Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (3)*******


Recommended Posts

Multumesc de raspunsuri, si eu merg la acelasi pediatru, are si fisa, dar indiferent ca are laringita, traheita, bronsiolita tot aerosoli cu adrenalina ii da in prima faza. Si cand am ajuns la urgente tot asta a primit, dar atunci avea laringita si se explica. Pediatra e buna, nu e chiar stralucita, la alergii ridica din umeri, dar e f usor de gasit nu de 2 ori pe saptamana 3 ore cum sunt altii mai renumiti si cand ti lumea mai draga nu-s deloc in cluj. Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007) si Alexandra(23.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liviana multumesc de reteta!
Alina-Mirela mami de[zana]Maria(14.09.2010),[sofer]Matei (15.05.2009)[avion] si David (27.06.2007)
[url="http://community.webshots.com/user/alinamirela79"]POZE[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87842&whichpage=7"]Cum a aparut Printul![/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149316"]Un ingeras in viata noastra[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169601&nm=Maria-bucuria"]Maria bucuria[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liviana, ce presupune AF la voi? v-am spus ca am primti pt la anu la scoala loc pt R? deci automat va primi si David, la anu. Acu sper ca am facut bine sa ma lupt atata pt acest loc, in momentul in care nimeni nu credea ca o sa reusit..nici io[bibe] de altfel :) in sarsit am gasit niste carticele care il prind cap coada pe David. Cele incare poate si el sa citeasca..adika e fraza si din loc in loc cate o figurina..si e asa mandru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ciclu de prostii mai face mama.. copii mei au primit in sfarsit niste cartonase Star War si le-am luat la unul 5 la unul 5 pachete..dar pt ca David inca nu stie..le-a luat R pe toate. Si fac schimburile la scoala..cu copii mai mari..ce mai..imi aduc aminte ca si io eram odata prinsa cu fratii mei cu cartonase de cutii de chibrite. le-am cumparat luni, si ieri Robert l-am pus sa isi puna pantalonii la spalat..si cand s-a terminat de spalat masina..erau toate refele varza..pt ca toate cele 55 de cartone fuse in pantalonii lui. Of ce drama..pt ca e stia ca e vina lui amandoi au bocit si R stia ca nu o sa ii mai iau altele..dar de diminetza i-am informat ca de data asta merge..nah io trebuia sa verific rufele alea. Problema mea e alta..io nu cunosc ce dorintze din astea au ei la scoala....io le cumpar de obicei ce vor ei..nu chiar asa tot ce zboara..si ei stiu asta dar as vrea sa ii aloc lu R o suma de banutii. Am zis ca o sa ii dau 3 E pe sapt. 3 E pe sapt reprezinta 3 pachete cu Carti din astea Star War dar si o paine..deci nu e mare lucru.. Aveti niscai ideei pt mine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, cum adica ai prins loc la scoala pentru R.? Ce loc la scoala (adica, R e deja la scoala, nu?)? Cum e la voi? Eu ma crucesc cu 10 maini cand vad ce e pe subiectele cu inscrierea la pregatitoare, scoala (mai ales la Goethe). Si stau sa ma intreb daca as fi in stare sa fac asa ceva pentru copiii mei. Acum zic ca eu prefer orice decat sa dau fals in acte... Mutatie sau ce o fi. Asta oare ma face mama rea? Oare daca as fi in situatia data as face totusi asta pentru copii? Pe de o parte imi calc toate principiile, pe de alta e vorba despre copiii mei. Uite d'asta nu imi place mie cateodata Romania - toata lumea iti zice ca esti nebun cand respecti regulile, si daca esti corect, pierzi. Acum am noroc ca tin de scoala ok (nu de super top), si chiar daca ne mutam si nu intram la scoala ok (iara nu de super top) din noua zona, buletinul tot pe adresa veche o sa fie ca nu vindem - si e si autobuz direct intre cele 2 adrese. Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, AF-ul ia copilul de la scoala cu mini-busul, ii da sa manance, apoi il culca (daca vrea, M nu doarme) si apoi il pune la teme. Au ca supraveghetoare o invatatoare pensionata care sta tot programul la AF (pana la 19:30), temele le fac cu o invatatoare activa, de 3 ori pe sapt fac curs de engleza cu o profa, si pe urma program de joaca/filme pe DVD sau lectii suplimentare (de regula tot de la scoala date). Pe la 4pm primesc o gustare si seara ii iau parintii. Asta e in mare. La voi nu e tot asa? Eu le dau bani ptr pusculita pe meritate, adica atunci cand ma ajuta cu diverse lucruri in casa gen strans rufele uscate, sters vasele, asezat masa. Cel mai mare ajutor il primesc de la Matei care are deja stransa o suma frumusica de bani.[:I] Da, Poohy, nebunie mare cu inscrierile la scoala in fct de domiciliu. Recunosc ca am noroc cu Matei, caci fiind deja la scoala, ii asigura practic intrarea si lui frate-sau. Si la gradi a fost la fel. La noi era grav daca nu mergea acum M la scoala: trebuia sa duc copilu' la scoala din Bragadiru unde nu sunt AF-uri...[bang]. Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hi, io data viitoare de presupne la noi Hortul (AF) cat despre scoala in functie de domiciliu asta e peste tot..pt ca e sustinuta de stat si de obicei subventionata de comuna. Asa ca parintii care vor acoala X e musai sa traiasca in cartierul X. Nu va povestii odata ca io nu imi pot lua casa aici ca-s scumpe rau dar nu pot pleca inca pt ca investitia in educatia copiilor la mine e sfanta si ramane cam singura bogatie pe care le-o ofer. Io m-am gandit sa ii ofer acei bani de pusculita..sa prinda notiunea banului sis a isi aloce pe anumite lucriri dorite dar necunoscute de parintzi. La noi nu exista recompensa pt ajutorul incasa..as putea spune ca exista sanctiuni. De ex ei fac ordine la ei in camera..R cap coada inclusive mop gunoi dus (doar plastic hartie si sticla, de restul ma ocup io) dar nu ii recompesez nici in veci vecilor..pt ca ei tre sa inteleaga ca a face treaba in casa nu inseamana o corvoada ci o indatorire pe care o vor face cu zambetul pe buze. Ce io daca am un proiect de finalizat la birou nu le maid au de mancare sua ii trimit cu hainele necalcate?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal ca fiecare scoala sa aiba circumscriptia ei si copii din strazile arondate sa aiba prioritate si locul garantat. Ar ramane locuri si pentru copii din alte zone - daca ar fi vorba numai de copiii care stau efectiv acolo. Dar Liviana, eu nu sunt sigura ca daca ai frate in scoala e locul asigurat - la cati isi fac mutatie, nu mai sunt locuri pentru faza 2. Asta nu mi se pare normal. Intr-o tara normala, chiar daca stai in Bragadiru in mod normal mai gasesti scoli ok cu locuri in faza 2 (nu de super top, gen 11 sau mai stiu eu ce). La noi... Unde ma mut e o scoala buna din cate am auzit, dar nu apartin de ea, ca doar 1/2 de strada e in circumscriptie (toate strazile de dupa mine apartin in totalitate). Eu o sa incerc corect in etapa 2 (pe criteriul stau bunicii in zona - evident ca si copiii si parintii, dar la bunici e scris zona si nu circumscriptie), si daca nu se poate, se duce la scoala de care apartine acum. Mutatie la 10 case mai incolo nu vreau sa imi fac. Dar cum ziceam, e o situatie fericita in care am alternative. Scoala de care o sa apartinem noi e cam plina de minoritati din cate am auzit. As prefera sa nu invete acolo, dar trebuie sa vad daca e chiar asa. Daca e majoritate recunosc ca am prejudecati, daca sunt doar cativa... Nu conteaza. Oricum, la notele de la capacitate s-a vazut o diferenta foarte mare intre cele 2 scoli. Legat de scoli si pretul caselor - am un coleg care a plecat in Florida. La un moment dat isi cauta casa, si nu intelegea de ce 2 case apropiate aveau preturi diferite - cea mai mica si mai urata avea pretul dublu. Pana la urma a aflat - apartinea de o scoala considerata foarte buna, pe cand cealalta nu... Deci scoala poate face diferenta. bine, la ei nu stiu daca se schimba de la o zi la alta circumscriptiile scolare :) In alta ordine de idei, eu nu reusesc sa o fac pe Manu sa isi stranga hainele. Cand se dezbraca, le arunca si zice ca ea nu poate sa le aranjeze [alcool] Nu am reusit sa le impun pana acum decat sa faca ordine dupa ce se joaca... Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, m-ai facut sa rad. Mara nici macar nu se dezbraca. Sau nu prea, ca se mai dezbraca si ea cateodata, cand are chef. Cred ca am stat prea mult dupa ea, dar nu ma pot abtine [:D] Clem, am incredere in Stanciu. Nu s-a aruncat niciodata la medicamente agresive, nici antibiotice, nici altceva. Iar din ce am citit, Seretide si Flixotide au actiuni diferite. Asa ca nu am motive sa-mi pun semne de intrebare. ______________________________________________________________________________ [mamica] Alina si [zana] Mara (27 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...