Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Foietaj


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Stiu si eu ca nu e usor...adica stiu ca se da cu unt sau margarina, se pune la congelator iar se scoate iar se impacheteaza...e ceva de munca intradevar dar e o petrecere pt copii mai mult si ma gandeam sa folosesc doar dulciuri facute in casa... in fine probabil ca o sa cumpar ... [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Aluat I : 1 ou + 1 galbenus 3-4 linguri smantana 1 lingurita otet faina cat cuprinde putina sare dupa gust (se face un aluat) Aluat II : 1 pachet margarina 1 cana faina (se face un aluat) Aluatul I se imparte in doua si se fac 2 foi. Intre cele doua se pune foaia din aluatul II. Se preseaza usor si se intinde un aluat subtire. Se face rulou, se taie in 3-4 parti egale si se lasa 1-2 ore. Se intinde din fiecare rulou cate o foaie si se fac ... trigoane, pateuri, etc.
Va doresc o zi buna ! Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri. Foile de placinta nu imi plac deloc indiferent de firma ca sunt tari si sfaramiciose rau...va inchipuiti ce o sa fie la mine in casa daca 5 copii mananca astfel de foietaj...brrr [:D] si sunt micuti toti ... adica pana in 7 ani. Am hotarat pt binele si fericirea tuturor din casa (ca sotul face curat dupa) sa sarim peste foietaj si fac niste bezele cu biscuiti [:)] Oricum, am notat reteta Anda si o voi incerca cu siguranta pt ca noi suntem mari amatori de placinte [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e aluat foetaj dar eu fac aluatul asta pentru foile de cremsnit .E nemaipomenit si foarte rapid. La foaia 1 -o cana de faina , un ou intreg , 2 linguri smantana ,unpic de sare . Foaia 2 - o cana faina ,2linguri bune de unt moale ,sau un pic mai mult chiar. Framant aluatul 1 ,intind o foaie ,peste care intind cu un cutit aluatul 2 ,cel cu unt .Rulez cele doua aluaturi ca la invartita ,apoi din sulul de aluat fac un melc.Intorc melcul ca si cum ar sta in picioare .presez aluatul un pic si il tai in doua. Pun faina din belsug pe masa si fac prima foaie , o dau la cuptor pentru cateva min. pe dosul tavii ,timp in care pregatesc cealalta foaie .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Multumesc pt raspunsuri. Foile de placinta nu imi plac deloc indiferent de firma ca sunt tari si sfaramiciose rau...va inchipuiti ce o sa fie la mine in casa daca 5 copii mananca astfel de foietaj...brrr [:D] si sunt micuti toti ... adica pana in 7 ani. Am hotarat pt binele si fericirea tuturor din casa (ca sotul face curat dupa) sa sarim peste foietaj si fac niste bezele cu biscuiti [:)] Oricum, am notat reteta Anda si o voi incerca cu siguranta pt ca noi suntem mari amatori de placinte [flo]
Exact asta am vrut sa-tzi scriu dimineatza ,dar n-am mai vut timp! Si eu zic ca ai facut bine ca ai renuntzat la prajituri cu aluat fraged,eu ca si matur ,fac o mizerie de nedescris cind maninc o prajitura cu aluat din asta! Sustzin insa ca este mult mai bun cu unt decit cu margarina! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...