Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scolari de Iulie - August 2004 * (93)


Recommended Posts

Neatza[flo][pup]

Roxi si io mi-am propus ca-n week-end sa fac schimbarea hainelor de iarna cu cele subtiri[pk]si cizmele le bag in cutii si nu le mai scot nici daca zapada este de 20 de cm[:D][alcool]

Robi[flo][pup]insanatosire grabnica,stai in pat fa-ti o ceasca de ciocolata calda si uita-te la un film bun,rasfat nu alta[pk]

Lia io-ti zic din experienta proprie ca incet se poate schimba meniul...io nu-s de parere sa le excluzi cu totul...eu de exemplu porc nu cumpar deloc...dar tati ne rasfata odata la doua luni cu muschiulet de porc umplut la cuptor...din vita nu fac decat rar ciorba sau perisoare...in rest pui si peste...ies niste sarmale/perisoare super din piept de pui si niste parjoale super din peste[pofta]...la capitlul fructe stam bine,mandra mananca zilnic o banana,un mar si un kiwi plus sucul dintr-o portocala si mandarina...din cand in cand mai fac salata de fructe in care mai ascund ananasul si pomelo[:D]....la scoala nu mananca decat biscuiti...iar la mezeluri am renuntat incet incet tot din cauza ei ca nu manca...doar salam de sibiu de la salonta si cateodata pastrama de pui de la baciu[:D]

Daria[flo][flo]

 

filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

la scoala noi punem asa: paine cu oo / paine cu muschi file si becel / si cat pot eu de rar pateu :D

nu sunt adepta extremelor :D eu de ex. mananc cremvusti cu hrean, insa giulik nu suporta cremvustii :D

mai duce tot in pachet iaurtel sau clementina pe langa dulcegarie :-)

 

_______________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am trimis prima parte, daca o mai vrea cineva si nu a primit-o dati un semn pe amironeanu@gmail.com

 

Alice, habar nu am cum e cu transfer.ro, mi-a fost mai usor sa o impart in doua si cu pdf-ul meu care face fisiere mai mici.

 

Noi avem o mare problema cu mancarea, sunt constienta de ea, stiu ca trebuie sa intervin, dar zau ca nu stiu cum. De ex., Matei vrea barni in fiecare zi, mai mult de unu nu primeste, poate sa fac scandalul de pe lume. Le-am facut briose si simple, doar cu vanilie si cu ciocolata, Matei nu mananca decat jumatate, ca "nu e dulce"[bang] Ideea este ca nici dulciurile facute de mine nu le mananca, la mancarea gatita, daca le bag ceva nou in meniu nici nu se uita macar! Am momente in care imi vine sa ma dau cu capul de pereti! Si nu numai mancarea gatita de mine si la bunici la fel fac. La gradi si afterschool nu mai spun, toata gradinita il stie pe Matei care nu mananca decat ce vrea el, poti sa-i promiti si luna de pe cer ca nu iti gusta! Pana la urma, pranzul nu e asa mare problema, pentru ca acasa imi mananca ciorba si felul doi, dar dimineata si seara, meniul lor se rezuma la cereale (cu iaurt cand sunt eu acasa si le fac scandal, daca nu simple), sandwich rece (cu almette, si doar almette accepta si ceva carnita - aici incerc sa iau cat mai bio, daca pot spune asa ceva la muschiuletul si pastrama si sunca care o gasesc prin supermarket) sau sandwich cald (cascaval cu carnita) si oua! ATAT! Legume proaspete doar rosii si acelea cu scandal. La fructe stam mai bine, Stefi chiar mananca multe fructe, Matei doar mere, banane si citeodata portocale.

 

Ioana, voi de unde luati pui? Ca acesta din magazin nu mai imi inspira nici un fel de incredere. Eu prefer porcul taiat de unchiul meu decat puiul din magazin. Si aici, am luat un curcan crescut la tara si desi Stefi si Matei mananca carne de curcan, cand le-am facut snitele din pieptul curcanului de tara imediat au observat diferenta si mi-au dat refuz[bang] Vreau sa le fac parjolute, asa ca te rog sa-mi dai si mie reteta ta de parjolute. Si pentru cele din peste (ca peste mananca amandoi).

 

Din pacate Stefi nu face asa grozav. Nu are foarte multe bubite cu lichid, in schimb e destul de patata cu pete rosii, la Matei nu toate s-au transformat in bubite in toata regula, sper ca si la Stefi sa fie la fel. In schimb nici ea nu suporta datul cu pasta de apa. Iar azi noapte a dormit groaznic! Asta e, va trece si asta.

 

Pupici,

Andrea [mamica] de Stefania [zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007)

Poze mai vechi si mai noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Azi avusei iar intalnire cu doftorul, Oana ieri a facut caca de 8 (opt! [:D]) ori de ma apucase plansul.

Si toata noaptea s-a frichinit in pat, io's cam chioara de somn acu'...asa ca am chemat doctorul. De cand cu pneumonia de asta vara am frisoane de fiecare data cand stranuta [alcool][bang]

 

Insa nu are decat un murmur usor iar scaunele se pare ca au fost de la o indigestie si nu de la un bug.

 

Il intrebai si cu hidradenoamele mele, i-am zis de solutia cu atropina...a inceput sa rada.

Zise ca nu scap de laser daca vreau sa ma fac iar frumoasa [:D] asa ca ar fi bine sa ma duc la un spital si sa termin cu prostiile cu cremele...[:I] (aici vorbea numai de hidradenoame)

 

In alta ordine de idei, am zis pas participarii Mariucai la programul ala de nutritie. Ne-am apucat sa citim brosurile si ce zicea pe net, se pare ca jumate din program consta in consiliere comportamentala psihologica...Eu la psiholog daca o duc vreau sa am toate referintele despre persoana aia, nu asa facuta treaba pe genunchi. Daca ar fi fost numai de nutritie ar fi fost super, dar se pare ca e altceva...

Se pare ca trebuia ales un singur copil din clasa. Ea fiind foarte volubila, voluntara si deschisa, au ales-o pe ea. Nu avea legatura cu kilogramele sau constitutia.

 

Cu mancatul sanatos, nu ma pronunt[:I]. Noi incercam sa le facem sa manance cat mai multe fructe si legume, sa consume suficiente lactate. Ele beau dimineata si seara cate o cana de lapte, mananca zilnic o banana si un mar/kiwi/para si beau un pahar de fresh de portocale si mandarine. La noi carnea de pui si de vita sunt de baza...Carne de peste am dori o data pe saptamana in weekend, dar nu ne iese tot timpul.

 

La noi ningea de dimineata de rupea![q] Acu' vaz ca iar e nor...Hai ca ma intinsei. O zi frumoasa sa avem!

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, dupa cum stii eu sunt exact opusul panicii asa ca regula de aur la noi este moderatia. chiar daca mancam mcdonalds si mezeluri in cantitati normale sunt absolut sigura ca ele nu or sa ma impinga, nici pe mine nici pe copiii, mai aproape de un cancer. (care poate aparea din multe alte cauze.)

ca sa rezum, porc mancaam foarte foarte rar pentru ca mie nu imi place, mancam in schimb vita cat cuprinde si pui pe langa, week end-ul de obicei e rezervat pentru peste si maimute de mare. mezeluri mancam sa zicem odata pe zi, in afar de alea pe care le rontai eu cu consortu' la vinul rosu [:D]

Cori, iti trimisei ieri un PM... am impresia ca nu ma mai iubesti.. [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrea, multa sanatate! Banuiesc ca trec si petele rosii in timp ...

 

Nici ale mele nu mananca nimic nou...Never ever...

 

La pranz e cu meniu fix [:D], ciorbita/supa, carnita cu legume crude (castravete, ardei si rosii) si un ceva mic la desert.

 

Seara avem mamaliguta cu branza, paste cu sos alb, paste cu sos rosu, pulpite cu sos de rosii cu usturoi...Nici un fel de leguma gatita nu gusta! [bang][alcool] Vinerea bagam de cele mai multe ori pizza pe canapeaua din sufragerie la film...[:I][:-@][alcool]

 

La gradinita/scoala au sandwich cu almette (Oana) si branza topita Gouda (Maria). Tot meniu fix, chiar daca miorlaie dupa pastrama/muschiulet/carnita.

 

In weekend ne facem de cap, bagam cate o tocanita, ciulama, mancarica de fasole, de mazare, varza calita...spre disperarea lor care mananca numai carnea cu paine...si legumele crude ca sa se duca pe gat...[:D]

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia,principiul meu de alimentati este, asa cum a zis si Roxi, moderatia. Astazi gatesc vita, maine fac peste sau ciorba de legume si gratar din piept de pui, azi mancam snitel, bagam cartofi sau legume la abur.

Matei nu traieste fara sandwich, asa ca ii pun pe paine unt, branza (cumpar de la cineva cascaval de casa) si o felie de jambon/sunca/salam de vezi prin ea si felii de rosii, castraveti.

Am exclus insa crenwurstii, parizerul si apropae complet pateul.

La scoala ii dau un corn, un pachet de TUC, o briosa cand are 4 ore, un sandwich cand are 5 ore. De vreo doua saptamani a inceput sa manace cornul si laptele, ceea ce nu e rau...

La after school face mofturi la mancare, asa ca seara e rupt de foame si atunci profit si bag ce cred ca ii trebuie- carne, legume,lactate. Matei a fost un mancacios, acum este selectiv, daca ii place, mananca de rupe, daca nu, nu pune gura.

Periodic (cam o data pe luna), mergem si la MC, de fapt la mall, unde mancam toti 3 prostii,Matei un meniu cu jucarie, noi aripioare cu maioneza de la k f..., hamburgeri, uneori chinezarii si inghetata.

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, noi nu suntem un model in ceea ce priveste alimentatia, dar totusi mi se pare exagerat ca de la mancat mezeluri faci cancer. Atunci, toti oamenii necajiti care mananca parizel si mezelurile cele mai ieftine si carne macra o data pe luna, in cel mai bun caz, inseamna ca automat sunt condamnati la cancer?!

 

Eu recunosc, mai mananc si eu si copii de la Mc sau kfc, dar cam o data pe luna, si mai recunosc, cele multe kg in plus le am de la lipsa de miscare, in primul rand, si de la mancat seara, cand ajung acasa si mancat de toate. Si de la dulciuri, dar nu de la ciocolata (nu sunt fan ciocolata) ci fan paine cu unt si dulceata de visine sau cirese amare facuta de mama[bang][bang][bang].

 

Stefi la pachetel are invariabil un fruct, un actimel si chec, briosa, fursecuri sau daca nu am ceva facut in casa (cum cere dna), cereale, barni, oreo. Nu isi bea laptele, iar cornul, care e de fapt o bulcuta de paine o mananca daca nu-i place pranzul de la afterschool si ii este foame.

 

Cristalina, cred ca ai o idee buna si seara ar trebui sa le dau tot mancare gatita in loc de sandwich-uri.

 

Pupici,

Andrea [mamica] de Stefania [zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007)

Poze mai vechi si mai noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia,io ti-as raspunde cu drag si patima,dar o sa fiu iar ca nuca-n perete...de asta data de nevoie... nu ca vreau eu...ci ca asa trebuie.As putea sa-mi bag picioru,gata domle,m-am vindecat si o iau de la capat.Dar ecuatia asta ar fi cu doua necunoscute si-i cam periculos in cazul meu...ca io nu m-a joc cu viata mea.

Eu nu consider ca tin regim deloc...dar daca i-au s-o analizez la rece,mananc atipic...si dupa mine toti din casa.

So,carne mancam de pui si curcan...si atat...da nu zi de zi...peste in schimb cat cuprinde...cu mamaliga si mujdei,cartofi copti.Noi mancam numai salau.Preparate fac eu...adica pate de ficat,fel de fel de rulade de pui cu verdeata,oua,ciuperci,spanac la mijloc...branzeturi fac tot eu...tartinabile...din kefir... cu fel de fel de gusturi.Branza din kefir iese un fel de philadelphia...la care adaug,verdeturi,rosii uscate,banane,ciuperci aromate...o diversitate mai mare.Fructe...nu mancam decat sub forme de bautura cu kefir.orice fel de fruct amestecat cu kefir...si bem pe zi 2l de kefir cu fructe...toti nu fiecare[:D].Paste fel de fel fac eu de casa la masina.dulceata nu fac,fac un fel de mouse...adica la 1kg de capsuni blenduite pun 100 g zahar brun si fierb 20 min.pun in borcan la frigider si-l halim intr-o saptamana.Supe,ciorbe...zi de zi...din fel de fel de legume...de sparanghel,de brocolli,de dovleac,de ceapa....multe feluri.oua mancam iar destule.La scoala copii maninca numai paine cu unt de arahide...amindoi,zi de zi.A,fac pesto...verdeturi diferite,le blenduiesc ,pun usturoi si ulei si le tin la frigider...din pasto fac dresingurile la salte si dau gust la sosuri.Ptr. ca noi mancam asa...carne sau peste la aburi sau la gratar,legume la aburi si sosul separat.eu nu mai gatesc mancaruri cu ingredientele la un loc...tocanite,mancarici...de astea.A,si eu mananc zilnic alge.dulciuri fac aproape zi de zi...ce vor copii...si mario...iertare ca am scris absolut haotic...dar imi vin toate in cap si daca stau sa le ordonez... uit.[:D]Paine fac tot timpul in casa...din mai multe cereale.Daca imi mai amintesc...iti mai scriu[pup].De trei ani nimeni din casa nu a fost bolnav...la modul ca nici unul nu a luat vreo tableta...nu stiu daca este de la alimentatie,insa ptr. ca ne simtim toti ok,mergem asa in continuare.Toti patru suntem slabi...mario are 1,98 si 95 kg,eu am 1,65 si 52kg,serban are 1,75 si 60 kg iar ricardo are 1,34 si 26kg.Seara numai daca nu este furtuna alergam toti patru jumatate de ora...sau alergam eu si mario ricardo cu role si serban cu bicicleta...chiar daca ploua...numai daca e furtuna stam acasa si dansam[:D]Serban face atletism...Ricardo arte martiale,la bazin mergem toti patru o data pe saptamana 3 ore.

ma doare mana de tastat!Nu stiu daca s-a inteles ceva din polologia mea...iertare ptr. alandala din relatare.

Va pupez,dar am de facut curat...ca dimineata am fost la plimbare...avem azi 20 grade...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, acesta e stilul de viata pe care vreau sa il adoptam si noi, dar suntem legati de munca sedentara si lipsa timpului liber :(

Nu ne alimentam cum trebuie, suntem foarte obositi, mie mi-a spus azi medicul ca ma imbolnavesc pentru ca sunt foarte obosita si stresata.

Cum se incalzeste, adio stat in casa...

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...