Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Si azi citim. 2


corap

Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am recitit jurnalul Annei Frank si m-am intristat teribil. Atatea sperante, iluzii, vieti, distruse intr-un fel absurd si ingrozitor. Ma tot gandesc la tatal ei, singurul supravietuitor din grupul lor de "clandestini" (au fost opt in total), ce o fi simtit citind jurnalul fetei... :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am parcurs primele 6 cluburi ale cititoarlor : o incantare tot acel schimb de impresii si recomandari;gusturi,pareri,zone de interes... mi-a atras atentia - Isaac Bashevis Singer : ati citit ? v-a placut ? saga de familie "Conacul ' + "Urmasii " m-ar tenta,are cineva vreun verdict ? dar Ana Gavalda ?tot nu sunt edificata,voua cum vi s-a parut ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Galisia, Anna Gavalda scrie bine si cartile sunt usor de citit, personajele simpatice, dar nu e "mare literatura". In ciuda simpatiei pentru personaje, descrierilor foarte aproape de realitate (AG e de virsta noastra) nu poti sa nu vezi un schematism si niste simplificari. Am citit in vacanta din februarie o carte de A.G. pentru copii "35 kilo d'espoir". Draguta. Lecturi in curs : - o culegere de nuvele de suspens editata de Mary Higging Clark, plina de nuvele ciudate cu tineri sau copii in personaj principal. O placere. Formatul de nuvela mie imi convine foarte mult seara inainte de culcare. - Hanna Krall "Regele de inima", o carte emotionanta despre o tinara din ghetoul din Varsovia care scapa de ghetou si face tot ce poate sa-si scoata sotul din lagarul de la Auschwitz si care ajunge ea insasi in acest lagar. Mai am o treime de carte de citit. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox si mik - multumesc foarte mult de raspunsuri ma numar printre cei care se pot bucura de orice carte scrisa bine,fara a fi musai mare literatura; exista atatea bijuterii care nu ridica pretentii sa schimbe fata lumii ,dar care sunt carti autentice ( au feeling,naturalete,intelegeti...) ceea ce ma oripileaza este senzatia de "contrafacut",atrificial,fals asa ca voi incerca AG,uneori chiar vrei ceva "soft".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceleasi pareri despre Ana Gavalda le am si eu, o citesc cu mare placere. Totusi, galisia, pentru ca spuneai de senzatia de autenticitate: primul meu contact cu ea n-a fost prea bland. Incepusem cu Cea care alina, unde primele vreo 200 de pagini esti in creierii unui barbat obosit de viata iar scriitura e in mod evident ne-masculina. Apoi isi regaseste tonul just. Acum sunt la Pestera lui Saramago. Stiu, am lacune mari, dar ma tratez. Imi place Saramago enorm! - Toate numele a fost declansatorul. cu tura curenta de Citim impreuna, iar ma vad nevoita sa dau o spargere pe elefant, si n-o sa lipseasca inca o AnnaG, inca un Saramago si ... inca un Amos Oz [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai am primit cadou "Pestera" de Saramago si dupa Persepolis probabil ca va fi randul ei. Ador acest scriitor! Cea mai inteligenta carte pe care am citit-o a fost "Evanghelia dupa Iisus". De curand am terminat "Eseu despre orbire", o carte pe care o recomand cu drag. Vad ca Ana Galvalda este foarte apreciata si sunt usor confuza. Eu am citit doar o singura carte, "Impreuna", in maxim 3 ore si am avut senzatia clara ca e o carte usurica, de citit pe plaja... sau mai bine nu ca-i deprimanta. De citit la baie, na. Am sa recitesc, se poate sa-mi fi scapat ceva [alcool]. Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009 [url="http://www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008"]Poze cu noi[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/45416274@N06/?saved=1"]Cei 3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria_alexia,lacune mari am si eu dar cartile la care n-am ajuns inca sunt pentru mine promisiunea unor ...desfatari viitoare. important e simtul de orientare si selectia. in plus ,nu pot citi prea repede,nu vreau sa incurgitez in forta nimic,oricat ar fi de pasionant. am nevoie de un anume ritm si o anume stare pentru lectura( confortul fizic si psihic fac parte din placerea cititului) si (inca) nu sunt o citittoare destul de sofisticata;dar inaintez !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...