Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frica de medic


Recommended Posts

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui XIO Nu durerea nu as putea sa o suport si nu vad ce este atat de indecent. Fiecare om are alt prag al durerii. Cand ma epilam cu ceara fierbinte imi venea sa o bat cu spatula pe mama-mea, iar prietena mea se epila cu ceara mai fierbinte si spunea ca nu simte nimic si ca e chiar "fain".Ce trebuia? Sa le recomand tuturor sa nu se epileze vreodata cu ceara fierbinte, ca e jale? Un medic nu recomanda pacientei ce ar alege el personal, ci expune optiunile explicandu-le, si recomanda ce e mai bine, bazandu-se pe statsitici si pe ce a invatat. De-aia un medic nu isi trateaza familia, ca e personal si subiectiv, riscand sa nu trateze corect. Monica, superbe povestile[:D][flo] deci ai un capricorn acasa [pk]
Nu unul ci doi ,ca pe langa fiica-mea e si sotul tot capricorn [bang] Ma dau cu capul de pereti fiindca-s zodia mea opusa [cusca] (io-s rac) Doi caposi.Nu ca cel mic ar fi mai bun ca si-asta-i leu-paraleu ... In legatura cu epilatul nici eu nu-s mult mai breaza,dar dupa ce am citit un pont ,treaba merge suuuper fain.Pontul e sa iei un nurofen inainte cu cca 20 de minute de a incepe operatiunea.Eu merg la cosmetica doar pentru epilatul la chilot (sau la subrat pana n-am renuntat),ca in rest ma fac singura cu aparatul si pe picioare chiar nu ma doare (e drept si ca nici n-am cine stie ce par acolo) Legat de durere,sa vedeti ce fain e sa ti se scoata pe bucati o masea cu puroi [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA mine nu l-au scos pe sot afara la epidurala :). Am nascut noaptea, m-am dus la clinica pe la 1h. In curtea clinicii era un barbat in halat alb si cu parul valvoi care fuma. Giiz, sper sa nu fie asta doctoru. Nu, nu era el gineco, el era anestezistu. Cand i-am pove cum e epi in ro, cu dozele si etc, a ramas masca. Zicea ca asa ceva nu se mai face in fr de 20 de ani. Aici vine, iti pune acul si pleaca. Dozele de anestezic vin cumva semi-automat. Eu aveam un buton pe care sa apas daca simteam ca incep sa simt. ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mcoca
LA mine nu l-au scos pe sot afara la epidurala :). Am nascut noaptea, m-am dus la clinica pe la 1h. In curtea clinicii era un barbat in halat alb si cu parul valvoi care fuma. Giiz, sper sa nu fie asta doctoru. Nu, nu era el gineco, el era anestezistu. Cand i-am pove cum e epi in ro, cu dozele si etc, a ramas masca. Zicea ca asa ceva nu se mai face in fr de 20 de ani. Aici vine, iti pune acul si pleaca. Dozele de anestezic vin cumva semi-automat. Eu aveam un buton pe care sa apas daca simteam ca incep sa simt. ____________________________ Vicky si Printzesone
Da, e cu injectomat. Ca sa nu mai vina medicul de 100 de ori sa iti tot injecteze el anestezicul, este un sistem care il injecteaza singur. Avem si ni seringi pe injectomat.:)) **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fapt acul nu il lasa [:D]. La mine a fost varianta antica cu doza data de anestezist (se intampla acum 9 resp 7 ani). La prima nastere, pt ca sala de nasteri era intamplator goala, sotul a avut voie sa asiste la nastere. La al doilea copil era pregatit dar nu s-a mai putut. Era atat de full incat nu au avut pat pt mine in sala de travaliu pana nu am avut dilatatie 6 (aveam un scaun la rezidenti [:D]) si am mai stat vre-o juma de ora in plus pe masa de nasteri pt ca aveau brancarda sa ma mute. De plictiseala o incurajam pe vecina de masa sa impinga mai cu ravna. Barbatu-meu mai lipsea. Peridurala mi-au montat-o de la inceput, cred ca aveam dilatatie 2, dar pana nu au inceput contractiile nu mi-au bagat analgezicul. Eu mor de frica durerii. La stomatologie nu stau fara anestezie. Dupa doua nasteri vaginale cu peridurala pot sa zic ca e mai rau la stomatologie. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anya Eu mor de frica durerii. La stomatologie nu stau fara anestezie. Dupa doua nasteri vaginale cu peridurala pot sa zic ca e mai rau la stomatologie. Anya
Eu pot sa zic ca e mai rau la stomatologie si dupa doua nasteri vaginale fara nicio peridurala.Hai ca la la prima n-am simtit mai nimic,dar la a doua am avut totusi la final doua contractii dureroase si la impins a fost naspa. PS Eu avand 42 de ani am prins din plin pe vremuri si stomatologie mai fara anestezie (la carii). Ba chiar odata demult,intr-o vara caniculara am ales eu sa imi scoata la un dinte nervul pe viu,sa nu mai o lalai cu anestezia.Chestie de o secunda-doua si ai scapat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, m-am prins ca "acul" e o figura de stil, dar m-am gandit ca nu toata lumea care citeste, mai ales cand e stresata de nastere, se prinde. Poate isi imagineaz aditamai acul infipt in coloana si zau ca nu le mai trebuie [:D]. Si ca sa revenim la durere si alta comparatie...inainte de nastere m-am dus la cosmetica sa ma epilez...de tot. A durut mai rau ca nasterea. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...