Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Film+Carte - Viata dupa Viata


Maria_1

Recommended Posts

A-ti vazut cumva filmul 'Ostrovul'? Sunt curioasa ce parere aveti, iar pentru cei/cele care nu l-au vazut.....am vazut ca este postat si pe Youtube (calitatea imaginii nu este totusi foarte buna)....daca nu aveti cum sa il cumparati sau sa il gasiti pe net. Acesta este sinopsisul: "1942. In timpul razboiului, marinarul Anatoli si capitanul sau, Tihon, sunt surprinsi in cursul noptii de soldati nemti in timp ce incarca niste carbune. Pentru a-i cruta viata, nazistii ii cer lui Anatoli sa-l impuste pe Tihon. Acesta se agata disperat de viata si isi impusca colegul care cade in apa. Vaporul pe care se afla este aruncat in aer de nemti, dar a doua zi Anatoli este gasit si salvat de calugarii de la manastirea din apropiere. Dupa 34 de ani, il gasim pe Anatoli la manastire unde se face util servind drept fochist. Este urmarit in continuare de tradarea si crima savarsita in tinerete pentru care se caieste rugandu-se necontenit in singuratatea ostrovului sau." E un film rusesc regizat de Pavel Lungin in 2006 care a castigat 7 premii si a avut alte 2 nominalizari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Maria,da, eu l-am vazut (de 2 ori si de fiecare data, spre sfirsit, am plins cu sughituri[:I],sint curioasa cum o fi a 3-a oara si urmatoarele).Rareori m-a impresionat asa un film, m-au miscat rugaciunea, rugaciunea simpla spusa cu zdrobire de inima si-n citeva cuvinte, Rugaciunea inimii, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul, strigatul catre Dumnezeu si raspunsul lui Dumnezeu, relatia dintre Dumnezeu si om, atit de concreta, de reala, de palpabila. Si cainta, cainta adevarata care anuleaza pacatul si te face placut in fata lui Dumnezeu. Si originalitatea personajului, ghidusiile lui, farsele pe care le facea celorlalti calugari spre a le da un raspuns sau o lectie (imi aduc aminte de faza cu cizmele si plapuma staretului[:)]), smerenia lui adinca-desi ajunsese sa savirseasca minuni. Si cadrul ortodox, icoanele ortodoxe si bisericuta ortodoxa, rugaciunile specifice si inchinarea ortodoxa. Si oamenii din popor, femeile care veneau sa ceara sfat. Bun film, isi merita premiile, o sa-l revad si-n Postul asta, sper sa nu mai pling asa de tare,mersi ca l-ai pomenit.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, si eu l-am vazut de cateva ori. Recunosc ca de cand citisem prezentarea filmului, am fost nerabdatoare sa-l vad; din tara lui Tarkovski....nu putea sa apara un regizor de cinema 'spiritual' care sa ma dezamageasca. Dar asteptarile mi-au fost intrecute cu mult. Am gasit si filmul online (cu subtitrare in romaneste), insa calitatea e mai slaba decat la cel de pe cd. [url="http://www.youtube.com/watch?v=9zhHwjJzpmo"] Filmul Ostrov online [/url] Pentru cine doreste sa vada/sa revada [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine are timp.....va recomand o carte foarte interesanta. Nu este o carte religioasa, ci e scrisa de un medic si psiholog. Numele autorului este Raymond Moody. Acesta a facut un studiu pe 150 de oameni care au fost in moarte clinica. In timpul studiului a descoperit din relatarile acestor oameni 9 experiente similare (va las pe voi sa le cititi[:)]) Cartea o puteti citi online (in romaneste) la linkul de mai jos: [url="http://www.scribd.com/doc/17313100/Raymond-Moody-Viata-Dupa-Viata"] Viata dupa Viata [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...