Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bullying - sa tac?


Recommended Posts

Poate ar trebui sa discuti cu baiatul tau si sa cadeti de comun acord sa vorbesti cu invatatoarea doar sa supravegheze mai atent interactiunea baiatului respectiv atat cu copilul tau cat si cu alti copii, astfel incat sa preveniti ceva mai rau. Atata timp cat nu povestesti invatatoarei de fata cu copilul tau, el nu se va simti foarte jenat. O alta varianta ar fi sa discuti cu parintii copilului, dar daca e un copil batut si va fi batut/pedepsit pt ca l-ai reclamat direct - s-ar putea sa devina si mai fixat in a-l chinui pe baiatul tau. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In nici un caz sa taci, nu vad de ce as fi indulgenta cu asemenea cazuri clare de agresivitate/hartuire. ce as face eu: inteleg ca baiatul e sensibil si ca este o situatie delicata si as trata-o ca atare. in primul rand vorbeste cu sotul sa iti sprijine emotional baiatul. sa lase prostiile astea cu men don't cry[:-@] ai putin de lucrat la sot pe tema asta[:I][asia] nu ne enervam prea mult,ci sustinem copii pt ca asta este datoria noastra de parinte. vorbim despre diferite chestii chiar si neplacute in prezenta intregii familii ca apoi sa nu ni se para ciudate fel de fel de discutii, deci cream o atmosfera dechisa intre membrii familei. intr-adevar e posibil ca baietelul tau sa se inchida in el daca ii divulgi secretul. ai de lucrat un pic si aici la increderea de sine: nimeni nu are dreptul sa ne trateze asa(ie Hunter, Camden, etc). cand suntem agresati nu ascundem, este grav. situatia trebuie sa fie adresata, nu perpetuam abuzul, aici e un cerc vicios care intarata agresatorul. cu cat toleram/ascundem mai mult cu atat mai mari sunt sansele ca abuzul sa se repete si sa devina mai frecvent. cum sa il convingi: poti da exemple de bullying( cand ai fost si tu mica, chiar si inventate-white lies are good for this purpose[:)], ori evenimente intamplate prietenelor tale/cunostintelor tale/chiar de aici forum-cunostinte). daca acceptam abuzul, increderea de sine se diminueaza. am fost victima bullying(de cateva ori) cand am fost mica/la scoala. o inteleg pe mama mea acum de ce nu m-a sustinut/ajutat sa trec peste bullying: incredere de sine aproape catre zero, abuzata de un sot alcoolic,etc. nu sunt de acord nici in momentul de fata de felul cu au gestionat mama& tatal meu situatia. pot sa iti spun ca mi-a scazut increderea in mine... apoi nu e prima situatie din viata mea de copil, adolescent& adult in care nu am avut suportul parintilor, etc- copilul captiv, etc. terapie cognitiv- behavioral, etc. dar sa nu divaghez prea mult. da copilul x poate ca are probleme, insa nu trebuie ca baiatul tau sa sufere, daca nu e el, va fi sigur altcineva. Homo sum: humani nihil a me alienum puto(Terentiu) "Om sunt si nimic din cele omenesti nu-mi este strain"
Never say never [url="http://b2.lilypie.com/FeUpp1/.png"]m-am facut maricica [/url][url="http://home-and-garden.webshots.com/album/577928785tvaAqg"]Floricele frumusele[/url] [url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63310"]POVESTEA MINUNII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru cele scrise. Buli, Roxana, ati explicat mai bine dect mine ce temeri am :
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
ML si eu te incurajez sa nu tradezi increderea copilului. Efectul ar fi contrar celui dorit, fiindca exact lipsa increderii il aduce in pozitie de victima. Nu vrea sa spui fiindca e convins ca urmarea ar fi consecinte neplacute pentru el. Spaima lui e ca umilirea va deveni publica, practic va fi repetata si intarita. Insa, sunt de acord cu Buli, problema e lipsa de incredere in reactia tatalui. Acolo trebuie lucrat. Are nevoie sa fie sigur ca atat tu, cat si tatal, veti fi 100% de partea lui. Orice eractie nervoasa, critica din partea tatalui e in masura sa induca rusine. E prea mic sa se gaseasca expus deodata atat in fata colegilor si a doamnei invatatoare, cat si in fata tatalui. Echilibrul ar fi mult mai bun daca si-ar simti tatal aliat. Pare ca baietelul tau nu e convins ca tu singura il poti apara eficient. As zice sa discuti cu sotul tau in privinta atitudinii fata de baiat. Ar putea deschide discutia despre cum a reactionat la celelalte probleme relatate de baiat. Sa admita ca a gresit, ca ar fi trebuit sa mearga la scoala imediat in cazul cu Camden si sa nu-l certe la cealalta poveste. Ar putea sa-si ceara scuze si sa-i spuna ca e alaturi de el, se poate baza pe ajutorul lui la nevoie. Asta daca sotul va crede lucrurile astea si va fi dori sa i le spuna. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Roxana, sotul nu isi cere iertare; nu accepta invingerile. In cel mai fericit caz spune "I'm sorry, but..." urmat de o serie de formulari disculpanto-acuzatoare care, in final, il ridica tot pe el deasupra. Deci, chiar daca l-as convinge sa plece capul in fata copilului ar fi formal si copilul ar simti, ar fi ranit. Pe de alta parte, stiu cu siguranta, ca ar realiza pericolul si ar vorbi cu invatatoarea (si mai cred ca scoala va lua masuri, asa superficiale cum este permis si se practica, dar va lua). Revin, nu mai pot sa stau, am scris un alt mesaj care a disparut. Mai am intrebari... [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt extrem de indignata de sfaturi de gen: nu spune nimic, nu-i trada increderea... eu cred ca e dovada de ignoranta, lipsa de informare, nu stiu cum s-o numesc mai bine. cazurile in care bullying-ul nu se ia in serios pot avea consecinte extrem de grave, si nu cred ca un parinte responsabil trebuie sa stea si sa inghita ce pateste copilul ca sa nu-i lezeze ceva sensibilitati. a nu spune nimic inseamna a lua partea agresorului. aici in cazul descris nu e vorba de ceva cuvinte si hirjoneli intre copii, e vorba de violenta fizica destul de seriosa. ce sa astepte ML, sa vina fara un ochi sau cu capul spart, atunci e ok sa intervina??? si nu, nu as face-o pe la spatele copilului, i-as explica exact de ce o fac si ce se poate intimpla daca nu spunem la nimeni si tacem. i-as mai explica ca nu e ok sa fii o victima, ca nu are nimeni dreptul sa iti faca asemenea lucruri si ca baiatul respectiv are mare nevoie de ajutor. nu e o decizie de lasat pe umerii unui copil de 8 ani. sunt surprinsa ca scoala acolo nu-i educa in privinta asta, la noi au inceput sa le explice pe intelesul lor inca din kindergarten. Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si [url="http://women.evenhealth.com/image/c/f1152415.jpg"]BB 3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva. copilul asta a venit la mama sa-i spuna ce se intimpla nu pt ca avea nevoie de o confidenta, hai sa-i mai povestesc ce se mai petrece pe la scoala ca fapt divers. chiar daca nu stie sa exprime asta sau nu vrea, el e speriat si are nevoie de ajutor. nu de tinut de mina si o bataie pe spate. si atitudinea parintelui dicteaza si viitoarea lui atitudine in fata problemelor de genul asta. deci sa tacem, sa nu suparam pe careva, sa ne ferim si ascundem de agresori, doar doar nu ne gasesc si se leaga de altul poate mai slab, asta-i mesajul corect? Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si [url="http://women.evenhealth.com/image/c/f1152415.jpg"]BB 3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot la fii-mea in clasa, este o fetita mititica si slabuta tare, dar cam agresiva cu cine ii tine. Intr-o zi, a sarit la fetita mea sa o bata cu pumnii si picioarele pt ca nu-i convenise nu stiu ce. Fii-mea, pe care o invat sa nu se bata cu copiii, isi incrucisase mainile si radea, incasand loviturile. Atat de tare m-a infuriat situatia asta, incat, pe langa faptul ca am vorbit cu mama fetitei respective, cu fetita insasi, cu invatatoarea, am invatat-o pe fii-mea ca, daca va mai veni la ea sa o bata, doar sa o impinga usurel, nu prea mult, doar cat sa o tina la distanta. Si asa a procedat. Fetita mititica a simtit ca a mea este mult mai puternica, si acum, o evita. [:D] allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Problema pe care si-o pune fiecare din noi (cred) este: ok, la prima abatere il dam in fapt; dar in ce consta urmatoarea abatere? Putem sta linistiti sa o asteptam?
De acord. Increderea e buna si frumoasa, dar daca va mai exista un incident urmator, iar copilul in continuare nu va dori sa-l puna in discutie cu profesoara? Ne transformam din protectori in buni ascultatori, iar in loc sa oprim abuzul, ramanem doar umarul pe care copilul nostru poate sa planga? Personal sunt cu totul pentru a nu trada copilul, insa in situatia asta m-as simti ca si cum l-as trada pe termen lung :( Pana la urma eu cred ca as discuta cu profesoara oricum, familia celuilalt copil nici nu trebuie sa stie cine e victima, ei pana la urma trebuie sa fie informati despre ce a facut copilul lor si trebuie sa ia actiune. Iar profesoara va sti ca exista un copil abuzat, cu parinti nemultumiti, si va trebui sa fie cu ochii pe situatie pe viitor, in asa fel incat sa intervina chiar ea daca observa alte incidente. Cine stie daca nu au loc mici hartuieli zilnic, care pana la urma pot sa escaladeze? Au si escaladat, de fapt. ML, tu esti vizibila la scoala? Il duci, il aduci pe baiat? E posibil sa faci voluntariat in pauze, ca pe aici se practica asta?
Foarte bine spus. Cam ce gandesc si eu. Trebuie intervenit. ML, copilul tau trebuie sa stie ca il protejezi. Si nu numai emotional, nu ii faci un favor ascunzand un bully. Favorul il faci lui Hunter, nicidecum copilului tau. _____________________________________________ Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url] [url="http://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685"]Acute Lymphoblastic Leukemia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui allinta ... Era, in clasa la fii-mea, un baietel f recalcitrant si agresiv cu copiii si profesorii. Majoritatea parintilor au facut reclamatii scrise la directie si a fost mutat. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Hmmm. Problema nu a fost deloc rezolvata. A fost inlaturat un agresor, dar nu mi se pare ok. Acum e la alta scoala unde probabil continua sa agreseze alti copii, o sa fie mutat si de acolo si astfel invata ca indiferent unde se duce, o sa-si gaseasca victime. Problema trebuia rezolvata, eventual cu ajutorul unui psiholog, cu ajutorul parintilor, nicidecum doar inlaturat. Dar, na, probabil ca directorul si profesorii au gandit ca daca in scoala/clasa lor nu-i problema... mai bine sa-si bata altii capul cu un copil agresiv decat ei. Si uite asa e impins de aici din-colo si nimeni nu se oboseste sa ajunga in mintea sau sufletul acestui mic agresor si sa-l ajute efectiv. Pacat. PS: Allinta, nu am spus absolut nimic impotriva ta, te rog sa nu iei mesajul personal. [flo] _____________________________________________ Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url] [url="http://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685"]Acute Lymphoblastic Leukemia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...