Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

Aqai, am citit ieri dupa amiaza confesia ta, si vreau sa iti spun ca e atat de normala, de comuna... m-am regasit in 80 la suta din poveste si am amice care au trecut prin ce treci tu, eu, care au avut curajul, taria, ori sa divorteze, ori sa mearga inainte, cu piept de oras. revin dupa ce citesc raspunsurile fetelor Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

" Incep sa simt ca perioada asta neagra din sufletul meu si din mintea mea(in afara celei din casnicia mea) si-a avut rostul si ca se apropie de sfarsit pe masura ce incep sa inteleg cum sa traiesc mai departe cu alegerile mele si sa discern intelepciunile de viitor din tot ce am simtit si am trait. Din multe puncte de vedere cred ca nu a fost o experienta intamplatoare ci una cu un rost al ei pe care sper ca incep sa il intrevad asa cum e el cu adevarat. Sper sa reusesc cat mai curand sa il formulez si cat se poate de concis, asta inseamna de obicei pentru mine ca am ajuns la esenta lucrurilor. Si atunci cred ca voi fi cumva dincolo de jumatatea drumului de vindecare. " Nu tot ce ni se intampla are un rost. Poate doar acela de a ne invata cum sa nu repetam aceleasi greseli. Tu speri sa vezi luminita de la capatul tunelului, dar cu sotul tau discuti toate astea ? El stie cat de speriata esti de infundatura in care se afla mariajul vostru ? El ce vrea de la voi doi ? Ati discutat ? Degeaba te confesezi in virtual, daca nu discuti sincer cu sotul tau. Noi nu avem cum sa iti oferim solutii; tot tu, impreuna cu sotul tau, le veti gasi. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, zau asa, toti avem propria noastra valoare. Fa un exercitiu de imaginatie si gandeste-te cum i-ar fi fost copilului tau fara tine. Daca noi insene nu ne iubim si nu ne apreciem, NU o va face nimeni, nici macar copiii nostrii. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uf, nici nu stiti ce surpriza mi-au fost mesajele voastre. va multumesc tare mult, si sincer sunteti niste persoane deosebite! Maru, Kari, Lady, Rrox, inbox, vivi, va multumesc![flo] Sincer, si mie imi place sima bucur de optiunea cu mersul inainte. Desi mai demult cineva mi-a spus ca sunt genul de persoana care stie exact in ce parte s-o ia la intersectie, de data asta am fost putin ratacita. Dar e un sentiment atat de bun sa te aduni, sa te uiti inainte si mai ales sa stii ca ai adunat ceva in plus fata de cine erai. Maru, acuma ca vad ceva mai multa lumina, sper ca ce o sa spun te va ajuta putin. In plus, e intotdeauna mai usor sa vezi obiectiv pe altcineva [flo], su noi insine suntem subiectivi si d multe ori ne subapreciem. Nimeni nu iti da valoare, e adevarat. Insa prin reactiile lor oamenii pot sa iti confirme ca pentru ei tu faci o diferenta. Tu trebuie doar sa accepti sa vezi lucrurile astea. Acuma eu stiu ca daca undeva ceva te macina, nu vei fi impacata cu tine si nu o sa iti dai tie ce e al tau. Poate ca undeva ti-ai incredintat valoarea si aprecierea unei persoane care nu o face asa cum o meriti sau cum ai nevoie, cum e cazul meu. Da' ce-am invatat eu este ca cei care te cunosc si pana acum nu te-au inteles, nici nu prea mai au sanse sa o faca. Asa ca numai tie iti revine greutatea i bucuria de a te descoperi asa cum esti si de a te arata asa cum esti. Stiu ca e tare greu, ca si mie inca nu imi e usor sa vorbesc despre mine pozitiv si sa imi pun reusitele in fata, mi se pare ca nu am dreptul. Dar terapetul meu din Ro mi-a spus la un moment dat ca asta e problema mea. Astept ca cineva - cine-o fi ala - sa imi dea voie sa ma simt mandra de mine si bine in pielea mea. Sa fac anumite alegeri. Insa acel cineva nu exista in afra mea. Eu am dreptul si obligatia sa imi dau voie si sa imi fac alegerile. Teoria o stiu, la practica e de lucru. Gaseste cu sinceritate care e momentul/ intamplarea/ persoana care te trag inapoi. Si apoi poti fie sa te desprinzi, fie sa le accepti ca niste entitati imuabile pana la urma si atunci o sa intelegi ca trebuie sa schimbi felul in care te raportezi la ele. Eu cam in zona asta sunt acum. Allinta, multumesc pentru abordarea pragmatica. Stiu ca nimeni nu poate sa imi dea solutii, nu le astept :) insa mie cel putin un dialog mi-a prins intotdeauna bine. Ma ajuta sa vad si perspectivele cre imi scapa. Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" Insa prin reactiile lor oamenii pot sa iti confirme ca pentru ei tu faci o diferenta." Vezi, tu, nu intotdeauna ceea ce se vede, reprezinta realitatea. Spre exemplu, s-ar putea ca la un moment dat, sa te afli intr-un grup de oameni inferiori tie, iar ei, simtind asta si nepicandu-le bine, sa te trateze cu ostilitate. Prin urmare, parerea lor despre tine este nula. Esti o femeie f inteligenta, se vede clar ca ai cultura generala si ai facut o facultate. Gresesti subminandu-te singurica, fara ajutorul nimanui. Daca vrei sa iti salvezi casnicia, discuta cu sotul tau despre tot ce ai scris aici. Daca si el vrea asta, veti ajunge la un numitor comun, fara doar si poate. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu e intamplator, are si-un rost :))))) Sincer acuma si iesind din sfera preocuparilor si persoanei mele, dar "poate doar acela de a nu repeta aceleasi greseli" mi se pare de importanta majora. Crestem si evoluam doar invatand. Gata fug ca am de invatat [:D] la propriu o seara/zi/noapte excelente va doresc! Revin, ca n-as vrea sa rasplatesc rau o intentie buna: allinta, nu ignor ce spui tu, doar ca am spus de la bun inceput ca nu doresc sa discut despre casnicia mea sau ce masuri luam. Dar iti multumesc de gand.[flo] Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
Nu tot ce ni se intampla are un rost. Poate doar acela de a ne invata cum sa nu repetam aceleasi greseli. concluzia este ca tot ce ni se intampla nu este...intamplator. alina
Intr-adevar, este o inlantuire de oameni si evenimente. Dar asta nu inseamna ca intotdeauna tre sa cautam un sens adanc la tot ce ni se intampla. La asta m-am referit. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, nu ar fi nicio problema daca mi-ai ignora vreun mesaj. [:)] Atata iti mai scriu : nu esti singura care isi pune o multime de intrebari despre ea insasi. Sper sa primesti raspunsurile care sa te lumineze. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc de zile bune si nu stiu ce sa spun...decat ca m-am gandit ce ma face pe mine sa simt ca am valoare...si am ajuns la concluzia ca faptul ca sunt iubita si apreciata de ai mei (sot si copii, eventual mama) ma fac sa simt asta. In rest, faptul ca altii imi spun cat de grozava sunt, imi face bine pe moment...apoi am uitat. Insa de aprecierea si dragostea familiei am nevoie ca de aer. [:I] Ma gandesc ce ma fac la batranete... [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...