Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

san dureros


Recommended Posts

Aha, am inteles, Xio, merci frumos! Eu nu stiu sa-mi palpez sanii, Xio, stii cumva un link/video unde explica/arata cum se palpeaza CORECT? Dr la care merg de cand sunt aici(i love her!) ii palpeaza, defapt mi se pare ca i-ar masaja, parca ar fi un masaj de tonifiere.. nu am facut niciodata eco, abia acum mi-a dat o trimitere, mi-a spus ca in timpul alaptarii e irelevanta, dar nu am inteles de ce... Xio...nodulii astia se pot transforma din benigni in malign?asa...peste noapte, sau e un proces de ani ca in cazul cancerului de col uterin?? Sotia socrului a facut luna trecuta o mamografie(are 39 ani), si saptamana trecuta au sumant-o sa revina urgent la spital(nu are asigurare, face controalele anuale la spitalul universitar de stat)sa refaca mamografia, ca sa comfirme...nu stiu ce anume, ca nu au spus...maine are programarea, ea e f relaxata, spune ca nu are ce sa fie nimic rau, ptr ca ea in Jp isi facea anual control... acum...cu 5 ani in urma i s-a descoperit un nodul la san, insa medicii nu l-au scos, au spus ca e un nodul miiiic de grasime...eu in paranoia mea, de doua zile ma perpelesc, sunt ingrijorata ptr ea, dar as vrea sa si inteleg detaliile tehnice ale evolutiei unui nodul:dintr-un nodul cat un graunte, se poate avansa in termen de ani(putini!) la cancer?? mie nu-mi suna a bine sa te sune de la spital sa revii urgent!!! dar ea e genul care traieste clipa, fff relaxata, fara frica:) Doamne ajuta sa nu fie nimic rau... Darvla, daca imi permiti, stiu ca nu de sfaturi ai nevoie, dar cand am citit mesajul fix la ce mi-a spus pediatrul copiilor, si anume ca sucul de graviola ajuta enorm imunitatea(printre altele), si este ultrarecomandat de medici pacientilor care fac chimio...poate informatia iti va fi de ajutor, eventual da o cautare pe google...sanatatae si forta! Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
nikole, ce este sucul de graviola? scuzati de off topic.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
http://en.wikipedia.org/wiki/Soursop uite aici, graviola e denumirea in portugheza, scuze, nu stiam cum ii spune in engleza Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari, fetelor. Foarte optimista nu sunt eu de felul meu dar acum ma educ sa fiu. Trebuie ca doar am doi copilasi de 10 si 7 ani. Dupa ce mi-a fost depistat mie cancerul s-a dus si cumnata mea la doctor ca o tot durea un san si are si ea, din pacate. Ce sa mai spun ca ea isi facea frecvent ecografii ca o durea dar pana nu a insistat sa isi faca o mamografie nu au luat-o in seama doctorii, ziceau ca e prea tanara, are doar 32 de ani.Va dati seama ce atmosfera e la noi in familie. Dar o sa treaca toate. Asa ca aveti grija de voi si mergeti la controale. Plus je vois les gens, plus j'aime mon chien!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Darvla iti doresc sanatate multa si tie, dar si cumnatei, sa va faceti bine repede ! Recunosc ca m-ai speriat putin (mai mult). Eu am o durere in sanul drept cam din decembrie, iar in februarie am fost la control ginecologic ( la palpare dr a zis ca e ok) si apoi la ecografie ambii sani.Doctorita de acolo zice ca nu e nimic, doar tesuturile mai pronuntate (nu stiu daca m=am exprimat bine...). Chiar a palpat si ea in timp ce facea eco. Acum ce sa zic, inca mai sunt perioade din luna cand simt intepaturi in locul acela, iar daca insist, parca as simti ceva pe acolo, dar nu neaparat nodul. Si uneori durerea e ca o arsura, dar nu de nesuportat. Mentionez ca am 33 ani si am alaptat 2 copii, aprox 10 luni, respectiv 8 luni, iar controale fac anual (eco sani, analize uzuale, secretie si PAP). Sa fie nevoie totusi de o mamografie ? Multumesc mult si inca o data multa sanatate ! Mari, mami de Teodora Maria (26.03.2006) si Anca Ioana (4.09.2010) [url="http://www.flickr.com/photos/10472485@N02/"]poze[/url] [url="http://picasaweb.google.com/marianabatrinu/TeodoraBatrinu"]poze noi[/url] [url="http://family.webshots.com/album/570346169EHssAl"]Teodora 2 ani+ si Anca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mari, nu cred sa fie probleme la tine. In cazul meu si al cumnatei doar mamografia a aratat clar ce e. Nu e obligatoriu sa fie la fel la toata lumea. Iar chestia cu alaptatul, cum ca ai avea mai putine sanse sa faci cancer la san...Si eu tot doi copii, alaptat, cumnata mea un copil, alaptat chiar foarte mult. Oncologia era plina din pacate de mamici care alaptasera.Cum ti-e norocul si in lumea asta... Doar tu poti hotari ce faci mai departe. Iti tin pumnii! Plus je vois les gens, plus j'aime mon chien!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns Darvla. Vroiam sa te mai intreb daca la voi la ecografie era vreo suspiciune ? Adica se vedea ceva, sau ziceau ca totul e ok? Ca eu acum daca ma duc sa le cer mamografie, sigur ma vor refuza, ca abia ce am facut eco si dr a scris ca e ok (am abonament la o clinca privata, prin servici) Sanatate ! Mari, mami de Teodora Maria (26.03.2006) si Anca Ioana (4.09.2010) [url="http://www.flickr.com/photos/10472485@N02/"]poze[/url] [url="http://picasaweb.google.com/marianabatrinu/TeodoraBatrinu"]poze noi[/url] [url="http://family.webshots.com/album/570346169EHssAl"]Teodora 2 ani+ si Anca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...