Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Avenor College (fosta Little London)


Recommended Posts

Sunt o mamica de la Little London; recunosc ca am venit pe aceast forum sa gasesc parteneri de discutie despre nutritia copiilor...dar am dat insa peste aceasta discutie, care imi lasa "un gust amar", a propos de nutritie. Nu doar ca eu am o total alta opinie despre Scoala Little London (de care sunt foarte multumita), dar chiar m-as hazarda sa spun ca unele lucruri mentionate de Valinit sunt pur si simplu inexacte (asta ca sa nu spun "minciuni"). Am sa incerc sa fiu cat de obiectiva pot sa fiu, desi, recunosc, ca sunt usor indignata de ce am citit. In ce priveste bursele/ elevii de onoare. Deloc exacta relatarea lui Valinit!! Scoala a argumentat foarte bine cum se dau aceste burse, a fost totala transparenta. Am stiut in functie de ce se acorda, am stiut care sunt membrii din comisia de acordare a burselor: vreo 10 profesori diferiti, mi-e greu sa cred ca TOTI au fost partinitori si incapabili sa recunoasca valoarea adevarata a copiilor (?!). Mai mult, chiar si copiii au votat independent elevii de frunte din fiecare clasa . Partea interesanta a fost ca, din cate stiu eu, toti elevii votati de copii s-au regasit printre bursieri si elevi de onoare. La sfarsit ni s-au comunicat toate rezultatele: ale scolii, dar si ale elevilor. Daca Valinit e parinte la Little London stie foarte bine acest lucru; de aceea m-a revoltat sa vad ca afirma ca “cei nominalizati ca bursieri sau elevi de onoare ai scolii nu sunt neaparat primii din clasa lor - recunoscuti de profesori, colegi si chiar parinti.” Nu doar incorect, dar si mai rau: o minciuna sfruntata! Nu e genul meu sa intru in polemici pe forumuri, dar chiar mi se pare revoltator sa iti ventilezi frustrarile personale legate de copilul tau culpabilizand scoala, lumea, universul. Jenant, Valinit, imi pare rau sa spun asta. Am sa ma intorc la topic-urile mele de mancare, dar daca exista interes pot sa mai dau si alte detalii despre Little London.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am inteles Rebeca, esti la alta scoala, dar de un an toate postarile tale de pe acest forum sunt publicitate la Little London. Nu stiu de ce am impresia ca esti de partea cealalta a "baricadei" in acest forum. Cred ca cel mai elegant era sa intri cu userul Little London si sa combati cu simt de raspundere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru noi astea mai obtuze, de ce nu ne luminezi tu, draga OrganicMama? Te rog spune-ne care sunt acele criterii obiective pentru acordarea burselor la Little London, pentru ca trebuie sa admit, nu reusesc sa le inteleg. Daca te intereseaza, pot sa-ti dau eu propria varianta pe care sa o dai mai departe, despre ce s-a vazut din "public".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ organicmama: 1. sa inteleg ca esti mamica unuia dintre bursieri :) ????? 2. comisia este formata din: 2 profesori de desen (de ce 2 ?), un profesor de sport, 1 profesoara de muzica, 1 profesoara de engleza, directoarea educationala. Ca sa ajungi la 10, poti sa adaugi bucatareasa, femeia de servici, un sofer, important e sa alegi in comisie oameni care cunosc foarte bine nivelul academic al elevilor Little London. Ar trebui sa ne miram de ce nu sunt cei mai buni din scoala bursieri? Sau ar trebui sa ne intrebam de ce comisia are componenta asta comica ? 3. Tu minti: copiii NU au votat cei mai buni elevi din clasa, ci pe cei mai populari. 4. "Partea interesanta a fost ca, din cate stiu eu, toti elevii votati de copii s-au regasit printre bursieri si elevi de onoare" Iar minti: NU toti cei 4 bursieri sunt si nominalizati ca cei mai populari, si mi se pare corect, pt. ca nu trebuie sa fii cel mai simpatic ca sa iei bursa. 5. Inainte sa acuzi alte mamici de minciuna, priveste-te in oglinda si "indigneaza-te" :) @capcaunul: subscriu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Dragi parinti, Ma numesc Andreia Mitrea, sunt din echipa Scolii Little London si am mai postat pe acest forum de cate ori a fost nevoie de clarificari in discutii referitoare la Gradinita si Scoala Little London. Dat fiind ca subiectul burselor este atat de interesant cu pareri pro si contra (probabil pentru ca in Romania scolile nu prea au un astfel de proiect pe termen lung), am considerat ca este util sa intervin pentru a clarifica acest aspect. La Scoala Little London suntem bucurosi ca avem posibilitatea sa acordam anual 4 burse de merit in valoare totala de 19,200 euro / an si o facem in mod constant de 3 ani. Bursele se acorda de o comisie de 9 profesori/coordonatori/directori si in functie de 29 de criterii bine definite. Cei interesati de sistemul complex de acordare a burselor pot sa citeasca in detaliu despre acest subiect aici: http://www.littlelondon.ro/noutati/scoala/acordarea-burselor-martie-2012/ Am anticipat si ne-am asumat ca a selecta 4 bursieri dintr-un numar de elevi tot mai mare de la un an la altul va aduce uneori nemultumiri si chiar suparari. Din fericire la scoala noastra marea majoritate a copiilor sunt elevi extraordinari si pot, an de an, sa reintre in aceasta cursa. Ii invit pe toti cei interesati sa afle detalii “direct de la sursa” si pot sa ma contacteze la andreia.mitrea@littlelondon.ro sau chiar sa ne viziteze la sediul nostru de langa Padurea Baneasa. Portile noastre sunt deschise pentru oricine doreste sa ne cunoasca iar site-ul nostru www.littlelondon.ro este oricand o sursa de informare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Organicmama, daca nu esti directoarea educationala a scolii, fiind atat de bine informata, impresia mea este ca nu frecventam aceeasi scoala. Nu pot sa intru prea mult in amanunte, pentru a nu ma trezi exclusa din marea familie Little London. As vrea ca decizia sa vina din partea mea si atunci cand voi fi pregatita. Frustarile mele nu sunt legate de nivelul intelectual al copilului meu - no comment - ci de faptul ca nu prea am alternative si ca trebuie sa tolerez situatia. Si eu trebuie sa ma mut, dar nu pe alt forum ci in alta camera, pentru a ma ocupa de copilul meu care tocmai s-a intors de la scoala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca mesajul meu a fost minimizat la modul in care se acorda distinctiile in cadrul scolii: aceasta este doar o mica parte a problemei, care ar putea fi rezolvata foarte elegant de catre scoala, daca ar exista interes si buna credinta: -fidelizarea parintilor de onoare ai scolii se poate face prin discounturi confidentiale, fara a expune copiii la diversele jocuri de culise; -suma alocata burselor ar putea fi directionata catre copiii care intr-adevar au nevoie de sustinere pentru a-si putea termina scoala. Cred ca ar fi mai credibila buna intentie a scolii. -bineinteles ca exista copii extraordinari si printre elevii scolii, dar parintii isi permit sa-i sustina. De aceea exista clasica festivitate de premiere de la sfarsitul anului scolar, care se practica in toate scolile din lume si pe care Comunitatea Little London o refuza cu indarjire. Am cateva intrebari pe care doresc sa i le adresez d-nei Mitrea nu in particular, asa cum incurajeaza scoala, ci direct, prin intermediul acestui forum: -care este pozitia oficiala si finala a Scolii in legatura cu plecarea unei bune parti din corpul profesoral la sfarsitul anului scolar trecut: toata catedra de engleza, directorul adjunct al scolii, invatatoare, psihologul scolii etc.? -de ce o buna parte din parinti au aflat la inceperea noului an scolar de aceste schimbari? -cum motivati faptul ca o parte din parinti si-au mutat copiii in cursul anului scolar, cu toate riscurile pe care le implica o astfel de schimbare pentru copiii lor? -vi se pare corect ca oferta educationala minimala sa includa (obligatoriu) o serie de cluburi mai mult sau mai putin atractive, iar ocuparea unui loc la anumite cluburi sa fie incerta? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Imi pare bine ca dna Mitrea a renuntat la pseudonim si a postat "la vedere". Linkul despre burse nu clarifica sub nicio forma problema. Sunt de acord cu Valint ca bursele sunt numai una dintre fatetele confuze ale acestei scoli, dar a cere conducerii explicatii despre problemele cu adevarat importante este un demers sortit esecului. in special dna directoare Papadima este o artista a "formei fara fond", ale carei discursuri halucinante ma pun de multe ori pe ganduri, nu prin faptul ca nu spune nimic ci mai ales pentru ca aparent strategia educationala ar fi responsabiltatea ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...