Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bullying - sa tac?


Recommended Posts

Cu parintii lui Hunter s-a vorbit? s-ar putea sa se fi dicutat deja asta, mie mi-a scapat. Mai este o problema care ar trebui sa va dea de gandit. Reactia lui cand nu va mai putea si nu va mai putea sa suporte astfel de intimidari. S-ar putea sa fie disproportionata fata de fapta in sine si baiatul tau va fi cel care va suporta ponoasele chiar daca are circumstante atenunate. Atunci se va simti, pe buna dreptate, persecutat pentru ca nimeni nu a luat atitudine la momentul respectiv. Cam asa sunt reactiile celor sensibili sau timizi. Acumuleaza, acumuleaza pana ceva marunt ii va face sa dea pe-afara. Sunt convinsa ca sensibilitatea si bunanatatea lui il opresc din dorinta de a le face rau celor abuzivi, dar sunt convinsa si de faptul ca o particica din el doreste pedepsirea intimidatorului. Orice lucru ramas nerezolvat lasa urme adanci si-si va scoate capul hidos cand te astepti mai putin. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ML Pe langa ca sunt intrutotul de acord cu ce a scris Buli mai sus, in situatia de acum, si eu cred ca trebuie sa reactionezi. Speram doar ca tatal sa se implice diferit inainte de a reclama problema. Discuta cu baiatul si explica-i ca e responsabilitatea ta sa ii asiguri securitatea si e nevoie sa reclami la scoala abuzurile, insa realizezi ca s-ar simti rusinat daca ar afla colegii ce i s-a intamplat si te vei asigura ca asta nu se va intampla. Dupa care, la scoala, reclami comportamentul lui Hunter cerand ferm confidentialitate si protejarea baiatului tau. E nevoie insa si de niste schimbari mai profunde fiindca ceva din ce trasmite fiul tau da cale libera copiilor gen Hunter. Si problema cu ei e ca vor fi mereu in preajma. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3 E nevoie insa si de niste schimbari mai profunde fiindca ceva din ce trasmite fiul tau da cale libera copiilor gen Hunter. Si problema cu ei e ca vor fi mereu in preajma. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Cine are nevoie de aceste schimbari profunde? Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, eu n-am apucat sa citesc ce ai scris, dar la cum "il cunosc" eu pe copilul tau[pup], nu as trece peste dorinta lui... deocamdata. As cauta sa mi-l apropii mai mult, sa fiu persoana, poate singura, careia ii spune tot ce i se intimpla si sa gasim impreuna citeva soluti. E ca atunci cu jocul luat, nu e diferita situatia. Ar fi rau pentru el sa-si piarda si singurul aliat... pentru ca l-a tradat. Deocamdata, el te percepe ca singura persoana care il intelege, de aceea iti spune tie. Sigur ca sint multe de facut, sigur ca trebuie lucrat si cu copilul si situatia de la scoala, dar as incerca sa fac asta fara sa afecteze increderea lui in mine, fara sa inchid canalul de comunicare luind masuri cu care el nu este de acord, ca aceea de a merge la scoala peste dorinta lui... Sper sa apuc diseara sa citesc ce s-a scris... Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia... tocmai cand ma hotarasem sa iau taurul de coarne si sa-i spun din nou copilului meu ca sunt de partea lui, il va avea si pe sot aliat (:(, asa...) pe moment), ca ii vom ruga pe cei de la scoala sa pastreze confidentialitatea si ca trebuie as fac ceva pentru el ca nu am lasa inima sa tac... Hai sa spun si pentru cine nu stie, poate se va vedea altfel problema, apropo de trecut, increderea lui in noi, etc. Baiatul a intrat in oarecare mici buclucuri pe la scoala si acasa (luat pe ascuns la 7 ani un briceag si taiat in doua reprize patul, zgariat geamul, furat niste bomboane de la scoala impreuna cu un prieten -erau la vedere, doamna le folosea ca recompensa-, adus acasa DSul unui prieten fara stirea mamei copilului si acordul nostru, cam asa...). Sotul reactioneaza mai mult decat ar trebui (dupa parerea mea, nu si a lui), nu il loveste dar se rasteste, fara istericale fiind imaginea perfecta a taurului (genul care motaie si apoi calca totul in picioare de-i vine). Eu intru in panica si incerc sa fiu de partea baiatului, dar, pe de alta parte stiu ca nu-i deloc bine sa-l acopar plus ca in anumite situatii cei implicati (vezi, de ex. invatatoarea furata de bomboane) asteapta scuze si masuri luate acasa. Ce-am facut dupa furtuna? Confiscat briceagul pentru 1 an jumate (acum cojeste bete, surcele, ii fericit ca il are inapoi, il simt responsabil, are grija singur sa il puna la loc, sa nu iasa cu el afara la joaca pe langa catei, etc. A inapoiat bomboanele sutite (jumate' din recolta lui de Halloween), a pierdut "ratia" de stat la computer sau filme pe un timp limitat si nu vruse sa-si ceara scuze doamnei... Iar cu DSul, la fel, jocurile pe computer se dusera pe o saptamana (eh, poate are importanta sau nu sa spun ca l-am pus la treaba (vorba vine) in timpul asta liber... si, desi initial a bombanit, l-am vazut la sfarsit mandru ca a ajutat si multumit cu sine, nu plangandu-se, cum se intampla uneori, ca nu stie ce sa faca si-i plictisit). La intamplarae cu Hunter si ciupitul sotul s-a burzuluit la el si lui, banuiesc ca i-au venit in minte, toate pataniile din trecut la care a fost certat. Am fost fericita si usurata as vad ac ultima data, candcu DSul adus acasa de la prieten, tarziu, dar mi-a spus. Numai mie cu rugamintea sa pastrez secret. Am pastrata, dar cand am simtit ac va fi descoperit si iar av iesi cu scandal, l-am indemnat sa-i spuna si sotului. Asa a facut. Acum, nu-mi place deloc situatia in care sunt, imi este teama ca, pe viitor, va intra in necazuri poate si mai mari si nu va vrae sa-si asume responsabilitatea la gandul ac se poate ascunde in spatele meu sau, al fel de rau, ac va fi terorizat de unul, altul si nu va indrazni as se planga acasa sau al scoala de teama sotului sau umilirii publice. Pe mine m-ati convins ca trebie sa luam atitudine fata de bullying (Polux, multumesc de filme), vad ca vrea si sotul, cum impac increderea baiatului meu in mine cu darea pe fata a intamplarilor rspective (ori ac tin de el, ori de altii?). Plus ca vraeu sa-l fac mai responsabil si ami... aware de ce se intampal in jurul lui si une-i este locul in societate. Au venit copiii, scriu mai pe seara [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, pai eu nu am spus ca nu trebuie luat taurul de coarne, sigur ca trebuie. Eu am fost la scoala pentru mai putin, un baiat ii lua Tudorei creioanele din penar, unul cite unul, si le dadea drumul pe jos, in fata ei, cu un zimbet asa, triumfator pe fata... uite ce pot eu sa-ti fac. Dar cu acordul copiilor, dupa ce am discutat si am discutat ce se poate face si am avut planul A, B... si in ultima instanta, mersul la profesor, vorbit cu parintii elevului etc. Deci sint categoric pentru mers la scoala, dar nu inainte de a discuta cu copilul, de a-l pregati, in nici intr-un caz fara ca el sa stie sau el sa spuna nu si voi sa nu respectati dorinta lui. va spune da daca va intelege gravitatea, i-as pune filme despre unde se poate ajunge din cauza asta, ce se intimpla in viata reala daca nu sint luate masuri... ori asta cere timp. Daca te duci asa, brusc, fara sa-i dai posibilitatea sa inteleaga de ce tu trebuie sa faci asta, care e responsabilitatea ta de parinte, de adult, care e a parintilor copilului respectiv, a profesorilor si a supravehetorilor... o cva lua ca pe o inselare a increderii pe care a avut-o in tine cind ti-a spus. Stii, ca eu cred ca si chiar daca le ceri profesorilor confidentialitate, cind baiatul respectiv se va simti prins sau observat, tot pe baiatul tau va pica vina, pentru ca atit timp cit el il va intimida pe al tau fara sa fie vazut (au o dexteritate maxima in asa ceva), cind va fi prins, va sti ca a fost dat in vileag. Nu stiu inca ce sfaturi ai primit ca nu am timp sa citesc subiectul (fff sensibil pentru mine, sint efectiv hotarita sa fac orice e posibil pentru a-mi ajuta copiii sa nu se lase intimidati si nici sa nu intimideze, ba chiar sa stie sa ia pozitie atunci cind suprind situatii de intimidare in care se afla alti copii), dar eu cred ca trebuie sa ai o discutie deschisa cu copilul, sa fii de partea lui... sa puneti voi doi un plan de actiune la punct, in care el (nu tu) sa-l implice si pe tatal lui (reactia lui este o consecinta a comportamentelor voastre cind a gresit - sper sa ma intelegi bine, sa nu par prea dura, de fapt, stii parerea mea, ca am mai discutat un pic - cu alte cuvinte, tatal trebuie sa-i cistige increderea baiatului si astfel sa-i dea si baiatului incredere in el). Comportamentul baiatului care il intimideaza nu va inceta numai daca este dat in vileag, eventual va fi mai potolit pentru ca se va sti supravegheat... dar vor veni altii si altii... deci trebuie sa-i intariti baiatului vostru increderea in el insusi, sa descoperiti mijloace prin care sa poata opri din fasa aceste intimidari (atitudinea este una dintre ele). Ori asta nu veti reusi prin pedepse de fiecare data cind greseste, ci prin tratarea lui ca un egal, cu consecinte clare suportate, dar nu intr-un stil autoritar, ai facut asta, de la mine primesti sau nu asta... E mult de spus aici, dar voi trebuie sa-l luati ca pe un partener egal de discutie si sa-i spuneti adevarul. Da, stiti ca acel baiat poate avea si un comportament bun, dar ceea ce face rau trebuie sanctionat, nu e normal sa fie lasat sa continue. Uite, facem asa: tu ii spui sa inceteze, ferm, ca nu-ti place ceea ce face. Daca nu merge, atunci alta solutie nu este decit sa mergem impreuna la invatatoare si sa-i spunem ce se intimpla, iar daca tu nu vrei, te inteleg, noi parintii trebuie sa o facem pentru ca acest comportament nu e acceptabil, iti face rau. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca am scris aiurea, la repezeala, nu mai corectez. Vreau sa adaug ca imi doresc ca baiatul meu sa inteleaga ca Hunter (sau oricare altul pe acelasi tipar) nu-i o alegere buna ca prieten. Ma mira ca aici recunoaste ca-i rautacios, aici, zice ca-i dragut. De fapt copilul meu are aceeasi atitudine oscilanta cu chestiile astea dubioase (cum am povestit la un alt subiect): arme, machoism, mai pe scurt cam tot ce nu intra in gratiile sudiste. I se par rele, da' nu chiar atat de rele, poate chiar bune, daca sta sa se gandeasca mai mult :(. Cred ca mi-ar fi mai usoara munca daca l-as putea face sa perceapa realitatea cum este, nu cum o vede prin vorbele si actiunile altora. Ce sanse am si cum s-o fac (am retitut ceva ce mi-a spus Aqai la sb. respectiv plus sa-i deschid ochii spre bine (prieteni, etc., Buli [flo]) si sa nu renunt, sa nu-mi pierd speranta). [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca putem sa ne convingem copiii ca prietenia cu anumiti copii sau mai tirziu tineri nu e buna sau ca alte lucruri nu sint bune. Cit timp nu o fac ei, prin propriile experiente, putem noi sa le tinem discursuri nesfirsite, ca ei tot ca ei vor simti si face. Insa ceea ce se poate face intr-adevar este sa nu renuntam de a le oferi alternative... si sa-i utilam bine pentru a face fata incercarilor de tot felul. Si bineinteles sa-i acceptam asa cum sint ei, nu cum am vrea sa fie si sa avem incredere in ei ca odata mintea deschisa, odata informati si in cunostinta de cauza, cu o imagine clara a consecintelor actelor si comportamentelor lor asupra lor insisi si a celor din jurul lor, precum si a alternativelor care intotdeauna exista cind faci alegeri... vor face alegerea cea buna pentru ei si se vor impaca cu ea.[flo] Continui... printre picaturi.[:)] Deci, dupa parerea mea, ceea ce poti sa faci tu este sa-i intaresti increderea in el insusi, sa-l inveti sa se respecte, sa respecte pe cei din jur si sa se faca respectat. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana schimbarile vizeaza copilul, felul in care se simte si atitudinile pe care le adopta. ML daca tatal nu-si cere scuze mi se pare firesc sa nu vrea nici fiul sa o faca (fata de invatatoare). E important sa identificati nevoia care e in spatele atractiei lui catre copiii gen Hunter, bricege si altele asemenea. Poate fi o nevoie de a se simti mai puternic, din cauza ca se simte lipsit de putere. Poate fi o nevoie de a iesi in evidenta, de a fi important si bagat in seama. Atractia asta compenseaza ceva. D-asta ajunge si victima, isi doreste compania unor astfel de copii, ar vrea sa fie asociat cu ei, ar vrea sa fie puternic, vizibil, insa nu le poate face fata. E un soi de masochism in relatia lui cu Hunter. Pare ca se straduieste din greu sa fie "mai barbat", asa cum simte ca il doreste tatal. Se lupta sa se califice la statutul asta. Cam asa se vede de la mine. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...