Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste! (773)Felicitari IPopica!!!


Recommended Posts

Alex multumesc mult, folatii mie nu mi-au iesit saczuti valoarea care a iesit e 19,2 si valoarea maxima e 18,7 si tinand cont ca eu am ot luat acifol, nu in luna cu analizele dar luna de dinainte am luat. Eu azi sunt ziua 10, o sa vad cum ma simt si cred eu ca oricum imi revin, poate imi iau o trimitere de la doctorul de familie pe 1 aprilie si vin la bucuresti daca vad ca nu am putere si nu pot atunci fac profilul 2 de la sinevo. Da mica din falticeni sunt, eu am inceput de luna trecuta sa merg la medic la iasi, pana acum am fost la Sv si m-am saturat sa tot astept. Tu la ce medic mergi? Daca vrei iti dau nr de tel si cand ai nelamuriri de ceva din zona te ajut cu placere. [pup][pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mihaela, daca vii in Bucuresti ca sa mergi la Fundeni, trebuie sa stii ca acolo oricum nu faci toate analizele astea. Acolo faci niste analize de trombofilie generala (care ies prost de cele mai multe ori la persoanele in varsta si cu probleme mai mari de circulatie). La Fundeni poti descoperi ca ai intr-adevar o problema ce tine de coagulare, dar oricum trebuie sa mergi tot la clinica particulara sa faci analizele. Mutatiile trombofiliei sunt o chestie mai finuta si se mostenesc de la parinti.

Fetele care au mutatiile astea (da, stiu ca sunt ciudat, dar foarte multi dintre noi au fara sa stie si de cele mai multe ori nu ii deranjeaza) au risc de trombofilie, adica sunt mai predispuse sa aiba probleme de circulatie si cardiace. De asta, la Fundeni intreaba pacientele daca au cazuri in familie de: varice, infarct, accident vascular, pentru ca se mostenesc.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,

Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)

[ruga] pentru [copil] sanatos!

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati ce raspuns am gasit pe site la tritest iasi acolo unde a facut sotul spermograma:

 

In cele ce urmeaza va ajutam sa intelegeti terminologia diagnostica si sa puteti interpreta o spermograma. Pe buletinul de analiza veti gasi una dintre urmatoarele concluzii:

Normozoospermie: spermatozoizi cu: numarul total/concentra#539;ia/procentul cu motilitate progresiv#259; #537;i morfologie normal#259; situa#539;i ca valoare egal#259; sau deasupra valorilor de referin#539;#259;.

 

Cand o sa ajung la geanta ca acum nu ma ridic va scriu detaliat rezultatul asta e doar concluzia, pacat de doctorii astia ca nenorocesc oamenii si ii fac sa treaca prin niste stari urate.

Am intalnit o fata in spital care luna trecuta a facut laparascopie si luna asta a chemat-o sa faca histeroscopie, 2 drumuri ca era de departe, 2 cheltuieli emotii si alte cele.

Apropo Miky eu mai patez putin cu sange doctorita zice ca e normal ca sunt stramta in bazin si a trebuie sa forteze putin sa intre cu histero, dar nu e rosu e ceva rozaliu si e acolo.

 

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, merg la suceava la Dr Melinte. sunt foarte multumita de ea pana acum. anul trecut cand am pierdut sarcina si m-a chiuretat, m-a ajutat foarte mult psihic. m-a sustinut si am vazut cum suferea alaturi de mine. pana sa merg la ea, am fost la dr Negura care vine la lungu la clinica de la iasi. era ok, dar nu wow si de aceea am hotarat sa merg la sv pentru ca si asa nu vroiam sa nasc la iasi.

oricum o mare parte din medicii de la sv lasa mult de dorit...

si la iasi cu cine mergi? daca vrei imi poti lasa numarul de telefon pentru ca nu se stie niciodata cum am nevoie!

multa sanatate si [pup]

 

momo_do daca nu s-a inrosit nimic, spera in continuare! si eu sunt ziua 39, test de sarcina negativ azi dim, iar hcg-ul abia vineri primesc rezultatul...desi s-ar putea sa fie too late![pup]

 

Mica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, fetelor, nu asteptati asa mult, daca testele nu au fost pozitive e ceva anormal sa intarzie atat... Va spun din experienta proprie. La o asteptare d-asta si consum de peste 10 teste am aflat ca imi aparuse un chist cat toate zilele...

Nu riscati, parerea mea, nu e bine pentru corpul vostru.

 

Miracles are not yet to come, because i am waiting too hard.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxy_anaid="navy"> s-ar putea sa ai dreptate...eu mai mereu am CM neregulat, nicodata nu vine mai devreme de 30-32 de zile...am ovarul din dreapta mai mare si e micropolichistic. medicul meu a zis ca nu e de speriat inca.

oricum, cand imi vine CM-ul acum ma apuc de monitorizare, ca nu se mai poate!

iti multumesc pentru sfat![pup]

 

Mica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex atunci o sa sun la sinevo sa vad in ce zi recolteaza si fac profilul 2 de trombofilie ca mai mult nu imi mai permit, am cheltuit destul si la spital si cu analizele de dinainte acum ne mai trebuie ceva sa traim si noi.

Mica doamna doctor e foarte buna si sufletista, dar exista un dar, eu am fost la coca si cand ea a plecat in concediu ma lasat la melinte o saptamana si ceva internata, nici una nu mi-a propus analizele de trombofilie, hormonale, verificarea trompelor si toate cele.

Gandestete ca daca e sa faci o laparascopie la sv nu se face ca nu au aparatura, daca vrei sa faci o histerosalpingigrafie ele nu o fac ci o face dragoi si ele doar se uia, am cativa ani de cand ma taraganesc cu sv si sunt foarte bucuroasa ca mia venit mintea la cap sa merg la iasi, si e si mai ieftina consultatia iar de aparatura si proceduri nici nu mai zic, la particular la doctorita mea are cel mai performant eco din toata zoa moldovei si e 100 ron consultatia+stat de vorba+eco +recoltare secretii, ca sa nu mai zic ca sambata si duminica a venit de acasa ca sa ma panseze la spital, ea cu manutele ei fine.

Fetelor imi vine sotul acasa nu stiu daca mai pot intra in seara asta, va pup si astept vesti bune de la Moni.

[pup][pup][pup]

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uof...nu spun ca nu ai dreptate, stiu ca asa este, dar deocamdata sunt foarte ok cu ea. mi-a dat de facut analize, s-a implicat zic eu in cazul meu. am sa vad ce se intampla cu monitorizarea si daca e sa nu raman in jumatate de an cu siguranta am sa mai cer o parere. oricum iti multumesc!

o dupa-amiaza placuta![pup]

 

Mica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deeeeeci, beta e acum 210.97 (fata de 79 cat era sambata).

Dar bineinteles ca Bob([flo]) a avut dreptate si nu se vede nica nici in nici pe langa (se pare ca avea totusi si ecograf, da' nu l-am ginit io datile trecute).

 

Asa ca m-a pus sa mai bag un beta spre miercuri, si sa repet si CMV-ul (are el o trilema cu bietul citomegalovirus) si ma mai duc la el luni pe 19. Dar nu parea foarte optimist.

 

Deci inca nu am insigna de "gogoase". Mai am asteptam.

 

M-apuc sa lecturez din urma.

 

I.P.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui IPopica
Deeeeeci, beta e acum 210.97 (fata de 79 cat era sambata).Dar bineinteles ca Bob([flo]) a avut dreptate si nu se vede nica nici in nici pe langa (se pare ca avea totusi si ecograf, da' nu l-am ginit io datile trecute).
align="right" id="quote2">Yeee, ce beta grasuna si frumoasa! [olala][olala][olala] Felicitari ! [pup]Daa, stiu, I told you so, e beibu mic de tot acum, dar intr-o sapt cred ca vedeti sacul si "ceva" inauntru. Noi atat am vazut la Bob, la 5sapt4zile. Si de ce, ma rog, nu era optimist doc? Vrea sa-i zic ceva de maica-sa?!!! [indecent]Bebe dragonel la bord ! [batetoba]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...