Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui allinta


Cum sa iti iubesti dusmanii declarati, oamenii care ti-au facut rau, fiindca asa au avut chef ?! Unde este valoarea noastra ca persoane, ca indivizi unici ?




allinta

A fi fericitid="red"> nu inseamnaid="teal"> ca totulid="orange"> este perfectid="blue">.
Inseamnaid="orange"> ca te-ai hotaratid="purple"> sa privestiid="red"> dincoloid="purple"> de imperfectiuniid="limegreen">.
id="Comic Sans MS">
id="Book Antiqua">
id="Verdana">
id="Lucida Console">
id="Book Antiqua">
id="Century Gothic">
align="right" id="quote2">

Aici michelle ar trebui sa stie raspunsul.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">

Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">

Lucrusoare de vanzare...id="purple">





Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
iertarea face parte dintr-un intreg puzzel. cand am decis sa iert anumite lucruri, nu m-am dus sa spun in fata decat in doua cazuri. in rest, am facut-o ptr mine, in inima mea. m-am simtit eliberata si impacata, chiar daca cu persoana respectiva nu mai am contact sau am foarte rar.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
align="right" id="quote2">Pai atunci nu este 100% iertare decat in cele 2 cazuri. Daca in continuare evit persoana resp nu inseamna ca am iertat ci doar ma amagesc. Chiar daca nu vreau sa-i spun in fata, comportamentul meu fata de acea persoana arata ca l-am iertat.Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariguld iertarea este acordata cuiva, i se comunica.

Multumirea interna despre care vorbesti tu suna mai mult a acceptare, decat a iertare. Si asta e finalitatea de dorit a procesului de vindecare a ranilor provocate de altii.

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea asta cu trebuie sa ierti ca sa-ti fie bine, sa ai valoare, vine dintr-o impartire a oamenilor in buni si rai. Cei buni iarta. (axioma)

 

Automat presiunea de a ierta, ca sa te califici printre cei buni.

Ce s-ar intampla daca nu ai ierta? Daca nu ai fi atat de "bun"? - sunt intrebari incarcate de angoasa pentru toti cei care in copilarie au fost acceptati doar conditionat, daca erau "buni". Desigur "buni" asta avea definitia proprie fiecarei familii, dar obligativitatea iertarii e mai mereu prezenta.

 

Se diferentiaza clar iertarea asta "de calificare" de iertarea autentica.

 

Iertarea reala, autentica, izvorata din acceptare si intelegere, inseamna absolvirea celuilalt de responsabilitate si de obicei vine numai dupa parcurgerea intregului proces de integrare a traumei (cere timp) si in urma unei recunoasteri a celuilalt. Fiindca in genere iertarea mai intai se cere si dupa se acorda.

 

Poate va ajuta sa stiti de ce iertati, cand iertati. [flo]

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox, ai spus exact la ce ma gandeam eu...sau mai bine spus ai raspuns la asta... :)

 

Chiar vroiam sa intreb ce se intampla daca nu iertam? Eu am ajuns sa inteleg de ce un om a recationat intr-un fel la un moment dat, si am reusit sa ma detasez, omul respectiv, nu ca il evit, dar ce rost are sa ma expun, cand stiu cum reactioneaza, este o detasare si o autoprotectie.

 

Si mai aveam nelamurirea, cum sa ma duc la cineva care eu considera ca mi-a gresit si sa-i spun ca l-am iertat...cand omul respectiv nici nu crede ca a gresit fata de mine, ba nu crede ca ar gresi vreodata sau crede ca mi-a facut numai bine?!! E aiurea nu?

 

Asta vroiam sa propun, sa defineasca cineva iertarea si greseala :) ca sa ma pot lamuri mai bine!

 

 

Si mai vroiam sa impart in doua etape copilaria si viata de adult, iertarea si greselile fata de noi, facute de cei responsabil cu cresterea educarea etc in copilarie si aceleasi aspecte in viata de adult, cand luam singuri decizii, nu le iau altii pentru noi!

 

 

Lumea mea id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, ca se completez, mie mereu mi s-a spus " esti un copil bun" ( copil bun insemnand " dresat"-zic eu ), mereu s-a profitat de chestia asta, deci, nu poti sa faci asa ceva, chiar sia cum la varsta mea sunt "un copil bun" si se incearca o manipulare, care de ceva timp ma lasa rece, nu ma intereseaza, dar totul mi se pare pueril, cum se pune problema, cum se asteapta ca eu sa fac ce mi se zice...si fac numai ce e bine pentru mine si familia mea si le mai spun razand "nu mai sunt un copil bun, sunt unul rau"/ sau m-am facut rea...ii bufneste rasul uneori, si am observat ca au acceptat ca acuma sunt de capul meu, si capul meu gandeste bine si am avut discutii care nu credeam ca le voi avea vreodata cu cei care m-au crescut si ca au si ei indoilei ca poate au gresit, isi cauta scuze ( nu acuz, doar spun problemele din punctul meu de vedere)....si simt ca ma sunt stapana pe mine... si ca am valoare!

 

Mi-a zis bunica-mea de ziua mea, cand i-am spus cati ani fac:"Doamne eu credeam ca faci 18-19"- acum am luat-o ca pe un compliment, insa raportat la fapte, ea, acum a realizat ca sunt om in toata firea...si am observat asta din atitudinea ei fata de mine...

 

In fine, eu ca deobicei, o dau pe experiente personale...

 

Lumea mea id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dimineata, ziua, seara :)

 

Ati atins un subiect interesant, cel cu iertarea.... Dar ma alatur celor care spun ca a avea capacitatea de a ierta sau nu nu inseamna neaparat si in orice conditii o valoare.

 

Eu vad lucurul asta ca si desprinderea emotionala de ceva ce te-a ranit. Cand esti desprins si vindecat, cumva ai si iertat in mod natural. Cata vreme mai ai si cea mai mica deschizatura in rana, cam greu sa te desprinzi, dar nu imposibil. Dar cred ca aici e componenta lucrata de crestere.

 

pe de cealalata parte, daca nu ierti, so what? Depinde ce faci in starea asta de "neiertat". Scoti ochii, dai in cap, aduci mereu si mereu in discutie evenimentul, persoana? Dar esti capabil sa traiesti implinit si cu pace in suflet?

 

Maru, eu sunt bine, multumesc. Am mai disecat niste lucruri cu disecatorul de profesie, ma bucur de primavara si de momentul de liniste. Invat sa privesc anumite lucruri, pe mine inclusiv, si din alta perspectiva decat vai de mine ce nefericita am putut fi si ce am mai "comis-o".

 

Tu spre ce te indrepti zilele astea?

 

 

 

 

 

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inbox[flo]

 

eu intotdeauna am fost copilul rau, neascultator, depravata si nu mai insir. Asa ca primul lucru pe care il am de reparat cu terapeuta e sa nu ma mai doara "copilaria" mea. Sa invat sa ma iubesc, sa ma pretuiesc, si sa ii cred pe "strainii" din viata mea, sa iau de bun feedbakul lor.

 

nu cred ca a ierta iti da valoare. Asa cum zice si inbox, poate ceilalti habar n-au ca mi-au gresit.

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, ma bucur ca se asterne un pic de liniste in sufletul tau...

Trebuie sa inveti sa te ierti pe tine, si as spune iarta-te asa cum le ierti pruncilor tai greselile. Din greseala ta au ramificat si lucruri bune, nu?

 

Te-as intreba in ce parte acadiana iti duci traiul, dar nu vreau sa ma bag cu bocancii in intimitatea ta...

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
Depinde ce faci in starea asta de "neiertat". Scoti ochii, dai in cap, aduci mereu si mereu in discutie evenimentul, persoana?

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
align="right" id="quote2">
La asta ma gandeam mai devreme, ca poate nu oi ierta eu ca la carte, insa nu as fi capabila de razbunare sau de a plati cuiva cu aceasi moneda, sau sa fac pe cineva sa sufere cu buna stiinta, doar pentru ca...

Lumea mea id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...