Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Chiar copiem modele de familie ?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
delia, excelent, ai avut sansa unui alt model si deschiderea de a te schimba! daca ai reusit sa si scapi de alegerea nepotrivita, inca o data felicitari. Am citit ca inconstient ne indreptam spre anume tipoligii si ne alegem un partener si nu altul in functie de modelul cunoscut, fiindca incercam sa reproducem o situatie familiara, chiar daca daunatoare pentru noi. Asa o fi. Io mi-am ales sotul sa fie cat mai la polul opus fata de tatal meu - asa asta credeam ca fac. Si am facut tot timpul pe dracul in patru sa fiu independenta financiar ca sa nu stau intr-o casnicie proasta ca mama doar din motive financiare. daca as avea chef de umor negru v-as invita sa pariati pe reusita alegerii mele.
Aiurea ... fugi mai de aici ca sotul partenerul ti-l alegi cu lista de "asa DA si asa NU" cand il cauti pe eharmony.com ...dar cand te impiedici de el in tinerete si intrii cu capul in sac, crezi ca mai stai sa vezi daca e sa nu ca modelul parintilor personali ? Asta vine in sprijinul teoriei mele ca plecam la drum cu o definitie a familiei (pentru ca nu am experimentat alta) si pe parcurs ea se schimba in functie de cum curg evenimentele prin relatia aia. Deci influenta de acasa este importanta dar nu definitiva - asta pentru cele / cei care se tem ca copiii lor vor copia anumite trasaturi negative existente in familia lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sure... Mai bufleo mai, io la vremea aia am hotarat ca risc oprobiul social si nu ma casatoresc asa ca primavara... intai ma asez si eu ca omul in concubinaj :D ca sa vaz ce-i poate pielea. Asa incat cum si pin urmare, cu capul inainte si gata de dat de pragul de sus m-am avantat in aventura vietii. Da' buba e ca atunci cand mergi cu capul inainte nu vezi. Dai in orbul gainilor si ramai la voia intamplarii. In plus, prin aburii hormonilor fierbinti, numai semnele de avertizare nu trec. Si alea serioase apar in general cam cand trec aburii de ambele parti. Concluzie: perioada de oprobiu social trebuia prelungita :) Si dupa ce radem si glumim, iti spun ca asezati la casa noastra eu am facut ca mama: m-am descurcat singura, am tinut pentru mine, nu am vorbit pentru mine, nu am fost asertiva si le-am lasat si invartit cum am stiut eu ca vezi vorba aia sa fie pace si intelegere. Iara el a facut ca tata (lui): ce si cand a dorit. Numa ca pana la urma asta am facut si eu. Acum, lasand amanuntele la o parte, trebuie sa faci un efort imens sa te dezbari de comportamentele invatate. Si iara ajung la intrebarea ta: te porti ca mama/ tata ai familie ca mama/ tata. Stii si tu cum ca daca faci acelasi lucru obtii acelasi rezultat. Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa raspund cu un exemplu propriu.Mama divortata la 22 de ani cu 2 copii mici ramasi cu ea,incerca 2 3 4 relatii de alungul timpului ,esueaza insa si nu mai cauta.Gaseste la 37 38 de ani un pierde vara cu o gura bogata i suceste mintile si uita de tot si de toate dedicandu se iubirii gasite[bang] (va rog sa imi scuzati sarcasmul incerc sa prezint lucrurile la rece si cat mai real) Cu un asemenea exemplu apropiat am tendinta de a tine cu dintii de casnicia mea si sa las prea mult de la mine de teama ca am sa patesc la fel... ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, copiem modelul din familie. si inca cum. sau, dc a fost mult prea toxic, facem pe invers. din cati barbati am avut pana acum, sotul meu de acum, pe care il ador si il iubesc si am incredere in el, seamana perfect cu tatal meu. eu, la randul meu, seman cu mama lui. am copiat din ambele casnicii ce a fost mai bun, respectiv armonia si prietenia si am evitat sa repetam chestiile care nu ne-au placut la ei. ai lui erau economi la orice, motiv pt care sotul meu este f darnic, iar ai mei cam rigizi in ceea ce priveste educatia copilului ("copilul se pupa in somn"),motiv pt care eu tind sa-l alint si sa l pup non stop pe fi miu pt ca mie mi-a lipsit alintul fizic cand eram mica. cred ca suntem formati aproape suta la suta de mediul in care am trait. cred ca atunci cand suntem mici ne scriem "caseta"pe care apoi o rulam toata viata. f interesant de citit si vizualizat videoclipul lui bruce lipton despre conscious parenting. dc gasesc linkul, vi l dau. _______________________________________________________________________ Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011) ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://unudoitreisi.blogspot.com/2010/02/bruce-lipton-despre-esenta-parintitului.html cred ca asta este, sper sa nu fie o greseala, ca acum nu l-am mai urmarit. oricum, pt cine are rabdare sa l urmareasca pana la capat,este f frumos si util. (cel putin mie asa mi s-a parut). _______________________________________________________________________ Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011) ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cel putin involuntar si tot copiem . Cu cele cu care nu am fost de acord incercam sa facem invers, insa anumite lucuri le copiem si ne influenteaza toata viata. Sotul meu, provenea dintr-o familie divortata, tatal lui a plecat cu alta cand el avea vreo 9 ani. Bunicul lui a plecat la fel. El, stiind f bine cat a suferit dupa tatal lui si spunand la toata lumea ca el niciodata nu si va parasi copilul, face exact la fel. Cand copilul nostru avea 6 ani, a plecat de acasa cu alta si in alta tara. Exact ca taica-so , plecat f departe de Romania.Nu -l suna niciodata pe fostul sot, nu il interesa de copiii lui ( mai avea inca un frate). Ce face acum tatal copilului meu ? Nu l-a sunat de mai bine de jumatate de an, nu mai spun sa -l vada sau sa-i trimita macar o jucarie amarat de ziua lui. Si nu ca nu ar avea.... Nu stiu daca este concidenta sau nu a putut sa si depaseasca aceasta limita, insa face absolut la fel , copie trasa la indigo..nu as fi crezut niciodata ca poti copia latura asta negativa cand stii cat ai suferit de pe urma ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...