Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nu pot sa zic ''nu''


Recommended Posts

Am o problema de cand eram mica si nici la cei 25 de ani ai mei nu am reusit sa o depasesc. Nu pot sa spun ''nu'',nu pot sa atrag atentia cuiva care greseste fata de mine,nu am curaj,nu imi gasesc cuvintele si de fiecare data pic de fraiera. Sa va dau exemple: Am fost ieri la coafor sa mi tund varfurile,i am explicat coafezei sa nu mi i a din lungimea parului decat ff putin ,am mers cu o poza sa i arat cum vreau sa ma tunda.Ei bine mi a luat o palma din lungime si cand m am ridicat de pe scaun am inlemnit.Ce am facut?NIMIC.Am zambit fortat,am lasat tips si am plecat[bang] Alt exemplu:la mine la munca am o colega care nu prea le are cu curatenia si s a obisnuit sa fac eu la schimbul de tura.Nu pot sa i atrag atentia sau sa i spun ca nu e bine ceea ce face pt ca nu vreau sa par rea[bang] Sunt frustrari probabil dar nu reusesc sa le depasesc,nu pot sa fiu eu,sa explic e ma doare...si nu mi e bine,imi fac rau singura[bang] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

doamne, zici ca m-ai descris pe mine[bang] astept si eu sfaturi despre cum sa invat sa spun "nu"[bibe] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24 ..... Nu pot sa spun ''nu'',....
Amana un pic , spune: ,,ma voi gandi la asta''; ,,acum nu pot sa raspund, da-mi un ragaz'', cel in cauza ar trebui sa-si dea seama de situatie .
Citat:
citat din mesajul lui nikol24 nu pot sa atrag atentia cuiva care greseste fata de mine,nu am curaj,nu imi gasesc cuvintele si de fiecare data pic de fraiera.
Ignora, daca poti! Cel care greseste ar trebui sa-si ceara scuze, nu stiu in ce masura ar mai fi valabile scuzele cand o face intentionat!. Sa-i atragi atentia?![:)] In cazul acesta n-ai decat sa-i eviti. La coafor,ar fi putut sa-ti arate cam cat trebuie sa taie. Nemaiavand o alta experienta similara , asta este, faptul este consumat, si daca i-ai fi zis ceva , tot nu rezolvai nimic. La munca....ce sa zic...nasol, daca colega nu ,,observa'' ceea ce faci tu...este grav, n-ai ce-i face. Cred ca-i lipseste cu desavarsire bunul simt, asa ca...nu prea ai ce-i face. Schimba-ti colega! ,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oarecum am fost si eu asa si da ma saturasem sa pic mereu de fraiera .....mai ales ca viata mia oferit prea multe "situatii" ca acestea ....mam scuturat un pic si cu acelasi zambet pe fata am zis NU,nu vreau asa .......NU ,nu te supara dar eu asta nu o fc.......NU,NU in limita bunului simt si in asa fel incat sa ma simt si eu bine,nemaicalcandu_mi pe sufletul meu mereu....incearca usor la inceput si apoi o sa vezi ca totul vine de la sine si nu te gandi ca o fc dn rautate .........asa trebuie.....colega nu trebuie schimbata ...TU trebuie sa_i "impui" sa-si fc treaba......asa e corect si normal....nu pt ca nu poti spune tu NU...... CURAJ[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La coafor faptul era deja consumat, dar puteai sa spui ca "a luat mai mult decat iti doreai" sau ca " nu prea seamana cu fotografia". Eu as fi platit tunsul dar fara spaga. Mi s-a intamplat odata ca vopseaua sa nu acopere perfect firele albe si fara sa "ma stramb" coafeza mi-a propus cadou niste suvite [:D]. La serviciu e clar ca nu te poti duce sa-i spui direct ca e...cum e [:D], dar poti sa-i lasi pe masa spray-ul si carpa de curatat (sau ce folositi voi) si sa-i spui ca ai adus astea ca sa-i fie sie i mai usor si ca uite ce draguta esti ca te gandesti si la ea...Poate se prinde. Daca nu, incepi sa te plangi ca "nu stiu ce s-a intamplat" dar cand am venit era o pat ain locul cutare sau...ma rog, ce ce la voi...Procesul e de durata si gen picatura chinezeasca. Varianta ar fi sa faci tu dar banuiesc ca nu vrei. Ideea generala e ca nu trebuie sa spui direct "NU" ci poti sugera mai evaziv sau mai aproape de meandrele concretului [:D]. Intai incerci sa sugerezi. Unii se prind, la cei mai nesimtiti mai incerci si abia cant te exaspereaza ajungi la acel NU. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu este o 'reteta magica' spre a spune nu, in general persoanele care nu spun nu si nu isi manifesta starile, fie ele chiar si frustrari (pt ca nu e pacat sa fii frustrat uneori), sunt persoane care ele pt ele nu sunt pe primul loc si au un fel de frica....de a nu deranja, supara pe cei din jur. primul pas ar fi ca ele sa inceapa sa se gandeasca mai mult la ele si la confortul lor si sa ajunga sa se puna ele pe ele in prim plan. dupa, restul vine de la sine incetul cu incetul Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anca_a exact asta cred ca este problema mea.Nu am incredere in mine si cred ca daca o sa mi impun punctul de vedere lumea din jurul meu o sa ma evite sau o sa isi faca o parere proasta despre mine. Si ca sa fie totul ok am o dependenta bolnava fata de parerea lumii despre persoana mea.Ma vad traspusa in ochii persoanelor din jurul meu. CRed ca trebuie sa consult un psiholog ,cand am sa imi revin financiar ar sa fac asta.Cred ca ar putea sa ma ajute sa imi recapat incredrea in mine( asta daca am avut o vreodata [bang]) ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la tot ce a scris nikol[q] giulia si alex-raoul (22.09.2002) "Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...