Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)


Maria_1

Recommended Posts

Am tot vazut pe aici prin niste mesaje expresii de genul religia ortodoxa. Nu exista o astfel de religie [:D] In schimb exista: religie crestin ortodoxa, iudaism ortodox etc...E bine sa precizati ca sa stie toata lumea :) Atat ! "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo] [url="http://travel.webshots.com/album/573223612vBpPcE"]Bodrum Aegean Dream resort 2009[/url] [url="http://travel.webshots.com/album/573221650angsLU"]Canakkale[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Crinutz"]Grecia 2006/2007[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/574759133yeetzI"]Thassos 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

[:-)))][:-)))][:-)))] nu te grabi sa inchini pahare. Acel articol din Constitutie este o aberatie care a suscitat multe polemici la vremea respectiva. Mai mult de atat este incomplet, interpretabil lasand Biserica sa decida acolo unde ar trebui sa o faca doar statul. Maria, tu vorbesti de majoritati religioase. Ele nu au dreptul sa decida ce cale trebuie sa urmeze cetateanul. Ai luat datele de aici: [url]http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10077512-predarea-religiei-scoli-este-sustinuta-86-dintre-romani-studiu.htm[/url] Insa trebuie citit tot aarticolul pentru ca la un moment dat se spune: "La nivel national, in ultimii cinci ani numarul celor ce sunt de acord cu religia obligatorie in invatamantul public a scazut de la 71% in 2006 la 50% in 2011. In acelasi timp, ponderea celor ce nu sunt de acord cu obligativitatea religiei s-a dublat, de la 22% la 40% in acelasi interval de timp." Intr-o societate civilizata niciun curent filosofic, teologic, politic, etc.. nu are dreptul sa detina monopolul. Monopolul asupra moralei. Criteriile dupa care alegem sa traim morala sunt perfectibile si ele nu trebui sa fie legate de raportul cu religia x sau z. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1 Cat despre popii (nenumarati) care fac si dreg.....sa ma ierte catolicii de pe aici, dar nu cred ca cineva poate condamna catolicismul pt ca exista atatea cazuri de preoti catolici pedofili care fac si dreg. Una e crestinismul, alta sunt popi si popi (fie ortodocsi, catolici) care omoara, violeaza, bat campii, inventeaza, fabuleaza, etc. In al doilea rand mi-ar placea sa discut despre ce intelegem si cat intelegem din toate astea (VT, NT, etc), dar nu cu aroganta, cu 'bine ca esti tu desteapta', 'las' ca oricum nu intelegi' si chestii din astea. Cat despre Sf. Treime...putem sa discutam mai pe larg, oricand vei renunta la tonul autoritar, dispretuitor si ironic. Pana atunci....ramane fiecare cu dilemele/revoltele personale.
Nu mai ameninta, Maria, ca putem sa discutam, caci tu nu vrei sa discuti, tu vrei doar sa bati din taste singura. Te-am invitat la discutie, ai venit? Of, nu stiu de ce am iarasi imaginea pestelui ala, stiu tu care...[bang] Tu du-te intii frumusel si cere scuze pentru mesajul oribil scris despre femeia care provoaca un viol si apoi vino si vorbeste de lucruri sfinte, caci altfel, credibilitatea ta tinde spre zero. Ai inteles ca te ingramadesc pina cind vei recunoaste cit de jignitoate ai fost in acel mesaj la adresa femeii in general, da? O recunosc, clar si concis, ca sa intelegi. Nu mai pune tu etichete parintilor care nu stiu ce nu inteleg si de aceea nu vor religie. Pina si intrebarile puse sint tendentioase si cind ti s-a raspuns, ai inceput sa diseci tot tendentios raspunsurile. Ti s-a spus clar ca nu se vrea religie impusa intr-un stat laic, cu o constitutie care stipuleaza asta, ce transmite pe linie spirituala fiecare copiilor lor si cum este o problema strict personala. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
Citat:
citat din mesajul lui marius Banuiai? Buna dimineata! Iar la nivel de mapamond, crestinismul fiind o religie "tanara" in raport cu alte religii, poate banuiesti cam care ar fi raportul intre numarul credinciosilor crestini si al credinciosilor in general. Ceea ce este firesc as putea sa spun.
Iata ce gasim pe wikipedia - daca stii o alta sursa, e binevenita[:)] - "As of the early 21st century, Christianity has approximately 2.2 billion adherents. Christianity represents about a quarter to a third of the world's population and is the world's largest religion" [:-/] [url="http://www.wadsworth.com/religion_d/special_features/popups/maps/matthews_world/images/w001.jpg"] de curiozitate [/url] [url="http://www.adherents.com/images/rel_pie.gif"] in cifre [/url] [quote]citat din mesajul lui sdcristian
Da, ai dreptate. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, nu stiu ce tot ai de-o hartuiesti pe Maria sa-si ceara scuze cu violul, cred ca la vreo 2 subiecte te-am vazut cerindu-i sa se scuze, e majora, treaba ei, ea raspunde pt ce-a zis si facut,tu nu esti mama ei s-o pui sa-si ceara scuze, nu mai stiu daca subiectul cu pricina s-a inchis, ei, daca s-a inchis, asta e, n-o mai urmari atita cu asta.A fost dezaprobata, certata destul la momentul respectiv, nu mai tot aduce aminte raul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[offt] Draga Nelia, Eu nu pun nici o eticheta parintilor. Moderatoarea Viviana o face. Si moderatoarea Laura25....care ma blagosloveste pe unde ma prinde. Ma tamaiaza ca sa nu cumva sa o iau pe drumul gresit. Cititi doar mesajele mele? Ma simt flatata. [olala] Vad ca ai ramas la topicul cu violul. Stii ceva? As scrie sute de pagini despre subiectul asta, dar mi-e asa teama sa nu mai iau inca o amenda, incat prefer sa ma cenzurez la capitolul asta si sa nu va dau satisfactia de a vedea tinichele atarnand de coada mea. Ma auto-cenzurez ca sa nu fie nevoiti altii sa o faca. [asia] Cand voi primi scuze de la cei care m-au gasit 'imbecila' si 'cretina'....de la cei care mi-au urat 'sa fiu violata' si alte chestii de 'bine'.....ma voi gandi daca e cazul sau nu sa mai intervin cu ceva. Pana atunci....propun o discutie ontopic....care sa se refere la IDEI si nu la persoane.....dar deja repet asta ca o moara stricata.....De fapt, asta e toata sarea si piperul....altceva mai interesant decat asta....pare sa nu mai existe. [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca acele scuze trebuie spuse public inainte de a veni si a da cu morala crestina peste degetele celor care sint impotriva religiilor in scoli. Ti se raspunde asa cum scrii, Maria, fii sigura ca nu sint de acord nici cu raspunsurile pe masura celor scrise de tine. Dar fiecare poarta raspunderea a ceea ce scrie. Iti voi sanctiona ideile (nu pe tine personal, nici nu te cunosc) si o fac cu orice risc, chiar si acela de a primi un avertisment. Si te invit sa faci si tu la fel cu ideile mele, dar cu argumente, nu te dai crestina si feminista, cind de fapt ceea ce gindesti si scrii spune contrariul. Si nu mai folosi draga cind vorbesti cu mine, eu iti spun Maria, ma numesc Nelia si atit. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Maria, pai tu esti o idee in sine :)))) Ca tot ne-ai somat tu atat de frumos sa ne exprima ideile concis dupa ce ca ne-am dat sufletul in topicul precedent cu argumente pertinente, exprimate pe toate niveluile de intelegere, sa explicam de ce laia n-are a face cu balaia, as fi tare curioasa sa aflu: TOTAL OFFTOPIC ce fel de oameni crezi tu ca evolueaza in viata (din punct de vedere spiritual, moral etic etc) 1. Cei cu certitudini absolute? 2. Cei care isi permit sa nu fie atat de convinsi si sa vada mai multe perspective? Care crezi tu asa ca are sansa de a deveni un om mai bun? Si dupa aceea reluam si tema crestinusmului si unde anume trebuie sa ne crestinam: la scoala, or la biserica Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa nu it critic punctul de vedere...dar motivatia ta ca: "Nu sunt de acord cu religia pentru ca se prezinta trunchiat si anost..in scoala...iadul...e o notiune abstracta,de fapt inventata de popi in vechime ca sa sperie pe cei care nu li se supuneau...oare?" ...asta sa stii ca e gresita. FYI, nu popii au inventat iadul... este o notiune Biblica....si nu popii au inventat BIblia. poate daca copii ar lua ceva lectii de religie, ar mai invata si parintii ceva de la ei....nu o spun ironic. michelle
Michelle, dar cine a scris Biblia? Ca mie tare greu mi-e sa cred ca Dumnezeu... Apostolii? Si apostolii erau tot oameni, urmasii cuiva (a lui Iisus), dar cine poate dovedi ca ce au scris ei e adevarat? _____________________________________________ Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url] [url="http://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685"]Acute Lymphoblastic Leukemia[/url]
http://www.godandscience.org/apologetics/bibleorigin.html Biblia este alcatuita din VT si NT. Cuprinde 66 de carti scrise de 40 de autori: imparati (David, Solomon etc..),profeti, pescari,oameni bogati, comandanti de lupta...deci din toate paturile sociale. Aceste manuscrise exista in original (facandu-se teste care sa le confirme perioada la care au fost scrise, locul) Descoperiri arheologice atesta autenticitatea evenimentelor din Biblie, nu sunt povesti cu zane si balauri... Acesti scriitori recunosc ca au fost inspirati de Dumnezeu sa scrie, ceea ce au scris. De fapt cum iti poti imagina ca niste pescari ca Petru si Andrew au putut scrie asa ceva fara inspiratie divina? Cum iti poti explica sutele de profetii multe deja implinite? e greu sa se implineasca o profetie, ori ai putea spune ca a fost coincidenta, dar cum iti explici ca s-au implinit sute? Cum iti explici ca in cartea lui Job se vorbeste ca pamantul sta in aer...cand au trecut de la el peste 2000 de ani sa se descopere asta? Cartea lui Job e o carte plina de notiuni de biologie, geografie, anatomie...de unde stia el toate astea sa le scrie? Cum iti explici ca scriau de imperii care vor aparea si vor cucerii poporul evreu inainte ca acestea sa fie imperii? astea sutn cateva mici exemple. de aceea ti-am spus citeste si vei fi uimita. nu te mai lua ca scrie in Biblie "citeste si nu cerceta"...astea sunt vorbe spuse aiurea. Dumnezeu ne indeamna sa cercetam, sa-l descoperim, sa-l cunoastem mai bine... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Morala crestina spune in pr rind sa ierti si sa uiti. Despre scuze, ff putini oameni se scuza, extrem de putini.Si oricum nu-i putem obliga s-o faca, asa ca nu e cazul sa se ridice cineva deasupra altcuiva. Daca omul nu constientizeaza greseala, degeaba il tot confrunti cu ea, risti sa-l inversunezi in rau, daca i-ai zis o data, ajunge, lasa timpul sa lucreze sau schimba abordarea, poate n-ai dojenit cu iubire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...