Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alaptatul - Help Line (13)


oana1984

Recommended Posts

Aly: Dani nu vroia biberon, tipa ca din gura de sarpe cand il vedea. Dar a fost foarte receptiv fata de ideea de a bea cu canita. Si i-am dat cu o cescuta de cafea. A durat mult pana sa bea fara sa dea pe el dar asta e alta poveste. Intai bea maxim 120 ml deodata si uneori mult mai putin. Dar ii dadeam si de la mine. Acum accepta 210 ml de lapte cu cescuta (si inca mai suge).

 

mama lui Daniel (23/07/2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

O sa-ti raspund eu dar pe baza la ce am citit la fetele de aici nu din experienta personala din pacate. Poti alapta pana nasti, si dupa se poate alapta...pe amandoi.

In cazul in care nu vrea biberon si nu vrea...cu lingurita cred. Sau cu paiul...zic si eu pana iti raspunde cineva mai in masura.

 

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aly_k
buna fetele.Sunt mamica unei fetite de 1 an si 3 luni si inca o alaptez.Sunt insarcinata in aprox 12 saptamani,intrebarea mea este pana cand ii bine sa o alptez pe fetita mea in condita in care sunt insarcinata.Iar o alta intrebare,daca o intarc datimi va rog un sfat cum pot sa o fac fara ca sa ii dau biberon,ea nu a suportat deloc bieberonul,nici macar cu ceai si nici suzeta.
align="right" id="quote2">O poti alapta oricat, in timpul sarcinii, alaptatul nu va face rau nici lui bebe din burtica, nici ei si nici tie. Pana cand e bine sa o alaptezi, tu decizi, vezi la fata locului cat de bine va este cu continuarea alaptarii si cum ar fi daca ai intarca-o.Unele din beneficiile alaptarii in sarcina este ca lactatia pentru bebe va avea laptic chiar de la nastere, tu scapi de ragate si sani sensibili si ca bebele cel mare va avea parte si el de o imunizare suplimentara, prin colostrul care se va forma atunci pentru nou-nascut. [flo]"You only live once, but if you live right, once is enough."id="brown">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna mamici,

Trebuie sa ma operez de hernie ombilicala care a ramas destul de mare in urma celor doua sarcini, dar nu vreau sa intrerup alaptarea (bebina are 8 luni acum). De ce ar trebui sa tin cont, la ce sa ma astept? Am inteles ca e o procedura relativ simpla, nu implica mai mult de doua zile de spitalizare. Cam in cat timp se elimina anestezia generala din organism, aveti idee?

Multumesc anticipat.

 

[mamica] mami de bumbita (31.03.2010) si de piersicuta (20.08.2012)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Fetelor cu experienta in alptare am nevoie de un sfat. De ieri am la sansul stang o pata mai rosie exact deasupra areolei cam de 2 cm si daca apas cu degetul se simte ceva mai tare. Imi e frica sa nu fac mastita. Ce pot sa fac? am pus-o pe bebe mai des la sanul stang dar degeaba..nu se duce galma aia deloc. Nu doare..inca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cu experienta in alptare am nevoie de un sfat. De ieri am la sansul stang o pata mai rosie exact deasupra areolei cam de 2 cm si daca apas cu degetul se simte ceva mai tare. Imi e frica sa nu fac mastita. Ce pot sa fac? am pus-o pe bebe mai des la sanul stang dar degeaba..nu se duce galma aia deloc. Nu doare..inca.

Ai incercat sa te masezi pe locul respectiv? Sa te mulgi cumva apasand cu degetul mare pe galma? 

Daca e dureros poti sa incerci cu apa calda si sapun...

[flo2]  Sanatate multa si un bebe mancacios!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cu experienta in alptare am nevoie de un sfat. De ieri am la sansul stang o pata mai rosie exact deasupra areolei cam de 2 cm si daca apas cu degetul se simte ceva mai tare. Imi e frica sa nu fac mastita. Ce pot sa fac? am pus-o pe bebe mai des la sanul stang dar degeaba..nu se duce galma aia deloc. Nu doare..inca.

Fa un dus cu apa mai calduta si maseaza sub dus sau pune ceva cald pe san si apoi maseaza. Pune bebe cat mai des la san. Daca e mastita ai nevoie de antibiotic dar e posibil sa ai un canal infundat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mastita cu doar un canal infundat. Am incercat la dus cu masaj, am pus comprese fierbinti oe locul respectiv si apoi bebe la supt, galma ramane la fel. E tare si se poate palpa exact canalul. Cica ar ajuta daca pui copilul cu barbia pe zona respectiva, asa ar avea putere mai mare sa traga de acolo. Ideea e ca ar trebui sa o tinncu capul in jos. Moasa mi-a zis sa ma intind pe pat si pe bebe sa o tin cumva cu picioarele pe langa capul meu. O sa incercam azi. Dar daca nu reusesc ce se poate intampla? Se poate resorbi singur? Se poate infecta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina: Eu am avut o perioada de o luna si jumatate cand mi se infunda un canal incontinuu. Nu aveam pauza 24 de ore de cand se desfunda. Iar bebele meu nu vroia sa suga deloc la sanul ala in perioada aia. De altfel am gustat si era laptele sarat. Mie mi se desfunda de la sine dupa ce se facea sanul pietroi. Fie in somn, fie cand sugea bebe de la celalat san. Si-ncepea brusc sa curga si facea balta de unde nu puteam scoate din sanul ala mai mult de 3 picaturi oricat masam si incercam sa mulg, de mana sau cu pompa.

Nu zic ca nu am reusit de vreo 3 ori sa-l desfund manual, dar am patit asta de vreo 30 de ori la rand, deci mai des. De fiecare data plangeam si ziceam ca o sa ajung la cutit. Cand am reusit sa desfund de mana am facut asa: am facut dus cald, am luat o cutie de lanolina si am dat bine pe degete. Apoi am inceput sa trag in jos cu degetele pe san, masand. Daca nu dadeam cu lanolina pe degete, luam si-un strat de piele facand asa. Si-am facut asta vreo ora, fara rezultat. Apoi a inceput sa curga putin de tot, apoi jeturi. Am insistat pana am golit sanul cand am reusit. Cred ca am stat vreo 2 ore in baie si-am reusesc sa stropesc si peretii bine de tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...