Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bullying - sa tac?


Recommended Posts

Baiatul (8 ani) are la scoala un coleg (au fost in aceeasi clasa si cu doi ani in urma, deci se cunosc binisor iar noi, parintii am auzit una, alta despre el...), care il necajeste. Cand si cand... In clasa a I-a i-a indesat, la masa, oul fiert in gura, pe motiv ca lui nu-i place cum miroase (nu era stricat, doar fiert), acum, in clasa a 3-a l-a strans intr-o zi tare de tot de sfarc (in timpul orei, i-a ridicat deodata tricoul si l-a strans tare), apoi mai in urma cu vreo doua saptamani, la educatie fizica, a venit dupa el (al meu ii spunsese ca nu vrea sa se joace impreuna) si i-a tras pantalonii de-a ramas in fundul gol. De fiecare data, nimeni n-a vazut (cred ca pur si simplu din intamplare... nici colegi, nici profesor sau supraveghetor) iar al meu nu s-a dus sa-l parasca. Imi pare bine ca mi-a povestit si ca, desi, initial, il placea pe copilul asta, acum isi da seama ca nu-i "in regula" (eu i-am atras atentia la inceput). I-am spus ca nu cred ca-i bine sa ignoram ci sa luam legatura cu invatatoarea, dar baiatul meu nu vrea. Pe motiv ca ar rade copiii de el (faza cu pantalonii), invatatoarea, sora lui iar barbatul meu... l-ar certa (cand a avut loc intamplarea cu ciupitul, el ne-a povestit acasa iar barbatul meu s-a enervat (ah, stiu ca-i o tampenie, l-am oprit si i-am amintit ca nu-i al nostru de vina, i-am spus asta si baiatului acolo cu noi, s-a linistit si barbatul, am sperat ca nu se va mai intampla, dar, uite, ca nu are leac Hunter (plus ca ma infioara ceea ce face si ma intreb daca nu-i abuzat la randul lui acasa, daca in clasa a treia are astfel de apucaturi. Si mai este ceva, ce se prea poate sa fie doar in mintea mea, dar povestesc mai incolo). Copilul nostru nu pare a fi foarte suparat sau speriat, desi, pe mine ma ingrijoreaza ce se intampla. La intamplarae cu pantalonii m-a pus sa-i promit ca tin secret, asa ca nimeni altcineva din casa sau de la scoala nu stie. Asa a ramas, desi i-am explicat ca invatatoarae nu va rade, ba chiar va lua masuri, nu va povesti copiilor iar cu sora lui si sotul discut eu, vor intelege si vor fi de partea lui. Totusi nu vrea iar fara acordul lui nu actionez. Nu pot sa cred ca daca se ascunde, Hunter va inceta sa-l necajeasca. Baiatul meu spune sa-l mai "pasuim" o data si apoi il da pe fata. Ce ziceti, cum si daca sa-l conving pe baiat sa indrazneasca? [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ML, si eu zic la fel, cum sa taci? mie faza cu strinsul de sfirc si indesatul oului in gura mi se par clar abuzuri din partea acelui copil asupra copilului tau; este clar ca acel copil este abuzat acasa sau cine stie pe unde si se comporta exact asa cum se comporta cine stie cine cu el; daca taci, si se ajunge la ceva mai grav decit datul pantalonilor jos? eu as face un scandal monstru, cum se poate asa ceva, sa-l stringa de sfirc? pai daca acuma face asa la 8 ani sau cit are cind o sa fie mai mare ce o sa faca la cei mai slabi din jurul lui? trebuie luat atitudine cel putin asa as face, si daca nu s-ar potoli as ameninta datu parintilor in judecata ca oricum tot se "poarta" pe aici...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putea sa se inece cand i-a fost indesat oul pe gat..... cu chestiile astea nu-i de joaca. Nu trebuia sa-i promiti fiului tau ca vei tine secreta faza cu pantalonii in vine pentru ca trebuie sa alertezi invatatoarea / scoala. Treburile astea nu pot fi trecute cu vederea; daca nu se iau masuri, agresorul va testa noi limite si nu cred ca ti-ar placea ca baiatul tau sa fie cobai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca i s-ar fi intimplat fiica-mii,precis ca si ea mi-ar fi zis la fel ca baietelul tau,sa nu spun nimic,etc...dar eu m-as duce la invatatoare,i-as povesti si as ruga-o in prima faza sa nu-i spuna nimic baiatului tau si doar sa-l supravegheze pe Hunter...cine stie ce vei afla,poate au mai fost si alti parinti cu plingeri sau poate faci un bine inainte de a se intimpla cine stie ce chestie mai nasoala,cum zicea cineva inainte,pericol de inec cu oul indesat pe git! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena, noi am avut problema asta de cateva ori cu cea mica. Am vorbit cu copiii respectivi si eu si sotul, am vorbit si cu invatatoarea si fetitei i-am zis sa ne spuna si sa-i spuna pe copiii aceia de fiecare data cand sar calul. Sa nu-i fie jena, ca ea n-a gresit cu nimic, ei sunt de vina, lor ar trebui sa le fie rusine! [url="http://penecolorate.blogspot.com"]Pene colorate... cate putin din toate![/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/EsarfePictateVitrinaCuFluturi#"]album[/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/Gradina#"]gradina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie incidentele mi se par din ce in ce mai grave. Pe linga ce a spus Olympia, ca nu e vina lui si nu are de ce sa-i fie rusine, eu l-as mai sfatui sa-l evite la maxim pe agresiv. La cantina sa se aseze la alta masa, sa se joace cu alti copii, samd .. Ai mare gija si mai ales baietelului nu-i da nici un feed-back negativ. Trebui ca micutul sa-si pastreze increderea in tine. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba eu cred ca trebuie intai sa discuti cu sotul tau sa-l convingi sa fie mereu 100% de partea baiatului si apoi sa discuti cu baiatul si sa-i explici ca tacerea incurajeaza alte abuzuri. dar nicicum nu as face ceva pe la spatele copilului. adica sunt singura persoana careia i-a spus (pt ca are incredere!) si sa-l insel si eu? trebuie ca ambii parinti sa fiti 100% de partea lui a.i. sa aiba incredere in voi. si, daca in anumite situatii, va roaga ceva sa-l ascultati. altfel se va ascunde. eu asa vad lucrurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric as merge la scoala sa discut cu profesoara. In ceea ce-l priveste pe baiat, vad doua optiuni: - nu ii spui nimic si pastrezi totul foarte si strict confidential cu profesoara - ii spui ca este responsabilitatea ta si, mai important, nevoia ta ca parinte sa te asiguri ca el este in siguranta la scoala. Copilului meu i-as explica faptul ca eu ca mama sunt ingrijorata si speriata pentru el si singurul mod de a ma linisti e sa actionez. Spune-i ca tacerea nu face decat sa incurajeze bullyingul. Lauda-l ca ti-a spus si spune-i cu tu esti mereu in spatele lui sa-l aperi. Nu trebuie sa inghita, nu trebuie sa lupte singur, tu esti gata sa sari daca el are nevoie de tine. Varianta a doua ar merge cu copiii mei, ei rezoneaza atunci cand discutam despre emotii si nevoi emotionale si daca as pune problema in felul asta, ei si-ar da acordul ca eu sa discut cu profesoara. Tu stii mai bine daca se aplica si la voi. Poate ar merge sa-l intrebi pe baiat ce ar face daca ar fi in locul tau? Sa spunem ca altcineva ii face rau catelului lui, n-ar incerca sa ia apararea catelului?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doi baieti peste 10 ani si mie din atitudinea baiatului astuia imi reiese clar ca are niste probleme. El incearca de fapt acum sa-si stabileasca pozitia ierarhica in grup, gasca, comunitate prin bullying si imi si arata faptul ca are ceva probleme. Mai ales asta cu pantalonii dati jos, e o miscare de forta, ceva de genul: hai sa-ti arat cine e seful aici, tu sau eu? umilire, incercare de dominare si asa mai departe. Clar trebuie vorbit cu cineva mai sus, dar asta dupa ce reusesti sa-l convingi pe al tau baiat ca trebuie , nu o fa pe ascunzis si pe urma el tot o sa afle si o sa fie dezamagit, al tau copil ma refer.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...