Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (33)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare...din noua locatie.

Am ajuns vinerea trecuta, ne-am "cazat" si incepem sa ne obisnuim cu noua viata, putin cam aglomerata dupa oraselul in care am trait noi.

Lui Kriszti ii place, caci toata ziua sta pe afara in curte, se distreaza. Deocamdata e ok, vom vedea in timp cum functioneaza.

 

Ilenutza, felicitari pentru sarcina, sa aveti o bebelusha sanatoasa si mancacioasa.

 

Legat de inscrieri la scoala, la noi a fost relativ ok (de siguranta l-am inscris si in Ro), am terminat in max 30 minute si nu ni s-a cerut niciun document suplimentar, ni s-a spus ca doar la terminarea gradinitei sa ducem ceva fisa de aptitudini (nu retin exact cum se numeste) si apoi ceva adeverinta de la medicul de familie.

Si aici il vom inscrie in perioada urmatoare (in aprilie se fac inscrierile), dupa ce obtinem toate actele necesare. Vara-mea ne-a sugerat o scoala cu metoda Montessori, dar nu prea stiu mare lucru despre metoda, asa ca trebuie sa mai fac sapaturi.

 

Pentru fetele care au fost in Croatia, dati-mi niste idei, unde am putea merge in vacanta cam o saptamana. As vrea sa combin o saptamana de munte in Slovenia/Bled/Bohinj (ca n-am vazut anul trecut tot ceea ce am fi vrut) cu o saptamana de mare (mai mult pentru Kriszti). Astept sugestii daca aveti.

 

Va pupam si va dorim numai bine.

 

 

"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!

 

Mandy sa fie intr-un ceas bun mutarea si va mearga bine!!!

 

Croatia - unul din subiectele mele preferate dupa ce am fost de 4 ori. O varianta este sa mergeti in Istria (peninsula mare din nord, langa Slovenia), acolo dezavantajul e ca plajele sunt cam mici si cam putine raportat la nr total de turisti, sunt multi turisti europeni veniti cu masina, deci poti sa te astepti la o oarecare inghesuiala pe plaja. Avantaje: orasele frumoase, peisaj de deal, bland dar f frumos, plantatii de maslini si vita de vie, mancarea delicioasa. Influenta italiana puternica, penininsula a apartinut multa vreme Italiei, populatia e mixta, inscriptii bilingve. Preturile mie mi s-au parut cam la fel peste tot, in toata Croatia, exceptand Dubrovnik-ul care e mai scump si insula Hvar unde n-am fost dar stiu ca e mai scump fiid o destinatie mai de lux.

Daca vrei iti dau link cu unde am stat noi in Istria, noua ne-a placut.

 

Mai puteti merge la Rabac sau in zona Opatija in zona de nord, in insulele Krk, Rab sau sa coborati mai jos, depinde cat de lung drum sunteti dispusi sa faceti. De pe la Crikvenica pana pe la Zadar coasta e marginita de munti, nu prea mai sunt statiuni, drumul de coasta e mai salbatic. (sau sunt, dar f putine). De la Zadar pana dupa Sibenik e cam campie, nu prea interesant peisajul. De la Trogir incep dealuri iar de la Split in jos sunt munti si e f frumos. Sugestia mea e sa te uiti pe Google maps la locurile de care iti zic si sa te orientezi.

 

De evitat 20 iulie-20 august, e perioada cea mai aglomerata.

 

Poti sa te uiti prin pozele mele, le gasesti in contul comun sau ti le retrimit, ca sa te orientezi pe unde ai merge. Spor la planificari!

 

-------

Cu etapa 4 a inscrierilor nu prea am inteles nici eu ce se intampla atunci, am impresia ca se pun toate locurile la gramada si se iau pe apucate. [8D]. Daca se intelege altceva din ordin luminati-ma si pe mine.

 

Lavi [gravi]32+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot asa am inteles, ca se iau pe apucate - primul venit - primul servit.

eu oricum nu ma bag la etapa 4 - ca la una din cele 2 scoli de pe langa casa gasesc eu un loc pana atunci.

 

(anais are laringita - dar am fost avertizata de doctorita ca e epidemie de enterocolita & de rujeola)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guten morgen!

 

Yuuuhuuu, oficial suntem inscrisi la scoala.S-au suplimentat locurile si s-a rezolvat buba.[pk][pk]

 

Hi hi hi...Corapino, noaptea asta am vista cu voi. Cica scoala 56 era scoala voastra si era pe str. Stirbei Voda, in locul Judecatoriei. [:D]Da' erai linistita, semn ca se vor aranja cu bine lucrurile.[flo]

 

Mandy, ma bucur ca v-ati asezat cu bine la noua casuta.[olala]Noi in Croatia am stat la Brela, in partea de sud, dar e cam departe de combinat cu planul vostru cu Slovenia. [:-@]

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata [cheers].

 

Mandy, felicitari pentru decizie si curaj, sa incepeti cu bine noua viata!

 

Corap, sanatate lui Anais!

 

Aoleu, iar epidemii?? Ultima viroza agatata la gradi cred ca era o gripa, urata rau oricum.

Azi dimineata lipsea un prieten de-al lui Cristi - a trebuit sa-l ia sa-l duca la medic din cauza pb cu burtica. Numai de enterocolita n-as avea nevoie.

Pe la noi e epidemie de rubeola (pojarel). Mai ales printre elevii de liceu - vaccinarea au prins-o copii care au acum sub 10 ani, am inteles. A facut si o prietena de-a Anei, culmea e ca era vaccinata - de 2 ori! O forma f usoara, e drept.

 

Sper sa avem o primavara insorita si cu sanatate cu totii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corap, esti simpatica cu iuhuuu-urile, da' vezi ca nu se stie la cine sare iepurele in ograda!

 

Sanatate lui Anais, nasoala treaba cu laringta, ce i-au dat drii, aerosoli cu dexametazona sau adrenalina?

 

Cu pojarul ce sa zic, ambele fete au fost vaccinate, sper ca ar face o forma usoara. Eu am avut in copilarie, in clasa I, forma a fost nasoala, febra mare, deci nu ma tem pt sarcina.

 

Apropo de iepure, nu am pregatit inca niciun cadou de Paste [paste] si bate la usa! Nu stiu ce sa iau, mai ales Silviei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aerosoli cu dexa seara si cu adrenalina dimineata (3 zile) si apoi numai cu adrenalina (inca 2)

 

eh, lavi, daca se intampla se intampla. dar momentan nu-mi doresc sa se intample [:D]

 

idei de iepure n-am. carti, probabil. (a, si fi-mea vrea un aparat de fotografiat - dar cred ca-i iau de ziua ei... ca mi se pare cam mare pt un biet iepure)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...