Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

 

cred ca iertarea are de-a face daca nu cu valoarea noastra, cu respectu' de sine care e parte din valoare.

ce inseamna pentru mine iertarea? iertarea pentru mine e o alegere. aleg sa renunt la sentimente negative, la mahnire si dezamagire, la dorinta de razbunare. si asta e un proces activ care cere timp, cateodata muult timp.

daca iert prea usor inseamna ca nu-mi iau "valoarea" in serios.

mandria in sensu' de sentiment al demninatii proprii e o virtute.

 

ma intreb: vreau, pot, ar trebui sa iert?

sunt furioasa, frustata :), dezamagita si trista.

cand ajung la faza de tristete, mahnire am atins apogeu'. ma simt ranita in " amoru' propriu" :) "valoarea" mea, respectu' meu de sine, demnitatea mea au fost puse la indoiala :(

la mine, exact perioada asta e cea mai crunta, perioada de mahnire, si care-mi ia cel mai mult timp.

 

iertarea e un lucru maare. iertarea presupune responsabilitate si de ce nu respect pentru "faptas" :)

ii recunosc "valoarea" cand il fac raspunzator de faptele lui. altfel ii ca si cand ma uit de sus la el "atata poate, atata face, e sarac cu duhu'" si altele

 

toleranta si rabdarea cu greselile altora nu e o virtute. acum depinde si de amploarea lucrurilor si/sau ce importanta le dau.

cu frecushuri, fleacuri pot fi ingaduitoare :), le pot trece cu vederea si nici nu se pune problema de iertare mai degraba de scuze.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
cred ca iertarea are de-a face daca nu cu valoarea noastra, cu respectu' de sine care e parte din valoare.toleranta si rabdarea cu greselile altora nu e o virtute.
align="right" id="quote2">Corect.As mai adauga : Nu poti ierta atunci cand esti ranit intentionat si in mod repetat.allintaA fi fericitid="red"> nu inseamnaid="teal"> ca totulid="orange"> este perfectid="blue">.Inseamnaid="orange"> ca te-ai hotaratid="purple"> sa privestiid="red"> dincoloid="purple"> de imperfectiuniid="limegreen">.id="Comic Sans MS">id="Book Antiqua">id="Verdana">id="Lucida Console">id="Book Antiqua">id="Century Gothic">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
cele care spuneti ce e iertarea, o spuneti din cunostiinta de cauza sau din carti?.............poate doar in carti.sau poate ne jucam cu cuvintele, aia nu e iertare e acceptare. aia nu e acceptare e intelegere.alina
align="right" id="quote2">Cand nu-ti place continutul unui mesaj e mai simplu sa ataci credibilitatea sursei, nu-i asa?Ai operat cam doua desconsiderari in mesajul asta. Prima: cele care cred diferit despre iertare cu siguranta nu au iertat vreodata si vorbesc doar din carti. A doua: cartile sunt scrise de oameni care habar nu au nici ei cum e realitatea, or fi citit si ei alte carti... Numai bine iti doresc si iarta-ne ca nu suntem de acord cu tine [flo]Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu cred ca exista cineva care face rau fara motiv ... fiecare are o explicatie pentru o actiune defavorabila altcuiva ...fie o interpretare gresita, fie o neintelegere a situatiei ...
align="right" id="quote2">Privind asa lucrurile, reusesti sa ierti, sa depasesti problema si sa mergi mai departe, ca voba aia "iadul este pavat cu intentii bune", clar, fiecare are o justificare a faptelor si crede ca intr-un anumit moment a facut cel mai bun lucru care putea fi facut...Si, tu intelegand situatia si iertand, te poti simti mai bine, sau considera mai bun ( mai capabil ma refer aici), pentru simplu motiv ca ai reusit sa intelegi ce celalalt nu a reusit. Si bunatatea si valorea ne sunt date de intelegere... Cand nu mai privesti problema ca pe ceva personal, ca are cineva ceva cu tine sau ca nu poate trai ca te stie pe tine intr-un fel sau altu, sau ca idealul cuiva in viata este sa iti faca tie rau ... eu plec de la premisa ca nu are nimeni nimic cu mine, fiecare are o lupta cu el insusi, pe care o proiecteaza in exterior, asa ca incerc sa nu fiu exteriorul acelei persoane daca nu-mi convine :)...
align="right" id="quote2">Nu ... chiar daca inteleg de unde poate aparea un conflict, nu pot ierta comportamemtul agresiv de conflict. Tocmai pentru ca un conflict poate proveni dintr-o interpretare gresita e evenimentelor ... eu am in viata si chiar si aici pe forum persoane care m-au agresat fara sa ma lase sa-mi expun si eu punctul de vedere, convinse fiind ca eu gresesc si ele au dreptate ... si pe care nu le iert - le ignor. Cine nu e in stare sa inteleaga si un alt punct de vedere, nu merita iertarea mea.Si asta nu-mi micsoreaza cu nimic valoarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum realizez ca e posibil sa definim iertarea diferit.

 

Pentru mine nu exista "am iertat" da rnu mai vreau sa am de a face cu persoana respectiva ...asta nu e iertare.

 

"Iertare" este cand dupa o trauma, poti sa reiei relatiile cu persoana respectiva, de acolo de unde s-au intrerupt ...

 

De aceea eu spun ca am persoane pe care nu le-am iertat - adica nu imi mai vine sa am vreo tangenta cu ele pe nici un fel de nivel ...si daca ne ciocnim accidental, tot ce pot sa fac este sa dau din cap si sa trec mai departe ... aproape ca si datul ala din cap mi se pare un gest greu de facut. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu cred ca exista cineva care face rau fara motiv ... fiecare are o explicatie pentru o actiune defavorabila altcuiva ...fie o interpretare gresita, fie o neintelegere a situatiei ...
align="right" id="quote2">asa credeam si eu , cu multi ani in urma. dar experientele vietii mi-au dovedit contrariul.sunt persoane care fac rau cu vointza, ranesc pe altii fara motiv...si nu e vorba de confuzie , de neintelegere a situatiei...de nimic decat pur si simplu dorintza de a face rau, de a rani pe altcineva.chiar daca li se ofera zilnic sansa de a se indrepta, de a-si indrepta greseala nu o fac din orgoliu...si alte motive care un om normal nu le poate justifica(eu cel putin, nu le-am gasit).acum nu pot sa zic decat: sa ne fereasca Dumnezeu sa intilnim aceste persoane.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Citat:
citat din mesajul lui Adela99
cred ca iertarea are de-a face daca nu cu valoarea noastra, cu respectu' de sine care e parte din valoare.toleranta si rabdarea cu greselile altora nu e o virtute.
align="right" id="quote2">Corect.As mai adauga : Nu poti ierta atunci cand esti ranit intentionat si in mod repetat.allintaA fi fericitid="red"> nu inseamnaid="teal"> ca totulid="orange"> este perfectid="blue">.Inseamnaid="orange"> ca te-ai hotaratid="purple"> sa privestiid="red"> dincoloid="purple"> de imperfectiuniid="limegreen">.id="Comic Sans MS">id="Book Antiqua">id="Verdana">id="Lucida Console">id="Book Antiqua">id="Century Gothic">
align="right" id="quote2">poti dar ia muuult... timp.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Acum realizez ca e posibil sa definim iertarea diferit.Pentru mine nu exista "am iertat" da rnu mai vreau sa am de a face cu persoana respectiva ...asta nu e iertare."Iertare" este cand dupa o trauma, poti sa reiei relatiile cu persoana respectiva, de acolo de unde s-au intrerupt ... De aceea eu spun ca am persoane pe care nu le-am iertat - adica nu imi mai vine sa am vreo tangenta cu ele pe nici un fel de nivel ...si daca ne ciocnim accidental, tot ce pot sa fac este sa dau din cap si sa trec mai departe ... aproape ca si datul ala din cap mi se pare un gest greu de facut. [:)]
align="right" id="quote2">in unele cazuri chiar daca ierti persoana, esti nevoit sa pastrezi distantza.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...