Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frica de medic


Recommended Posts

ela, eu am nascut la giulesti, cu doctor personal, care a venit cand am nascut, aveam telefonul ei si in niciun caz nu m-a costat nasterea 5000 de lei, ci o treime (mai exact 1800 de lei, de la intrarea in spital pana la iesire), incluzand si peridurala, pe care oricum o cumparam de la orice farmacie. Iar banii i-am dat dupa ce am nascut. tota lumea s-a purtat f frumos, de la moasa,asistente, doctor anestezist si doctorita mea. Eu sunt pro spital de stat, la spitalul privat daca sunt probleme tot la stat ajungi. Si pot exista asistente care se poarta urat chiar si la privat. Stiu din povestirile nasei mele care a nascut la medlife. Eu iti recomand sa te relaxezi, sa te bucuri de sarcina si sa privesti pozitiv. In plus, la a doua nastere am auzit ca e mai usor:) [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stiu ca cineva a trebui sa-mi urmareasca sarcina...am si eu o groaza de probleme. cu tiroida, cu fierul, cu tensiunea...asta e, nu mai am 20 de ani, am aprope 35. Dar nu pot! Parca ma blochez...gasesc intro fractiune de secunda scuze pt mine (ca nu am timp e cea mai buna) sau defecte doctorilor (are cabinetul prea departe, ma pune sa stau pe la cozi, e dusa etc)[:D] Nu e vb de bani...desi m-am legat si de asta pana mi-a taiato sotul meu [:)] Nu stiu daca pot sa merg la un dr privat sau la un cabinet iar apoi sa ma duc la filantropia si sa nasc cu cine o fi acolo. Ca oricum tot banii aia ii dai.Chiar nu imi pasa cui ii dau...problema mea e ca cineva sa fie acolo si sa numai astept pe nimeni. Multumesc pt sfaturi! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex_andra nu vorbeam doar de sumele din final. Eu ziceam cam pe total ca cel putin la mine acum 2 ani orice ecografie costa in ultimul trim 100 lei iar pe mine ma chema in fiecare sapt, plus consultatiile, plus 3D-ul si 4D... poate si mai bine de 5000 nu stau sa-i calculez ca nu imi pasa. A meritat fiecare banut. Cred ca asta m-a speriat cel mai tare...totul a fost minunat pe toata durata sarcinii, doctora s-a purtat ireprosabil cu singura mentiune ca la sfarsit a "lipsit cu desavarsire".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca intervin, dar nu era nimeni pe acolo in afara de femeia de servici? Unde era moasa, asistenta, mai stiu eu cine, rezidentii. POate doctorita ta a avut o urgenta. Imi e greu sa cred ca un om se schimba la 180° de la o zi la alta. Ai dreptate, asta cu doctorul "tau" mi se pare o tampenie, dar stiu ca asa e prin ro. Doctorita mea mi-a zis ca vine daca nasc intre 7 dimineata si 12 noaptea. Daca nu, cu doctorul de garda. Am nascut la 4h44 :) ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Alex_andra nu vorbeam doar de sumele din final. Eu ziceam cam pe total ca cel putin la mine acum 2 ani orice ecografie costa in ultimul trim 100 lei iar pe mine ma chema in fiecare sapt, plus consultatiile, plus 3D-ul si 4D... poate si mai bine de 5000 nu stau sa-i calculez ca nu imi pasa. A meritat fiecare banut. Cred ca asta m-a speriat cel mai tare...totul a fost minunat pe toata durata sarcinii, doctora s-a purtat ireprosabil cu singura mentiune ca la sfarsit a "lipsit cu desavarsire".
pai si la privat daca nasti, te costa doar 7-8000 de lei doar nasterea si cazarea, asta daca stai doar 2 nopti. Si cand spun 7-8000, bag si reducerea daca esti asigurat. Ca, de fapt costa vreo 10000. In rest, pe timpul sarcinii te mai costa, normal, toate echo si consultatiile, daca le faci la vreun cabinet privat. in fine, discutia nu era despre bani, ci despre starea ta de confort, psihica. cred ca ar trebui sa discuti cu doctorul care te va lua in evidenta, daca il poti suna la 2 noaptea, ca nasti. daca te refuza, atunci, te duci la medicul de garda si nasti si gata. cand am nascut eu, erau 2 mamici in devenire care au venit direct sa nasca, fara sa fi avut vreun control inainte in giulesti. eu cred ca tu ai avut ghinion la prima nastere, dar trebuie sa fii optmista si sa arunci de-o parte toate gandurile rele. Tu trebuie sa te gandesti ca totul va fi bine, sa aduni spre tine toate gandurile bune, pozitive. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii, mai poate exista riscul ca doctorul tau sa mai aiba o pacienta care sa nasca in acelasi timp cu tine:) Eu am patit-o, doctorita mea a asistat 3 nasteri aproape in paralel. Una din mame a nascut in pat, ca nu mai erau mese de nasteri libere. se intampla... noroc ca dr mea a avut o stare de spirit desavarsita si ne-a nascut pe toate fara probleme. Stii, daca o data a mers mai rau, nu e obligatoriu sa fie mereu asa. Dar tu, daca vei fi speriata si stresata,e posibil sa atragi spre tine lucrurile rele. Gandeste pozitiv si lucruri bune ti se vor intampla[flo] [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Scuza-ma ca intervin, dar nu era nimeni pe acolo in afara de femeia de servici? Unde era moasa, asistenta, mai stiu eu cine, rezidentii. POate doctorita ta a avut o urgenta. Imi e greu sa cred ca un om se schimba la 180° de la o zi la alta.
A venit o asistenta ...la inceput, pe la 6. M-a pus la un aparat care asculta bataile inimi la copil si mi-a pus o branula...Apoi a mai venit o data, si-a scos branula... Mai venea din cand in cand ma puneau cand pe masa de nasteri cand ma dadeau jos [:)] ca`n filmele cu prosti... Culmea e cand a venit doctora am avut 4 asistente + moasa [:D] made in romania as putea spune. Ai dreptate Alex_andra...poate e mai bine sa numai scarpin...trecutul. Nu pare sa-mi faca nici un bine...Cu cat imi aminesc parca cu atat e mai rau ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic da, poti sa te prezinti la camera de garda a oricarei maternitati sa nasti, nasterea este considerata o urgenta... deci nu au voie sa te refuze. Indiferent ce controale ai facut (sau n-ai facut) la ei la spital sau in alta parte. Dar tot trebuie sa iti urmareasca cineva sarcina, la stat, la privat, unde vrei tu... Zici ca ai probleme cu tensiunea... e o problema care tb urmarita f atent, poate da complicatii in sarcina. Asa, cu o urmarire atenta, poti trece cu bine peste aceasta problema! Asta e doar un exemplu... Dar unde ai nascut data trecuta? Si cu ce medic? Nu avea si ea rezidenti, ceva? Nu ii trimitea sa te vada? Sau asistente? NU stia sa nasti? A venit intamplator atunci la spital? Mai ales ca era dimineata, deci zi, program de lucru... Noaptea hai sa zici ca e mai delicat sa deranjezi dr-ul...(teoretic nici nu are obligatia sa vina la spital pt nastere[alcool] ca exista medicul de garda) Bine ca a ajuns la sfarsit si a fost totul bine! Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Nu vreau si nu am avut niciodata pretentia ca doctorul sa vina si sa ma tina de manuta! Tot ce vroiam si vreau este ca cineva sa fie acolo! Atunci cand dilatatia este maxima si copilul are capul afara sa-l scoata! Si nu sa astepte dr X pana se invineteste copilul! Singura care venea la un moment dat era femeia de servici care se uita cu mila la mine si imi zicea "rezista, mai e un pic"! Unele momente chiar nu mai vreau sa mi le amintesc... M-am saturat de doctorii personali sau recomandati care le dai milioane peste milioane spaga si apoi, la final, cand ai cu adevarat nevoie de ei, te trateaza caz pe un gunoi. [q]
Nu medicul scoate copilul afara ci femeia. Daca femeia nu impinge poate sa se vada capul copilului, ca se vede deageaba. daca bataile cordului sunt proaste abia atunci se recurge la forceps sau cezariana de urgenta. Asta e problema in Romania, ca atunci cand dau plicul, pacientii au pretentii care mai de care. travaliul este dureros. Daca nu se face peridurala, e dureros tare. Si daca se face peri tot simti in momentul expulziei. Unele femei sunt mai sensibile, altele rezista la durere. Asa se face ca sunt femei care vin in expulzie fara sa isi dea seama, si femei care efectiv se zvarcolesc de durere cand contractiile abia au inceput si sunt slabe. Analgezia nu face durerile sa dispara complet. Iar monitorizarea este facuta de catre moasa, sunt ascultate bataile bebelui, este monitorizata dilatatia si atat. Daca exista probleme atunci vine medicul. Nu intereseaza pe nimeni la ce medic ti-ai monitorizat sarcina, te prezinti cand e momentul nasterii la spital si nasti cu cine este de garda. Conteaza doar sa ai la tine rezultatele de la ecografii si rezultatele analizelor, atat. Nu stiu de ce traiesti cu impresia ca nu se poate, cine te-a informat te-a informat al naibii de prost. Se poate si sa ti se monitorizeze sarcina doar la spital, nu la cabinetul privat. Costurile sunt mai mici. POti sa te monitorizezi la un spital si sa nasti la altul. POvestea cu "spaga" iarasi e o poveste si atat.Nu te obliga nimeni sa dai bani si zilnic nasc femei care nu dau nici un leu. E o idee preconceputa asta. Cand ai nascut ai avut langa tine medicul ginecolog, moasa, infirmiera de la sala de nasteri, medicul neonatolog si eventual rezidentul neonatolog. Asa se face. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa uiti de Filantropia si cat sunt aia de buni si sa mergi frumos la Medlife sau la Regina Maria si sa te simti om, nu vita. Eu asa m-am simtit la Universitar: vita! Ca nu era pic de intimitate, usi deschise, medici cu sandwich-ul in mana (ca, deh, era ora pranzului cand am nascut eu, ce nesimtita, nu puteam sa mai astept?!) marele profesor fuma in sala de nasteri etc etc. Si acum ma ingrozesc cand trec pe langa spital, ma ia cu fiori pe sira spinarii si cu o senzatie de greata. Si eu nu m-am chinuit sau ceva, am nascut relativ usor si repede. Evident ca si eu am dat spaga in stanga si-n dreapta etc. O buna prietena a nascut de curand la Medlife cu o doctorita pe care nu o vazuse in viata ei pt ca medicul ei de la Elias i-a zis ca el nu poate veni, ca are eveniment in familie! Asa ca s-a urcat femeia cu dilatatie 3 in masina si s-a dus la Medlife unde a nascut in conditii f bune si s-a simtit om! Evident ca la al doilea copil s-a dus direct acolo, au urmarit-o de la cap la coada, a venit doctorita de acasa la momentul culminant etc. Daca iti permiti mergi la o maternitate privata. Toti doctorii buni se duc acolo, pt ca sunt platiti cinstit si lucreaza in conditii decente, nu in cele dezumanizante din multe spitale de stat! Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...