Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frica de medic


Recommended Posts

Monica70, si in Suedia se foloseste inca palnia de lemn [:D] Cred ca este una din acele metode vechi si ingenioase care functioneaza bine si nu costa nimic [:D] Pisi-pis, ma bucur ca tu ai avut o nastere frumoasa in Portugalia. Eu din pacate nu pot spune acelasi lucru pentru ca atunci cind am nascut in Lisabona nici macar nu stiam ce se vorbeste in jurul meu. L-au scos pe sotul meu din salon desi eu nu stiam o boaba portugheza si nimeni pe-acolo nu stia engleza. De fapt nici nu stiu daca a fost picior de dr pe-acolo pentru ca nimeni nu s-a prezentat, iar la un moment dat se perindau o gramada care se uitau in pasarica mea si habar nu aveam de ce [alcool]. Am aflat ulterior ca avusesem o hemoragie. Deci ela_04, se poate si mai rau [:D]. Acum imi pare rau ca nu i-am dat in judecata ca nu mi-au lasat sotul sa stea cu mine desi nu aveau nici o modalitate de comunicare cu mine ca pacient. Si eu am fost afectata de experienta asta o buna bucata de vreme si, din fericire pe al doilea copil l-am nascut in Suedia, deci te inteleg cum simti, dar la al doilea nu e nevoie sa fie la fel! Ai acum experienta si nasterea a doua e de regul mult mai usoara, deci fa-ti curaj, ca o sa fie bine [flo] Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui dana vio
Citat:
citat din mesajul lui anya
Exceptand situatiile medicale specifice, singurul lucru care facea "toti banii" la cezariana era lipsa durerii in timpul nasterii. In schimb te durea mult mai rau dupa. Acum exista epidurala si nu te mai doare nimic. Acul in coloana e ceva uzual pt medicul anestezist - are legatura cu "dormitul noaptea" tot atat cat si "tinutul bisturiului" de catre medicul ginecolog. Ce te faci daca n-a dormit bine si taie putin mai mult/stramb la epiziotomie? Nu vreau sa te sperii dar pana la urma e aceeasi loterie. Eu am trecut prin doua epidurale si nu am avut nici-o problema cu epidurala. De durut, m-a durut cand mi-au pus branula la mana si asta nu are legatura cu anestezia.
Eu am facut cezariana, ptr ca la noi nu oras "nu s-a inventat epidurala" dupa expresia unei moase. Am avut o lunga lista de indicatii pentru ceza adica: varsta(nu va spun), miopie [:-@], tratament de fertilizare- asta da, dar in primul rand n-am vrut sa risc. Si nu m-a durut deloc operatia, mai rau a fost cu febra laptelui, si cand am iesit din spital am carat-o pe Alex cu cos cu tot, ca sotul avea bagaje si a venit, desteapta de sora-mea racita cobza! Nici n-am lasat-o sa se apropie de fata. Asa ca sunt persoane care reactioneaza bine in orice conditii. Mie mi-a fost frica sa nu pateasca Alex ceva. Atat.
Pai durerea chiar face toti banii in contextul nasterii ... plus ca epidurala se face la o anumita dilatatie la care ajungi treptate tot cu durere. Si in a doua zi de cezariana se dau calmante care iti iau durerea cu mana, ca si epidurala ... cat despre bebe, trauma nasterii este cu siguranta zero la cezariana comparativ cu nasterea vaginala. Mie personal cezariana mi se pare mult mai putin "distrugatoare" fizic, psihic si pentru mama si pentru copil decat nasterea naturala ...cum am spus, ca o masea care o scoti acasa cu atza versus la dentist cu clestele. Stiu ca vor veni acum fete sa impartaseasca despre cezarienele lor neplacute dar in egala masura sunt fete care au aceleasi experiente neplacute cu vaginala ca si fete care au trecut foarte decent prin cezariana (me included cu 2 la activ la interval de 1 an) ...argumentele pro si contra sunt atat de puternice incat nu se poate trage o concluzie clara impotriva cezarienei. Singurul punct unde cezariana pierde este costul si asta conteaza decisiv in sisteme medicale private ca in SUA. Ce vreau sa spun cu asta este ca curentul asta impotriva cezarienelor este la fel de extremist ca si cel impotriva laptelui praf sau cel impotriva avorturilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cip, nu, din pacate n-am avut o nastere frumoasa. Am avut o pregatire pt nastere excelenta si un travaliu frumos, in care am fost mereu informata si sustinuta. Si culmea e ca am avut moasa un barbat. Nasterea propriu zisa a fost un cosmar, pentru ca bebelina la monitorizare avea semne de stress fetal si au scos-o cu forcepsul in timp record. Dar tocmai asta am apreciat ca mi-au explicat non-stop ce se intampla, ce vor face si de ce. Imi pare rau ca voi ati avut probleme, si ca nu l-a lasat pe sotul tau sa asiste. Da, si aici in Coimbra este aceiasi politica, daca sunt probleme cu nasterea sotul/insotitorul nu are voie sa asiste. Sotul meu a stat pe timpul travaliului, dar cand copilul a intrat in stress l-au trimis pe coridor. Din fericire eu stiam portugheza. Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13"]Video alaptare[/url] [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti"]Informatii despre canale infundate si mastita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi-pis, imi pare rau sa aud de forceps si complicatii. Bine ca s-au terminat toate cu bine! Pe mine nu m-a afectat ca l-au scos pe sotul meu din salon, stiu ca asta era regula lor ptr ca nu era nici un barbat pe-acolo, ci faptul ca nu au facut nici cel mai mic efort ca sa poata comunica cu mine. Banuiala mea este ca nu ai voie sa tratezi un pacient cu care nu poti comunica, in Suedia de ex in toate aceste cazuri se aduce un traducator (sint o multime de imigranti din tari sarace care nu stiu nici engleza). Nu am stat sa caut legislatia pentru ca am fost prea scirbita dupa nastere, dar nu m-as mira sa existe o lege in privinta asta. Nu mi se pare civilizat ca o femeie sa trebuiasca sa nasca fara sa priceapa ce i se spune sau ce se intimpla cu ea. De fapt din cite mi-am dat eu seama, sistemul lor era gen banda rulanta, deci banuiesc ca nici daca stiam portugheza nu era mare diferenta din pacate... Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis
Ce mi s-a parut un pic indecent in mesaul lui Xio, a fost faptul ca pentru ea considera ca e mai bine cezariana, pentru ca nu ar putea sa suporte durerea, dar femeile care au ales nastere naturala, sa sufere, doar a fost alegerea lor, nu? Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13"]Video alaptare[/url] [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti"]Informatii despre canale infundate si mastita[/url]
Nu durerea nu as putea sa o suport si nu vad ce este atat de indecent. Fiecare om are alt prag al durerii. Cand ma epilam cu ceara fierbinte imi venea sa o bat cu spatula pe mama-mea, iar prietena mea se epila cu ceara mai fierbinte si spunea ca nu simte nimic si ca e chiar "fain".Ce trebuia? Sa le recomand tuturor sa nu se epileze vreodata cu ceara fierbinte, ca e jale? Un medic nu recomanda pacientei ce ar alege el personal, ci expune optiunile explicandu-le, si recomanda ce e mai bine, bazandu-se pe statsitici si pe ce a invatat. De-aia un medic nu isi trateaza familia, ca e personal si subiectiv, riscand sa nu trateze corect. Monica, superbe povestile[:D][flo] deci ai un capricorn acasa [pk] **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, imi pare rau de experienta pe care ai avut-o. Indiferent de varianta pe care o alegi de data asta, alege o varianta, oricare, si mergi sa-ti faci analizele si sa monitorizezi sarcina, si pentru tine, si pentru bebe, altfel se vor adauga alti factori de stres. Eu am fost multumita cum au decurs lucrurile aici la nastere, au trecut cam patru ore de cand am ajuns la spital pana cand s-a nascut bebelinul, asistenta a stat cu mine tot timpul (si sotul meu), medicul de garda a venit din cand in cand sa ma controleze, sa se converseze cu sotu' [:D], sa-si dea seama de intensitatea durerilor, sa ma convinga sa fac epi, ca io aveam in cap sa astept pana cand nu mai suport durerile, si-i tot ziceam ca eu mai suport inca, sa-mi rupa membranele - asta a fost singurul moment mai ciudat, ca mi le-a rupt fara sa ma intrebe - iar la expulzie a venit doctorul meu, cel care imi urmarise sarcina, plus echipa de rigoare. Sotul a trebuit sa paraseasca incaperea doar cand mi s-a facut epi, nu stiu de ce. Am nascut intr-o duminica dupa-masa, s-a pliat bine si pe orarul doctorului meu, care de dimineata bisericea, si taman cand o fo gata cu cele bisericesti, mi-a venit si mie sorocul sa imping [:)] Lai [mamica] de pisica mica [alap] august 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip
Pisi-pis, imi pare rau sa aud de forceps si complicatii. Bine ca s-au terminat toate cu bine! Pe mine nu m-a afectat ca l-au scos pe sotul meu din salon, stiu ca asta era regula lor ptr ca nu era nici un barbat pe-acolo, ci faptul ca nu au facut nici cel mai mic efort ca sa poata comunica cu mine. Banuiala mea este ca nu ai voie sa tratezi un pacient cu care nu poti comunica, in Suedia de ex in toate aceste cazuri se aduce un traducator (sint o multime de imigranti din tari sarace care nu stiu nici engleza). Nu am stat sa caut legislatia pentru ca am fost prea scirbita dupa nastere, dar nu m-as mira sa existe o lege in privinta asta. Nu mi se pare civilizat ca o femeie sa trebuiasca sa nasca fara sa priceapa ce i se spune sau ce se intimpla cu ea. De fapt din cite mi-am dat eu seama, sistemul lor era gen banda rulanta, deci banuiesc ca nici daca stiam portugheza nu era mare diferenta din pacate... Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Da, si mie mi se pare ciudat sa nu incerce sa se inteleaga cu tine. mai ales ca vorbesti engleza, as fi inteles daca tu stiai numai chineza, ca nu aveau cum sa faca rost repede de un translator chinez, dar engleza sigur stiau toti in jurul tau. Eu la nivel uman chiar n-am avut probleme. Moasa mea a fost impecabila. Si la spitalul in care am nascut in general sotii asista la nastere, numai in caz de complicatii nu. Asta l-a si speriat pe sotul meu cand l-au dat afara, pt ca era pregatit sa asiste, si-a dat seama imediat ca ceva e in neregula, si e grav. L-au chemat inapoi cand bebe era deja afara. Pacat ca la tine a fost asa de rea experienta. Mai am prieteni in Lisabona care au avut experiente neplacute in Lisabona [q]. Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13"]Video alaptare[/url] [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti"]Informatii despre canale infundate si mastita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lai Eu am fost multumita cum au decurs lucrurile aici la nastere, au trecut cam patru ore de cand am ajuns la spital pana cand s-a nascut bebelinul, asistenta a stat cu mine tot timpul (si sotul meu), medicul de garda a venit din cand in cand sa ma controleze, sa se converseze cu sotu' [:D], sa-si dea seama de intensitatea durerilor, sa ma convinga sa fac epi, ca io aveam in cap sa astept pana cand nu mai suport durerile, si-i tot ziceam ca eu mai suport inca, sa-mi rupa membranele - asta a fost singurul moment mai ciudat, ca mi le-a rupt fara sa ma intrebe - iar la expulzie a venit doctorul meu, cel care imi urmarise sarcina, plus echipa de rigoare. Sotul a trebuit sa paraseasca incaperea doar cand mi s-a facut epi, nu stiu de ce. Am nascut intr-o duminica dupa-masa, s-a pliat bine si pe orarul doctorului meu, care de dimineata bisericea, si taman cand o fo gata cu cele bisericesti, mi-a venit si mie sorocul sa imping [:)]
Uite asta mi se pare o nastere super-civilizata si umana, in ciuda durerilor. Daca stau sa ma gandesc, nici sotul n-a fost prezent la epi, acum imi dau seama. Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13"]Video alaptare[/url] [url="http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti"]Informatii despre canale infundate si mastita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...