Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scolari de Iulie - August 2004 * (93)


Recommended Posts

Andrea, am primit un email cu un atasament pdf -2 asa scrie si vad ca sunt teste pentru clasele a III-a si a IV-a, am dreptate? urmeaza si clasele I-II ? merci mult

 

M-am mai linistit catva cu mancatul. Si da aveti dreptate ca moderatia e buna si ca nu toti oamenii sarmani ce mananca parizer sunt condamnati. asa cum zice Roxana, factorii sunt cu mult mai multi. Insa pe vremea bunicilor mei se consuma carne mai rarut si cred ca se vede ca speranta lor de viata e mult mai mare. Strabunica si bunica mea au murit pe la 90 de ani, bunicul meu are 90 de ani si inca ii mai dau vreo 10 linistit. Dar mereu au mancat cumpatat, adica nu s-au ghiftuit niciodata, au avut un program nemtesc de servire a meselor, trei pe zi si intre mese fructe, au mancat doar gatit in casa cu exceptia celor 2 sapt cand mergeau in concediu. Si mancarurile facute acasa erau de regula light: ciorbe, supe, piureuri de legume, oua, gem, zacusca, ghiveciuri de casa, telemea de vaci, lactate, fructe. Mezeluri in cantitati moderate, ca pe vremea lor se gaseau putine. Animale nu cresteau, deci mancau din comert tot ce mancau, sau daca primeau de la cineva ceva de casa.

 

Ai mei cer destul de des salam, am gasit unul numit Bio de la o firma locala, in sensul ca are porcarii mai putine adaugate. La scoala ii dau paine in ou, paine cu omleta, paine cu unt si pastrama de pui, paine cu almete si salam bio, paine cu icre de hering, un actimel, un mic desert de orez expandat cu cioco pe deasupra sau un batonel de kinder, o clatita, o briosa, o banana, sau ce mai am facut prin casa si nu se flescaie la scoala.

 

la pranz mananca ce am gatit.

 

seara cereale cu lapte sau iar un sandwici cu ceva, chiar si cremvursti de pui:(, pateu Via de gasca :( care cica e 100 % natural, daca dati o cautare pe google il gasiti si cu poza, produs de Scandia Food Sibiu

 

intre mese pufuleti, fructe, biscuiti etc.

 

dimineata buburuza mica bea la prima ora o cana de lapte cu miere.

 

si da, mai au si ei momente de acadele, guma, barni, biskrem, pizza, shaworma etc etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

wow Ema, mai apuci sa dormi la cate faci ? [flo]

 

_______________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt pentru moderatie..atat se scrie despre alimentatie dar cer t este ca nimeni nu detine adevarul absolut..eu am convingerea ferma ca nu conteaza 100% ce maninci atunci cand analizam silueta...ex am nemurate..si unul este sotul meu care se ingrasa doar daca respira..fara sa mai manance. Fiecare are propriul metabolism si nu are legatura uneori nici cu sedentarismul! Evindet ajuta sa faci efort fizic de 3 ori pe saptaman..si cred ca-ti poti modela corpul prin anumite tehnici..

Cat priveste ce mancam..noi manca absolut de toate carne de orice fel..dar putin cantitativ si nu zilnic..legume..care-i garantia ca el nu provin din seminte modificate genetic..sau mai stiu eu cum masluite??..nici una!..fructe ...la fel! Asa si cola te omoara..da ,daca bei nu stiu cate canuri zilnic!

Asa ca noi nu bem intra-devar nici un fel de suc..Luca nici atat pentru ca asa l-am obisnuit de mic. Coala,pepsi...2-3 ori pe luna..Alcool..deloc(si nu este f bine!)

Paine nu fac in casa pt ca nu am masina (faceam in USA), nu cumpar feliata pt ca au conservanti mai multi.

Dulciuri eu maninc ciocolata..la greu si nu imi place cea sanatoasa cu >75% [asia]..O data pe luna ma decompensez si vreau prajituri de cofetarie...La MC..la 3 luni ..poate..

As vrea sa gatesc mai variat dar mi se pare ca pierd timp din viata mea..gatind.daca nu as avea servici as fi fericita sa bucataresc..de placere!!

 

sa-mi tineti pumnii maine!!!!!

 

edit: Monica stii opinia mea in problemele importante..consulta mai multi medici si cand doi spun la fel..sanatate Oanei!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, m-ai complexat pana peste urechi....cred ca nu am sa ajung la un asa nivel nici intr-o suta de ani. Nici cu gatitul, nici cu miscarea.

 

La ce variatie culinara e la voi....huh, alge, rulade, salate, kefir etc...nu pot decat sa zic OAAAAAAAAAAAAAU, BRAVO!

 

Sa alergam toti??? imi vine sa zambesc, nu am mai alergat, cel putin eu de prin anii facultatii, iar cristi din copilarie, copiii alearga putin prin parc dar nimic esential, cu bicicleta, sau unul dp altul, atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna !

Andrea, multumesc pentru fisiere, le-am primit pe amindoo !! [flo][pup]

Lia, mie imi place mult blogul tau cu retete, ma uit zilnic daca ai mai scris ceva nou, cum ti-au spus si fetele - moderatie in toate !! La ora actuala, ma indoiesc ca mai exista ceva nemodificat, iar bio pun pariu ca nu e bio totalmente, ca cine mai cultiva pe paminturi curate ?? Iti spun eu care am lucrat la o firma comercializatoare de pesticide/ingrasaminte/fertilizatoare ... toti le folosesc, mai mult sau mai putin, altfel culturile nu rezista daunatorilor ! Sou, ia-o usurel si maninca cite putin din toate care iti fac placere, cel putin eu asa fac !![hippi]

Roberta, sanatate multa si relaxxx, ca restul problemelor de job pot astepta !![flo]

Cristalina, sanatate si la voi ! [flo] Ma bucur ca nu ai lasat-o pe Mariuca la programul cu pricina, mama mea a avut o cunostinta care a ales sa isi duca baietelul la asa ceva si din ce povestea, nu a fost deloc cum se asteptau sa fie, ba la un moment dat chiar devenise aproape traumatizant pentru copil !!

Kimmy, succesuri multiple pentru miine !! [floare3] Si du-l pe Lucaciu la cursurile acelea de pictura daca ii plac !!

 

Oh, si ca vorbeati de teve paprika, mie-mi pare rau ca s-a terminat seria lui Nigel Slater - Simple Suppers, am devenit un supermare fan al lui si al retetelor simple pe care le face !!

 

Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar azi vb cu o prietena si zicea ca nu foloseste zaharina ca e cancerigena. asta ar insemna ca diabeticii sa faca si boala asta.

asa ca cel mai bine e di tuoate cu masura.

azi voi manca ciuperci cu patrunjel verde si oleaca de mujdei, yummmy.

la birou tot emre cu scortisoara la mw am apucat :D

 

Kim, pumnii stransi !

 

Cristal, cum e Oana ?

 

_______________________________________________id="red">

 

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.id="black">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da doar am zis sa nu raspund...daca ma manca-cur[bang].ca acu sunt si model de trai...sper numa sa intelegeti omeneste ca nu-s un model de urmat...ca eu am avut de urmat o schema de alimentatie si ca sa nu fac septe meniuri am adaptat regimu si la familie.Asta-i tot..Si de asta si stau acasa...ca nu-s io mai proasta targului si nu as fi in stare sa dau cu subsemnatu la vreun job...ca tot omu.Ca am discutat si io cu omu meu...si-am analizat...draga,sa m-a duc si eu sa muncesc ceva...ca putrezesc acilea....la care domnu mi-o dat raspunsul potrivit...da ce draga...nu stai acasa pe destui bani?Daca te plictisesti fa si tu ce-ti place... m-am dus sa m-a angajez...da-i comedie mare si n-am timp s-o scriu ...o las pe mai incolo.Una peste alta...n-are rost sa m-a invidiati...ca numa io si sufletelu meu stim cat mi-o dardait fundu...am zis ca de va trebui sa maninc numa pietre,de alea maninc.

ps...am revenit ca mi-am trimis gasca la inot...io-s cu problema vreo trei zile...

si mai am un motiv...bunica de pe tata a murit de cancer la stomac,taica-meu a murit de altele dar a avut din tinerete ulcer...eu din adolescenta....asa ca cine-mi garanteaza mie ca vreunul din baieti n-ar putea sa aiba mai tarziu probleme la stomac?Bineinteles ca intr-o familie fara antecedente e normal sa maninci ce maninca normal toata lumea...si eu mancam inainte orice ...chiar destul de rau...cind ma durea stomacul luam pastila si gata...acum nu mai tine...sunt obligata sa am grija de mine si de baieti...ptr. ca din cate mi s-a spus cancerul poate fi ereditar...

Asa ca....daca vreti retete de home-made...aici sunt...[:D]

Daria,sa stii ca eu te sustin...pe bune...cat poti sa te abtii...fa=o...ca nu-ti faci nici un rau,crede-ma...da-o naibii pe milka ca-i grasa,urata si mova![:D]

Kim ,si eu tin pumnii...chiar ptr. amindoi..unul si pentru Sorin[:)]

Roberta,sanatate multa.

Roxan...zi-mi te rog o pudra de la clinique...buna...la mine bun e sa nu se vada.[:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...