Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (34)


Recommended Posts

Roxi, ce rau imi pare ca vi -s a dat surpriza peste cap!!! [pup]

Sanatate multa Alexiei si lui Matei!!!

 

Miha, probabil graseiezi cand te concentrezi pe un cuvant, dar cand zici fraze lungi te concentrezi mai mult pe idee, pe fond decat pe forma si uiti. Probabil nu ti-a intrat inca in reflex. Eu cred ca iti va intra in timp.

 

Cu Maya mai vorbesti romaneste? Ar fi pacat sa uite si nu s-ar mai putea intelege cu bunicii materni si cu prietenii din Ro [:D] care nu sunt cunoscatori de germana. [:D]

 

----------------

 

Am fost de dimineata la eco pt inimioara. E la fel, fara modificari anatomice, fluxul ala marit. Probabil nu va avea probleme imediat dupa nastere, nu va fi in niciun caz de ATI din cauza inimii dar s-ar putea sa se auda ceva la stetoscop. In orice caz ii vom face o vizita doctorului Dumbrava (cardiologul pediatru) dupa ce ne externam daca nu e nevoie mai repede (f probabil nu).

 

Artera pulomnara e puuutin umflatica fata de artera aorta imediat dupa ce ies din ventricole, cica asa au fost de la inceput, de la 22 de saptamani, dar asta nu e mare motiv de ingrijorare, a fost doar semnul care a facut-o sa masoare acele fluxuri, ca nu le masoara de rutina.

 

Refluxul (fluxul inapoi) nu l-a putut masura pt ca bebe era intr-o continue miscare, isi misca inclusiv toracele si abdomenul acum, exerseaza miscarile respiratorii.

 

Deci sunt destul de linistita.

 

Zuzulina era mortala [il], isi exersa miscarile de supt, lingea (eu cred ca incerca sa suga, stiti cum sug bebelusii cu limba afara, exercitand cu ea presiune asupra mamelonului) peretele uterului sau placenta, ce avea acolo.

 

Miscacioasa si activa la greu.

 

N-a mai masurat BPD-ul si FL-ul, ca tocmai le-a masurat dr meu, doar abdomenul care e in grafic, si IP-ul pe artera ombilicala care e si el in grafic, deci bebe se hraneste bine. Aia cu gradul de maturare a placentei cica e o duda, daca bebe e crescut bine si fluxul pe ombilicala e bun, placenta poate sa arate oricum.

 

Lichid cica "mai e de-o cafea", putintel mi s-a parut si mie, cica e normal la varsta asta de sarcina.

 

La col nu s-a uitat, am 35 de saptamani trecute, deci nimanui nu-i mai pasa de colul meu. Poate sa fie cum vrea. O sa se uite maine dr meu la celebrul control pe masa.

 

Inca nu e coborat capul in pelvis dar per ansamblu cica n-o mai duc pe Zu o luna. Sa vedem.

 

Oricum, sunt linistita. [8**]

 

Scuzati raportul lung despre mine.

Lavi [gravi] zen 35+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[:D]dap - Tu intotdeauna ai mai mult timp la dispozitie, plus ca iti si place sa faci asta. - Ai putea sa-ti treci la semnatura [:-)))]

edit:

oricum, in viziunea fie-mii, silvia e cea mai tare - ca stie sa se catere in copaci si a invatat-o si pe ea. ma intreb ce reactie o avea bona azi cand o incepe asta sa-si gaseasca copaci potriviti :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, carcotaselor,[mai] io nu am zis ca Lavi are intotdeauna mai mult timp, ci ca are in acest week-end, mergand pe ideea ca nu are Paste, ca mine!

 

Si daca tot vreti sa stiti, am investigat treaba, am constatat ca pretul camerei este de 160 ron/noapte. Imi trebe nr exact de camere si de doritoare, ca sa pot suna si negocia direct.

 

Deci - cine doreste tabara de mamici la Danes, pensiunea Dracul, langa Sighisoara, in perioada 12-15 iulie 2012??? Termen de raspuns 12 aprilie 2012, ca sa avem timp sa facem rezervarile.

 

La noi Pastele a iesit gigea, Sarah a avut mini-concert la biserica, apo am tras un pranz pe cinste tot familionu'. [pk][pk]

 

Lavi, ma bucur ca esti zen si ca Zu e tot in burta. Mai ai termenul de 18, ca sa fie in trend cu sora-a-mai-mare.[:D]

 

Rooooxi, vaaai, ce rau imi pare ca nu ai reusit sa ajungi a destinatie sambata. [q]Sanatate piticilor! Sper sa fi trecut deja "buba".

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am retinut de sambata asa: fetele erau in copaci si baietii isi gaseau cate ceva de facut pe jos si preponderent separat unul de altul.[alcool]

 

 

Uitasem sa raspund Mihaelei: dap, slava cerului, s-a rezolvat ok cu scoala. [:)]

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corap [cool] Anaisa-Caisa.

 

Noki eu vreau o camera dubla pt mine si Nati si domnisoara Zu. Daca suntem bine cu toate :D. Prezum (vorba voastra) ca suntem bine si deci platesc avans, chiar si toata cazarea daca e necesar dinainte. Ca sa zic asa pariez pe banii de cazare ca vom fi bine.

 

Virgil a fost de acord.

 

Cu pozele scuze [flo], we asta Virgil a fost la mama lui, eu cu mandrele singura, ieri au avut o zi de mare senzatie, s-au certat, ciondanit, alergat mai toata ziua. Eu am spalat/uscat n masini de rufe, facut mancare, cumparaturi. N-am apucat sa fac tot ce imi propusesem pt ca le cam gafai cu burtoiul.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, ma bucur ca sunteti bine ! si eu de-abia astept pozele [;)]

 

La Danes am veni si noi peste w/e, dar nu ma simt in stare de o rezervare de pe acum - om gasi noi ceva si atunci, sper [:p].

PS. inca n-am rezervat nici vacanta de la sf lui iunie [alcool]. nu mai trebuie sa spun ca nici sapt asta sau de Pasti nu mi-e prea clar ce-o sa facem [:D].

 

Ai mei copii au vacanta la gradi pana dupa Pasti = e inchisa gradinita de-a binelea. In conditiile in care ieri a plouat toata ziua si azi dimineata fulguia vag, cred ca o sa ne luptam din greu cu cataratul pe pereti zilele astea [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxisialexia
Buna dragele mele !meemsyid="red"> [pup], daca imi ies cartile ne vedem prin vara [:D](Doamne ajuta!)Roxana mami de Alexia si Matei. - Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -
align="right" id="quote2">Chiar??? [pk] Tine-ma la curent, te rog [pup]Ma bucur ca a iesit bine intalnirea de sambata, astept si eu pozele.Meems & Rianna (16 dec. 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Well, gagici, [:D]

Tadaaaam col deschis, atat orficiul extern cat si cel intern. Scurtat, bineinteles.

 

Am fost la spital pt screeningul pt streptococul B + control pe masa. Dupa ce ieri am primit vestea ca nu mai are prea mult lichid si nu mai pare prea fericita in burta don'soara Zu, acum vine vestea de azi. Ce-o fi, o fi, nu ma impotrivesc naturii, probabil stie ea ce stie.

 

Doctorul a zis ca daca n-am contractii pot s-o mai tin si 3 saptamani [:D], daca am, nasc, nu ne stresam.

 

"Ne vedem peste 10 zile daca nu se intampla nimic pana atunci". Well, cum suna asta?

 

I-am spalat si uscat toate hainutele, mai astept hainutele de la nasa [;)] de scos din spital, care nasica inca bantuie prin magazine ca nu e hotarata [:-)))], nicio problema, daca se hotaraste Zu inaintea ei, am hainute de rezerva, daca e, o sa le poarte pe cele de la ea la prima plimbare cu carutul! Si-asa nici la celelalte 2 fete nu s-a nimerit sa capat haine de la nasici pt externare, am strica traditia familiei.

 

La Silvia am avut col "moale si intredeschis" cu o luna inaintea nasterii. Deci orice se poate intampla.

 

In orice caz de maine vin la servici cu "kit-ul de internare", halat, papuci, dosarul de analize, un prosop, gel de dus, etc. Dus avem pe aici prin cladire, deci nu-i problema. Serviciul e mult mai aproape de spital decat casa mea.

 

-------

Azi e ziua lui Virgil, implineste 35 de ani.

 

Si e ziua si a sotului lui Meems [s] La multi ani!!! sa-ti traiasca sotul, sa fiti sanatosi, sa va iubiti si sa va intelegeti pana la adanci batraneti! Parca sunt de aceeasi varsta ai nostri, nu?

 

La 35 de ani capata bb3 parca e deja cam tarzior. Cand a implinit 25 de ani, Silvia avea 2 luni. Mi-o amintesc pe nasa lui cainandu-l: "saracul Virgil, are 25 de ani si deja un copil!" Asta apropo, Ilenutza de gura lumii, niciodata nu multumesti pe toata lumea, dar nici nu trebuie, ideea e sa fii impacat tu.

 

Well, sa ma concentrez sa termin chestiile pt servici ca "time is ticking away".

 

Lavi [gravi]35+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...