la!!![pk][pk] Pe 13 martie s-au facut 2 ani de cand ne-am vazut ultima oara (la teatrul de papusi, cand era inca zapada)!

 

Sarah e super ok dupa cea de-a doua doza de Ospen. Dar e inca in carantina (fara gradi) si sub antibiotic (trebe sa ia 10 zile).

 

Ando, voi ce strumfiti?

 

Lavi, super-good-news cu apartamentul. Va tin pumnii sa-l scoata Virgil ieftin la bani! Stiu ca are talent, deci sigur va reusi![pk]

 

Maria, Lavi - de acord cu viziunea lavineasca despre afinitatea culturala si limba germana. Culmea e ca si eu am fost total inversuata impotriva limbii germane, desi am invatat cate ceva si inteleg limba, dar nu mi-a placut niciodata, spre maaarea disperare a mamei mele. Dar si-a luat revansa acum cu Sarah. Oricum, Sarah e copilul cuminte pe care mama mea nu l-a avut niciodata, ca io am fost/sunt o rebela in viziunea ei.[8D][:-@]

 

Lavi, asteptam review cuprinzator despre ghiozdane&co.[:)]

 

 

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata dragelor,

 

[bis] A venit primavara!!!

 

Ghiozdan

Dupa parerea mea cea mai proasta achizitie e un ghiozdan care are si maner tip troller. Devine excesiv de greu. Greu de urcat pe scari. Am vazut copii alergand cu trolerul dupa ei prin balti, altii spetindu-se sa-l duca in spate.

Ghiozdan cu spatele moale - prost. Spatele ghiozdanului va lua forma continutului lui si va impunge copilul sau ii va deforma spatele.

Eu sunt adepta unui ghiozdan rigid, de preferat care sa aiba in interiorului lui un fel de compartimentare care sa tina cartile cat mai aproape de spatele copilului, nu sa migreze inspre fata ghiozdanului. Se stie de la organizarea rucsacului de munte [:D] ca cel mai bine e sa plasezi greutatile cat mai aproape de spate (nu modifica asa mult centrul de greutate).

 

Nu e rau sa luam un ghiozdan incapator, in care sa incapa si pantofii de sport in zilele cu sport, si ustensilele de pictura sau de activitati practice, ca sa nu mai aiba copilul si o extra-plasuta dupa el. Doar ca arata cam prea mare fata de dimensiunea copilului mic de clasa I si s-ar putea sa iasa destul de greu per total.

 

Penar - nu va aruncati la penare foarte voluminoase si grele, ocupa mult loc in ghiozdan si trag mult la greutate.

Aici depinde daca invatatoarea le cere sa aiba si creioane si carioci la ei, dar mai bine luati cu mai putine culori. De multe ori penarul se vinde cu continut: creioane, eventual carioci, guma, ascutitoare.

 

Stilouri - pentru inceput cumparati 2-3 bucati, stilourile din ziua de azi se strica foarte repede. Mereu sa aveti 1 stilou nou de rezerva in casa.

 

Caiete si alte rechizite - eu am preferat sa le cumpar in prima zi de scoala, invatatoarea ne da atunci lista cu necesarul si de la scoala trec pe la librarie si i le cumpar. Nu faci mare economie deca cumperi din timp n caiete care apoi se dovedeste ca nu iti trebuie.

 

Manuale si materiale auxiliare - caiete tip - la fel, prefer sa le comand de la scoala, afli in prima zi de scoala ce anume foloseste invatatoarea. Scolile au legatura directa cu editurile, nu are rost sa te stresezi dinainte.

 

Ce trebuie luat din timp (eu ma apuc pe la inceputul lui august) - uniforma/tinuta de scoala. Interesati-va din timp care e regulamentul scolii. Nu uitati de incaltaminte: pantofi negri sau inchisi la culoare si adidasi pt sport pe care sa-i poarte doar la sport, daca se face in sala trebuie sa fie mereu curati pe talpa, deci o pereche special alocati sportului.

Silviei le permite ca in ziua cu ed. fizica sa vina in trening, deci are nevoie de 2 trening-uri. Daca are de exemplu sport marti si joi, poate nu apuci sa speli si sa usuci treningul in 2 zile daca si l-a murdarit. Evitati treningul roz deschis, a calcat copilul intr-o balta si te poti alege cu niste pete care nu ies nici cu slujbe.[popa]

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noki, ma bucur ca Sarita e mai bine!

Anda, ce mai face Nic?

Maria, ora ca ora, dar pauza [olala]

 

 

Am avut un week-end harnic si productiv, am facut curat in balcon, am spalat geamurile din toata casa minus balcon, am calcat, am gatit (l-am trimis sambata pe Virgilin piata dupa 1/2 kg spanac, a venit cu o legatura de 1 1/2 kg, era spanac tanar asa ca am murit de spate pana l-am terminat de curatat, a fost mai obositor spanacul decat geamurile [alcool])

 

Ieri dupa masa am fost terminata, n-am mai avut putere sa ies cu fetele in parc, ele se jucat f frumos (s-au jucat cateva ore bune de-a scoala, Nati e super la curent cu ce inseamna scoala cu asemenea profesoara [:-@]) asa ca nu m-am dezmintit, m-am apucat sa browsez netul facand prospectiuni pentru vacanta 2013. [alcool] Barem mi-am clatit ochii.

 

Lavi [gravi]32+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, aoleu, reincepe cosmarul: stilou, "adidasi", trening, borcanelele pentru desen [alcool]. Uram tot harnasamentul asta cat eram in generala, si vad ca inca n-am scapat de sechele [:(].

 

daaa, a venit primavara si la noi, am avut un w/e superb! iesit prin parc, zoo, scos trotinetele... sper sa nu se mai intoarca frigul.

 

Cu orarul, ma pregateam sa completez: a concluzionat ca-i trebuie musai ceas, ca sa nu rateze pauzele [cool] [:D]. si sa-i pun un biletel in penar sau sa-i mai repet programul, ca sa nu le uite.

(cred ca s-ar descurca cu un ceas electronic, interesul vad ca e puternic [:D]).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Borcanele pt desen acum sunt unele f misto din plastic, cu capac care se inchide, au la librarie. Oricum , e mare calabalacul. Sa vezi caiete tip, culegeri... au de carat bietii copii...

 

Si Nati a vrut ceas. A invatat la bunici sa se uite la ceas (doar ora, minutele inca nu) asa ca a zis ca daca a invatat inseamna ca trebuie sa-i cumparam ceas. I-a adus Virgil din State un Swatch tare dragut, de copii. Bad surprise, nu-i place ca e prea colorat [alcool] asa ca ceasul a ajuns la mine pe noptiera. Cred ca am sa-l port eu.

 

Asta e ceasul in litigiu:

http://store.swatch.com/core-bestsellers/watches/page/1/GS124

 

N-am vrut sa-i luam ultima chinezarie cu Barbie sau ceva de gen pt ca a avut Silvia si mai mult de o saptamana n-a tinut-o.[bang] Dar cred ca era mai apreciat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...