Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna-"Necredincioasa" de Ayaan Hirsi Ali


Recommended Posts

Mie cel mai interesant mi s-a parut cum dintr-o islamista religioasa convinsa, a avut puterea sa-si asculte ratiunea si sa devina atee ... asta mi se pare o transformare interioara extraordinara. Nu numai ca a facut scoala religioasa, a fost educata religios dar la un moment dat a fost o practicanta convinsa - pana cand a realizat ca isi ignora ratiunea - ceea ce fac toti credinciosii lumii. Mi-a mai placut "tonul" cartii care nu este deloc revolutionar (din cate imi mai aduc aminte [:I]), ci este foarte calm, si cald si smooth ... mie imi plac foarte mult personajele care transforma ceva cu indoieli si ezitari si teama versus cele care descriu aceste transformari cu vitejia demna de Super-woman.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu am citit de mult timp o carte atat de fascinanta precum "Necredincioasa". Monixy a sintetizat perfect.Nu as vrea sa ma repet cu elementele prinse deja bine de voi. Este o carte puternica,valoroasa(inclusiv literar) pentru ca reuseste sa creeze si sa explice coerent imaginea unei lumi,conflictul intre mentalitati la scara colectiva,determinismul social si istoric al vietilor omenesti. Forta ei de seductie sta insa in carisma autoarei.Axa acestei carti cu o arhitectura perfecta ( nimic steril,in plus sau fara semnificatie)- rezida din povestea ei de viata,din perspectiva individuala pe care o ofera asupra evenimentelor. Tonul echilibrat,egal,lipsit de orice exaltare,patetism sau stridenta -vorbeste de la sine despre aceasta femeie ,croita fara indoiala "dintr-un alt aluat". Ce a salvat-o in fond pe Ayaan de la destinul comun al" milioanelor de femei musulmane nevoite sa se supuna "(cum ea insasi a spus in introducere )? Totul.Intalnirea fericita dintre sirul intamplarile exterioare si ceea ce Ayaan avea inauntrul ei. Oricat de mult am incerca insa sa analizam (si sa explicam )o traictorie,povestea lui Ayan te lasa cu senzatia ca destinul uman va inchide mereu in el ,ceva misterios si tulburator. Da,forta autoarei de a-si cauta alta viata m-a miscat cel mai mult.O carte care-ti dinamiteaza perspectiva personala asupra existentei bulversandu-te prin dimensiunea dramei la care te face partas.O carte care isi atinge citiorul ... deep inside.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...