Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

tratam masele sau le extragem?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca sunt de lapte din cate stiu nu se trateaza pt ca oricum vor cadea...cel putin asa procedeaza dentistul fiului meu: intervine la dintii de lapte doar daca doare... giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici vorba ca nu se trateaza ca oricum cad. Dantura de lapte se trateaza si este foarte important sa fie sanatoasa. Mergeti la dentist si tratati caria, o curata si o plombeaza. Fetita mea de 4 ani are o masea plombata. Pana ii cresc maselele definitive poate sa mai treaca destul timp si sa-l lasi fara masele nu e cea mai buna solutie. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si dintii/maselele de lapte se trateaza. Daca le veti scoate prea repede exista 2 inconveniente: cum spunea Androix, are probleme de masticatie si doi, prin lipsa unei masele/dinte restul dintilor se apropie intre ei si cand va aparea dantura definitiva nu va mai avea loc sa iasa. Copilul meu de 9 ani are o maseluta, prima dupa canin la dreapta, care e tratata de 2 ani si desi e moarta dentistul o lasa acolo sa tina loc pentru urmasa ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia
Si dintii/maselele de lapte se trateaza. Daca le veti scoate prea repede exista 2 inconveniente: cum spunea Androix, are probleme de masticatie si doi, prin lipsa unei masele/dinte restul dintilor se apropie intre ei si cand va aparea dantura definitiva nu va mai avea loc sa iasa. Copilul meu de 9 ani are o maseluta, prima dupa canin la dreapta, care e tratata de 2 ani si desi e moarta dentistul o lasa acolo sa tina loc pentru urmasa ei.
Exact. Eu a trebuit sa port aparat pt o masea de lapte scoasa prea devreme. Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...