Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

cele care spuneti ce e iertarea, o spuneti din cunostiinta de cauza sau din carti?

 

eu cred ca oamenii au foarte multe prejudecati. "stim" niste lucruri pe care le-am invatat de la altii care la randul lor le stiu de la altii ... si stim ca asa este , asta este adevarul , in cazul de fata, despre iertare.

iertarea trebuie ceruta... mh, sunt multe cazuri cand nici macar nu ai realizat ca ai gresit fata de cineva sau din punctul tau de valori nu ai gresit cu nimic fata de cineva care s-a simtit calcat in picioare sau tradat de actiunile tale.

 

ce se intampla cand ti-ai propus sa ierti si ai demarat rotile precesului iar in final ai ajuns la linistea si pacea interioara obtinuta in urma iertarii nu are legatura cu impartirea oamenilor in buni si rai.

poate doar in carti.

sau poate ne jucam cu cuvintele, aia nu e iertare e acceptare.

aia nu e acceptare e intelegere.

 

 

mihaela, eu nu sunt iubita de oameni din cercul inconjurator, oameni care nu mi-au facut nimic si carora nu le-am facut nimic ( cel putin dupa mintea mea ) doar ca nu au capacitatea sa iubeasca . nu doar pe mine, pe nimeni, pana mai demult credeam ca se iubesc doar pe ei dar acum am ajuns la concluzia ca nu pot iubi pe altii pentru ca nu se iubesc pe ei insisi.

 

 

 

 

 

 

alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu ca si Aqai cu iertarea asta - ce atatea vorbe in jurul ei ?

 

Ierti daca iti vine sa ierti, daca trauma a trecut si nu mai pare asa de grava, daca primesti un feedback pozitiv de la cel care te-a ranit, daca intelegi situatia din punctul lui de vedere, daca percepti o lacuna in comunicare ...daca nu, nu ierti si gata. Asta nu te face cu nimic mai nevaloros. Iertarea tine de sentimente ranite si de interpretarea personala ... si cred ca fiecare are dreptul sa continuie o relatie stricata la un moment dat, sa nu.

 

Valoarea personala nu sta in iertare, nu esti cu nimic mai bun daca ierti si eu nu cred ca poti sa-ti impui sa ierti. Ierti daca iti vine, daca asa simti .... daca nu, bine si asa ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A alinta, si eu vorbesc aici din experienta mea exclusiv. Si pot sa spun ca sunt oameni pe care i-am iertat si oameni pe care nu.

 

Ca proces, pentru mine merge cam asa:

 

Cei pe care nu i-am iertat sau faptele neiertate ma mai "bantuie". asa stiu de fapt ca nu le-am iertat.

 

Dar pe ce-am pus cruce, cruce ramane. Chiar daca mai vorbesc despre oamenii/ evenimentele respective, nu mai au putere asupra mea. Nu ma mai tulbura, nu mai judec persoanele. Atat au putut/stiut/vrut atunci. Cand nu ma mai doare, nu mai am reactia interioara de a invinovati pentu suferinta sau de a lua o actiune pentru a-mi opri suferinta.

 

Ei, eu atunci am iertat. In concluzie, e similar pe undeva cu acceptarea, asa cum spui.

 

 

 

 

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa fie clar, eu vorbesc de lucruri simple, nu ceva ce ma afectat profund si complex.

si vorbesc de iertare , de cea adevarata, pe care am practicat-o eu. nu spun ce-am citit in carti.[:I]

 

iertarea nu face pe nimeni mai bun, sau in cazul neiertarii mai rau. eu cel putin nu impart oamenii in buni si rai.

 

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am iertat pe cineva, care mi-a facut f. mult rau si care m-a afectat si ma va afecta pt tot restul vietii.

 

ani de zile am trait cu ura aia care ma macina, cu planurile ca si eu as putea sa-i platesc inapoi cu rau...cu toate gindurile negative care isi pusese amprenta pe viata mea.

 

dar cu ajutorul lui Dumenzeu m-am schimbat si acum sunt bine...chiar f. bine.

Dumenzeu m-a invatat ca TREBUIE sa iert pentru mine, pentru linistea sufletului meu.

 

nu pot sa spun ca am ajuns sa iubesc aceste persoane, probabil nu este posibil asa ceva, dar stiu ca nu mai am nici o farima de ura.

 

am ajuns sa ma rog la Dumenzeu pentru aceste persoane, ca stiu ca cata suferita poata sa fie intr-o persoana care alege sa faca cuiva rau fara motiv.

 

puterea de a ierta nu ma face mai valoroasa, pentru ca o consider de la Dumenzeu, dar imi da pace in suflet.

 

michelle

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu cred ca exista cineva care face rau fara motiv ... fiecare are o explicatie pentru o actiune defavorabila altcuiva ...fie o interpretare gresita, fie o neintelegere a situatiei ...
align="right" id="quote2"> Privind asa lucrurile, reusesti sa ierti, sa depasesti problema si sa mergi mai departe, ca voba aia "iadul este pavat cu intentii bune", clar, fiecare are o justificare a faptelor si crede ca intr-un anumit moment a facut cel mai bun lucru care putea fi facut...Si, tu intelegand situatia si iertand, te poti simti mai bine, sau considera mai bun ( mai capabil ma refer aici), pentru simplu motiv ca ai reusit sa intelegi ce celalalt nu a reusit. Si bunatatea si valorea ne sunt date de intelegere... Cand nu mai privesti problema ca pe ceva personal, ca are cineva ceva cu tine sau ca nu poate trai ca te stie pe tine intr-un fel sau altu, sau ca idealul cuiva in viata este sa iti faca tie rau ... eu plec de la premisa ca nu are nimeni nimic cu mine, fiecare are o lupta cu el insusi, pe care o proiecteaza in exterior, asa ca incerc sa nu fiu exteriorul acelei persoane daca nu-mi convine :)... Lumea mea id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care fac rau doar fiindca esti diferit de ei, nu iti inteleg modul de-a gandi. Nu iti ramane decat sa pastrezi distanta.

 

 

 

 

allinta

 

A fi fericitid="red"> nu inseamnaid="teal"> ca totulid="orange"> este perfectid="blue">.

Inseamnaid="orange"> ca te-ai hotaratid="purple"> sa privestiid="red"> dincoloid="purple"> de imperfectiuniid="limegreen">.id="Comic Sans MS">id="Book Antiqua">id="Verdana">id="Lucida Console">id="Book Antiqua">id="Century Gothic">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...