Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Asp, optimiste - Felicitari Laurika1982, Bettercy!


Recommended Posts

Velvet ma gandeam ca ai toate rezultatele, daca nu ti-au venit tie inseamna ca mai dureaza si la mine.

Daca ati prestat aseara sunteti acoperiti.

Lasa ca maine o sa prestati iar si poate-poate ne zici ceva de iepuras.

[pup][pup][pup]

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare,

 

Mai primiti "prospaturi" in radul vostru?

 

Citesc de mult acest capitol. De fapt citesc multe dar nu mereu gasesc curajul si sa scriu. Povestea mea nu este cu mult diferita de a voastra. Si noi ne dorim o minune in viata noastra, numai ca pana acum nu a fost sa fie.

 

Pe scurt, avem 6 sarcini pierdute, cea mai recenta fiind si cea mai avansata (21 de sapt). Desi sunt considerata o fire puternica, recunosc ca ultima experienta m-a ingenuncheat. Dar trebuie sa gasim forta interioara sa mergem mai departe.

 

Acestea fiind spuse, acum vrem sa redeschidem cutia Pandorei (conform mitului, deja toate relele s-au dispersat, asa ca a mai ramas doar Speranta).

 

Ma incearca tot felul de sentimente contradictorii, unele impartasite, altele nu, dar incerc sa invat din experienta mea si a voastra si sa ma incarc de optimism.

 

Tehnic vorbind, nu am multe date. Citesc cat de bine sunteti la punct cu informatii medicale. Chiar ma simt coplesita. In cazul meu, este o ecuatie cu o necunoscuta..sau poate mai multe. Investigatiile facute aici nu au (mai) putut determina o cauza a "esecurilor" noastre. Pur si simplu se intampla!!??!!Daca inainte ramaneam insarcinata relativ usor, acum totul pare dereglat. Menstruatia apare in mod aleator, ba la 40 de zile, ba la 25 de zile..nu mai inteleg nimic. Acum m-am hotarat sa fac niste teste de ovulatie, sa-mi fac o idee de ce se intampla. Daca ieri - prima zi in care am inceput testarea(ziua 7) a aparut o a 2-a linie extrem de vaga, azi a disparut cu desavarsire. Deci probabil ovulatia apare mai devreme decat preconizat. Offf, om vedea ce se intampla de acum inainte...

 

Imi cer scuze daca v-am plictisit..oricum va doresc numai bine si tot ce va doriti sa vi se implineasca.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcela, imi pare rau pentru povestea ta, sunt extrem de multe sarcini pierdute...Eu sunt in investigatii sa aflu de ce am pierdut a 3-a sarcina (eram pe tratament pentru trombofilie cu aspirina in doza mica, anticoagulant si vitamine). Stiu ca dupa 3 sarcini pierdute se pune diagnosticul de boala abortiva si se recomanda anumite analize. Asa am primit si eu. Printre ele se afla si analizele de tromobofilie. Iti trimit mesaj privat cu analizele ce mi s-au recomandat.

La ecografii, s-a constatat o ramanere in urma a fatului, un retard? Nu exista coincidenta la 6 sarcini pierdute...parerea mea si a unor medici, dar spusa intre 4 ochi si nu oficial, e ca de la 2 in sus, e clar o problema...E ciudat oricum ce spui si de dereglarea ciclului, aici poate fi ori o cauza hormonala, ori ceva local.

Ana, nu am mai facut nimic, o sa va spun cand voi face si voi avea rezultate.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,

Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)

[ruga] pentru [copil] sanatos!

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marcella777
Salutare,Mai primiti "prospaturi" in radul vostru?Citesc de mult acest capitol. De fapt citesc multe dar nu mereu gasesc curajul si sa scriu. Povestea mea nu este cu mult diferita de a voastra. Si noi ne dorim o minune in viata noastra, numai ca pana acum nu a fost sa fie.Pe scurt, avem 6 sarcini pierdute, cea mai recenta fiind si cea mai avansata (21 de sapt). Desi sunt considerata o fire puternica, recunosc ca ultima experienta m-a ingenuncheat. Dar trebuie sa gasim forta interioara sa mergem mai departe.Acestea fiind spuse, acum vrem sa redeschidem cutia Pandorei (conform mitului, deja toate relele s-au dispersat, asa ca a mai ramas doar Speranta).Ma incearca tot felul de sentimente contradictorii, unele impartasite, altele nu, dar incerc sa invat din experienta mea si a voastra si sa ma incarc de optimism.Tehnic vorbind, nu am multe date. Citesc cat de bine sunteti la punct cu informatii medicale. Chiar ma simt coplesita. In cazul meu, este o ecuatie cu o necunoscuta..sau poate mai multe. Investigatiile facute aici nu au (mai) putut determina o cauza a "esecurilor" noastre. Pur si simplu se intampla!!??!!Daca inainte ramaneam insarcinata relativ usor, acum totul pare dereglat. Menstruatia apare in mod aleator, ba la 40 de zile, ba la 25 de zile..nu mai inteleg nimic. Acum m-am hotarat sa fac niste teste de ovulatie, sa-mi fac o idee de ce se intampla. Daca ieri - prima zi in care am inceput testarea(ziua 7) a aparut o a 2-a linie extrem de vaga, azi a disparut cu desavarsire. Deci probabil ovulatia apare mai devreme decat preconizat. Offf, om vedea ce se intampla de acum inainte...Imi cer scuze daca v-am plictisit..oricum va doresc numai bine si tot ce va doriti sa vi se implineasca.
align="right" id="quote2">bine ai venit Marcela![flo]eu sunt din Galati , tu la ce dr bun mergi in Braila?Primavara incepe cu tine...http://lt2f.lilypie.com/WYQpp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, ai in familie cazuri de varice, infarct, accident vascular cerebral si alte chestii de genul asta? Nu pune nimeni diagnostic de trombofilie, ci se diagnosticheaza practic efectele.

Legat de toxoplasmoza: am avut toata viata pisici, foarte multe, toate de pe strada (stateam la curte, dar si ulterior, cand ne-am mutat la bloc). Cand eram mica le pupam si nu ma spalam mereu pe maini dupa ce ma jucam cu ele. Ei, cu toate astea, eu nu am nici macar anticorpi pentru toxoplasma, adica niciodata nu am facut boala. E o prostie ca se ia de la pisici, se ia f greu de la ele (daca pui mana pe caca lor si el a stat 24 ore in mediu umed). Se ia mult mai usor daca gradinaresti cu mainile fara manusi in pamant pe unde trec pisici, caini, soareci care pot lasa excremente, sau daca nu speli bine o salata, sau de la carne preparata insuficient sau carnati si salamuri crude. Ce va spun stiu de la un ginecolog si de la un veterinar.

E bine sa faceti toate analizele de infectii, nu doar asta. Citomegalovirus, de exemplu, se ia extrem de usor pe calea aerului, de pe o bara din autobuz sau o clanta...

Despre prolactina, nu stiu daca se poate face si in timpul menstruatiei, tot ce pot spune e ca eu nu fac analize atunci (doar daca e indicat).

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,

Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)

[ruga] pentru [copil] sanatos!

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubita, eu ziceam de toxoplasma, nu de listeria. E foarte bine ca ai CMV IgG si rubella IgG, ai imunitate. Multe fete au imunitate la rubeola, pentru ca am fost vaccinate in copilarie.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,

Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)

[ruga] pentru [copil] sanatos!

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...