Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frica de medic


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Multumesc pt sfat Xio. chiar e binevenit. [:)] Stiu o dr f buna pe ecografie si cu toata aparatura moderna dar nu as naste cu ea in veci...habar nu am de ce... Dana vio... se pare ca hormonii au luato razna mai devreme in sarcina asta ca deja de ieri ascultam un reportaj despre un copil care nu a putut fi salvat si am plans o jumatate de ora [:D] Apoi azi am aflat ca a murit o colega de la noi pe care nu am vazuto niciodata si de a carui existenta habar nu avem si iar pune`te pe plans... Asa ca prefer sa nu ma uit la nimic in perioada asta ca mie teama ca numai vreau sa nasc [:)] Si de epidurala imi e la fel de frica ca si de cezariana... prefer sa ma chinui cateva ore decat sa stau cu taietura aia toata viata sau sa-mi faca cineva o injectie in coloana...brrrr... nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla daca cea care iti face injectia nu a dormit bine in noaptea aia sau cine stie ce probleme personale are.
Draga mea [iartama] [pup] Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ela, in tarile in care medicul nu traieste din banii de la pacienti sunt supraspecializari. Adica la noi ginecologul opereaza si cancere si fibroame si chist, si plastie de perineu, si san, face si cezariene, nasteri naturale, ecografii, amniocenteze, avorturi samd. In alte tari eu spre exemplu ma axez doar pe partea de nastere, Popescu doar pe ecografie, Ionescu amniocenteze, Xulescu doar infertilitate samd. Prin urmare acolo te ia in evidenta un ginecolog care te trimite la ecografiile importante la ginecologul specializat in ecografii si nasti la spital cu cine e de garda. la noi e mentalitatea ca daca eu te trimit la colegul meu care face colposcopie, eu sunt proasta si nu mai vine pacientul la mine, ramane la el, desi el stie doar colposcopie si altceva nu. :) Imbarligate rau. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui mcoca
Xio, o sa faci ceza, nu? [:)]
Da, nu as putea natural. Danavio, imi cunosc colegii mai bine decat voi, i-am vazut asistand si femei de etnie rroma venite de pe strada si paciente cu bani.
Ce dragut... E foarte usor sa dam sfaturi cum ca ce nevoie avem de doctor pana cand capul nu e pe jumatate afara si ce nevoie avem de moasa sa ne incurajeze la fiecare cm de dilatatie, ce suntem copii sa ne tina de manutza? Dar cand e vorba de noi personal, mai bine e anestezie generala si cezariana, doar n-o sa stam sa suferim abandonate pe o targa... Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13"]Video alaptare[/url] [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti"]Informatii despre canale infundate si mastita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, alta pers. care stie mai bine cum sunt eu .[:D] Pisi, voi face cu peridurala nu cu generala, iar cezariana nu este pt. mangaiere pe cap in timpul travaliului si din alte considerente. Fiecare om isi cunoaste limitele (sau ar trebui) si isi cunoaste reactiile din experienta de pana atunci. Deci da, eu as alege cezariana pt. ca ma cunosc mai bine decat tu sau altele cu veleitati de medium. Si daca stai sa te gandesti oleaca, la mine nua r fi problema ca as zace pe o targa uitata de lume sau ca nu m-ar tine nimeni de mana, ba din contra, as avea toate conditiile pt. o nastere naturala de vis, exceptandu-ma pe mine. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles niciodata ce aveti impotriva cezarienelor. Dupa mine a insista sa nasti natural este similar cu a insista ca dentistul sa iti scoata o masea cu atza in loc de anestezie si cleste specializat ...sa nu imi spuneti acum ca compar un copil cu o masea stricata ca nu asta urmaresc prin exemplul asta. Ma refer la procedura in sine ... in ziua de azi cezariana este o operatie simpla, cu riscuri departe de a pune in pericol viata mamei sau a fatului ...din contra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exceptand situatiile medicale specifice, singurul lucru care facea "toti banii" la cezariana era lipsa durerii in timpul nasterii. In schimb te durea mult mai rau dupa. Acum exista epidurala si nu te mai doare nimic. Acul in coloana e ceva uzual pt medicul anestezist - are legatura cu "dormitul noaptea" tot atat cat si "tinutul bisturiului" de catre medicul ginecolog. Ce te faci daca n-a dormit bine si taie putin mai mult/stramb la epiziotomie? Nu vreau sa te sperii dar pana la urma e aceeasi loterie. Eu am trecut prin doua epidurale si nu am avut nici-o problema cu epidurala. De durut, m-a durut cand mi-au pus branula la mana si asta nu are legatura cu anestezia. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anya
Exceptand situatiile medicale specifice, singurul lucru care facea "toti banii" la cezariana era lipsa durerii in timpul nasterii. In schimb te durea mult mai rau dupa. Acum exista epidurala si nu te mai doare nimic. Acul in coloana e ceva uzual pt medicul anestezist - are legatura cu "dormitul noaptea" tot atat cat si "tinutul bisturiului" de catre medicul ginecolog. Ce te faci daca n-a dormit bine si taie putin mai mult/stramb la epiziotomie? Nu vreau sa te sperii dar pana la urma e aceeasi loterie. Eu am trecut prin doua epidurale si nu am avut nici-o problema cu epidurala. De durut, m-a durut cand mi-au pus branula la mana si asta nu are legatura cu anestezia. Anya
Eu am facut cezariana, ptr ca la noi nu oras "nu s-a inventat epidurala" dupa expresia unei moase. Am avut o lunga lista de indicatii pentru ceza adica: varsta(nu va spun), miopie [:-@], tratament de fertilizare- asta da, dar in primul rand n-am vrut sa risc. Si nu m-a durut deloc operatia, mai rau a fost cu febra laptelui, si cand am iesit din spital am carat-o pe Alex cu cos cu tot, ca sotul avea bagaje si a venit, desteapta de sora-mea racita cobza! Nici n-am lasat-o sa se apropie de fata. Asa ca sunt persoane care reactioneaza bine in orice conditii. Mie mi-a fost frica sa nu pateasca Alex ceva. Atat. Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal sunt impotriva interventiilor chirurgicale ne-necesare. Daca maam are probleme de sanatate sau bebe are probleme sau sta intr-o pozitie nerecomandata pt nastere naturala, atunci cezariana devine o operatie necesara. Asta pentru mine, si corpul meu. Dar sustin dreptul femeii de a alege ce e mai bine pentru ea. Deci daca femeia considera ca e mai bine pt ea sa faca cezariana, e dreptul ei si nu ar trebui s-o judece nimeni. Ce mi s-a parut un pic indecent in mesaul lui Xio, a fost faptul ca pentru ea considera ca e mai bine cezariana, pentru ca nu ar putea sa suporte durerea, dar femeile care au ales nastere naturala, sa sufere, doar a fost alegerea lor, nu? Eu consider ca femeile care aleg nastere naturala, au dreptul sa fie tratate uman, sa li se usureze suferinta, sa fie informate inainte de nastere (aici sunt cursuri gratuite pt gravide de la 28 de saptamani pana cand nasti), sa fie tinute la curent cu ce se intampla pas cu pas in timpul travaliului, sa li se adreseze o vorba buna, de ce nu ?, pentru ca de cele mai multe ori o stare de spirit optimista si incurajarile intr-un moment asa dificil "sterg" mai mult de jumatate din durerea simtita. Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13"]Video alaptare[/url] [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti"]Informatii despre canale infundate si mastita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO da' daca patesti ca mine ce faci? Io am stiut toata viata c-o sa nasc cu cezariana,ca am miopie forte in jur de -15.Si cand colo am nascut ambii copii natural si f. rapid - la ambii din 3-4 impingeri si n-am avut nicio durere de travaliu [:I] La prima nastere aveam programata cezariana pe 8 ian.,dar in 1 ian. dimineata dupa revelion la ora 9 fix (ma culcasem la ora 2 noaptea),m-am trezit cu o lovitura de cap in col si s-a rupt apa.Pana la 9,30 am dat pe telefoane la doctorita de rezerva (ca ginecologul meu era plecat din tara [bang]) doctorita care nu a raspuns,probabil dormea tun [alcool].Maica-mea a insistat sa chem salvarea ca ma interneaza mai rapid asa.Intr-un final am acceptat sa sun dupa salvare si la ora 9,45 intram pe poarta spitalului.In timpul asta am avut si cateva imitatii de contractii - asa ca niste crampe doar - una acasa,una in lift si una in ambulanta.Ajunsa la spital,cand am vazut ca doctorita de garda era o babutza,m-am cam stresat ca o sa imi faca ea cezariana (credeam eu [:-@]).In timp ce ma controla,eu ii turuiam de miopie,cezariana bla bla si ea ... ofta [bang] Atunci mi-a picat fisa si am intrebat-o ca ce-i baiul,nu se mai poate face cezariana??? Cica nu prea ca am dilatatie maxima,in juma' de ora nasc,fetita e micuta,e mai usor asa bla bla. Maica-mea a izbucnit in in plans (se agita din cauza pericolului de dezlipire de retina de la miopie) ,iar eu m-am bucurat ca scap mai rapid si deja ma intrebam cum naiba erau teoriile alea cu respiratia la nastere,ca parca-parca citisem ceva si de-astea.Ma rog,de-acolo m-au dus direct in sala de nastere,mi-a legat o perfuzie si la ora 10,15 fetita era deja nascuta - deci fix la juma' de ora de cand am intrat pe poarta spitalului.Acum incerc sa imi amintesc,dar chiar nu imi amintesc defel sa ma fi durut ceva [:I] Cu experienta asta la bord,la a doua nastere nu prea stiam ce sa fac,dar speram ca o fi tot asa.Ginecologul meu de data asta ma intreba la fiecare control,"ei, iti fac cezariana?" Iar eu raspundeam,ca nu stiu inca.Mai la finalul sarcinii,dupa ce m-a controlat a zis ca o fi la fel ca prima data si a fost de acord cu mine ca e mult mai bine nastere naturala.L-am intrebat cum e cu epidurala si mi-a trantit o "n-o s-o prinzi" [:D] Ei bine cam asa si fu.Atat ca omu' iar trebuia sa plece in concediu din 15 aug si se facuse 13 august si nicio miscare [bang] Eu voiam musai sa nasc cu el ca stia de miopia mea,in plus baietelul zicea ca-i "mare".Prin urmare in 13 dupa-amiaza m-am dus la spital ca stiam ca-i de garda,sa imi faca un control.Surpriza,aveam dilatatie 6 [:D] Evident ca nu ma durea absolut nimic.Prin urmare m-am intors acasa si-am zis ca vin a doua zi dimineata,sau noaptea cu ambulanta daca e ceva.Atat ca n-am scapat de gura maica-mii si pana la urma m-am dus totusi la spital pe la miezul noptii.Aiurea ca mai bine dormeam bine mersi acasa.Acolo doar am stat la povesti in sala de travaliu,am mancat cat cuprinde [:I] Dilatatie cam ioc,desi mi-a dat si o injectie.Asa a trecut noaptea,dimineata ,doctorul trebuia sa iasa la amiaza din garda [bang] ,eu doar cu dilatatie cam 8 - tot fara nicio durere.Intr-un final,la ora 12 a venit ginecologul,m-a urcat pe masa,mi-a rupt membranele si a zis sa ma plimb 5 minute ca imediat vor incepe contractiile.Fix asa a fost.A urmat o contractie adevarata - adica dureroasa,pe urma inca una si in momentul ala a intrat si el pe usa salonului strigand: " bravo, ai si tu o contractie adevarata".Imediat m-a urcat pe masa si din patru impingeri a iesit flacaul.Doar ca de data asta au fost ff dureroase,dar nu-i de mirare: baiatul s-a nascut cu 4,100 kg ! Fetita avusese doar 3,200 ... Aceeasi experienta a mai avut-o o prietena de pe DC,iar la nasterea baietelului am vazut o tipa ce era la a 13-a nastere - pe toate le avusese la fel ca mine.La ea - moasa nici macar n-a chemat medicul.A urcat-o pe masa si intr-un minut doua s-a si auzit plansul bebelusului.Colegele de salon mi-au zis ca fix la fel de rapid a fost si la mine.Tipa era si mai slabanoaga decat mine.Si prietena de care zic e f. slaba.Ginecologul mi-a si zis ca astea slabe nasc de obicei asa , f. usor. Acum ca tot s-a vorbit de medici si moase,eu am fost f. multumita de cum s-au comportat.Ba chiar la a doua nastere,mi-a placut atat de mult de o moasa ce m-a consultat,incat cand la miezul noptii i s-a terminat garda,am trimis-o pe maica-mea de 2 ori sa ii dea ceva,dar a refuzat cu indarjire: cica ea ia doar dupa nastere,daca e cazul.Si moasa ce a intrat in tura si cu care am nascut a fost ok.La ambele nasteri le-am dat cate ceva,dupa ce am nascut,dar sume mici comparativ cu ce-am citit pe DC - 100 eur la doctorita de garda prima oara, si 4 mil la medicul meu a doua oara.Mie mi-au povestit cologele de salon ca au auzit alt ginecolog in noaptea aia intrebandu-l pe medicul meu daca m-a pus sa semnez ca vreau nastere naturala - avand in vedere miopia forte.Nu m-a pus. Eu pe langa miopia forte,am avut si prima nastere la peste 35 de ani si tratament pentru infertilitate (prima oara),deci aveam toate motivele sa nasc cu cezariana. Eu zic ca daca tot se face epidurala de-aia,mai bine nastere naturala cu epidurala,decat cezariana care e totusi o operatie. Ela iti tin pumnii [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mcoca
Ela, din ce inteleg a venit la nastere, nu? Nu a fost acolo in timpul travaliului. Nu stiu cum e in ro, dar dar aici daca totul e ok, doctorul nu vine sa te tina de manuta in timpul travaliului. Moasele se ocupa de tine, trec pe acolo etc. De fapt in cea mai mare parte din timp stai singura. Doctorul meu a venit la sfarsit. Cu el am nascut, dar el a venit numai in momentul expulziei. In rest moasa a fost sefu. ____________________________ Vicky si Printzesone
Cam asa a fost si la mine: de la 12 noaptea pana la 12 a doua zi cand am nascut,medicul m-a controlat doar odata cred.In rest mai venea moasa in salon - cu palnia [bang][:D] Chiar m-am distrat ce tehnologie [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...