Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu cred ca exista cineva care face rau fara motiv ... fiecare are o explicatie pentru o actiune defavorabila altcuiva ...fie o interpretare gresita, fie o neintelegere a situatiei ...
align="right" id="quote2">asa credeam si eu , cu multi ani in urma. dar experientele vietii mi-au dovedit contrariul.sunt persoane care fac rau cu vointza, ranesc pe altii fara motiv...si nu e vorba de confuzie , de neintelegere a situatiei...de nimic decat pur si simplu dorintza de a face rau, de a rani pe altcineva.
align="right" id="quote2">Hmmm ... nu ma convingi. NU exista oameni rai, nu exista nici o ratiune pentru a fi rau in mod gratuit. Asa cum nu exista oameni buni ... dar putem face rau sau bine in functie de niste factori externi si a perceptiei / interpretarii unei situatii la un moment dat. Comportamentul uman este un mix de senzatii, interpretari si reactii la factori externi ... Stiu ca n-o sa ajungem la consens pentru ca avem referinte diferite - referinta ta este religia, a mea sunt faptele concrete. E ok, eu inteleg perceptia ta, nu sunt de acord cu ea, dar o inteleg si pentru asta incerc sa fiu "buna" cu tine, adica sa nu te ranesc ... banuiesc ca si tu faci acelasi lucru. De aceea reusim sa nu fim "rele" una cu alta desi e clar ca avem mentalitati complet diferite. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Persoane care fac rau cu vointa - da, exista, e lumea plina de ele

 

Persoane care fac rau fara motiv - partial adevarat. Fara motiv aparentsau inteles persoanei ranite

 

Uite un caz simplu. Pe forum se discuta. La un moment dat cineva iese din sfera discutiilor si jigneste. Persoana jignita spune: m-a jignit fara motiv.

 

Insa uite o posibilitate: unul din interlocutori se simte depasit de discutie. Ca sa-si reafirme superioritatea, fiindca nu poate sa se ridice prin dialectica la nivelul celorlalti, e nevoie sa ii coboare pe ei, sau pe un anume interlocutor. Cum cobori un om? Simplu. Ii dai in cap (in acest caz cu vorba). De cele mai multe ori cade (coboara). Cel care jigneste l-a adus pe jignit (daca acesta se lasa afectat) la un nivel la care nu mai poate riposta. Cine castiga? In opinia celui care jigneste, el. Fiindac celalalt nu mai are replica sau intra in zona de justificare - in oricare din astea 2 cazuri dialogul initial e abandonat si continua pe un teren favorabil celui

care a adus jignirea. Acesta "face jocurile" acum.

 

Rautate? Da. In foarte multe cazuri cel care jigneste e consient de ceea ce face. Motiv? Da. Cel care jigneste vrea sa duca discutia in zona lui de confort, adica acolo unde ii simte pe ceilalti inferiori.

 

Of course, asta e doar un scenariu, in afara de clasica neintelegere. Nu l-am inteles pe celalalt, mai usor ii troznesc una de nu se vede bine. Aici vorbim de impulsivitate + motiv.

 

Motivul e acolo intotdeauna, chiar daca la prima vedere ne scapa.

 

 

 

 

 

 

 

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu cred ca exista cineva care face rau fara motiv ... fiecare are o explicatie pentru o actiune defavorabila altcuiva ...fie o interpretare gresita, fie o neintelegere a situatiei ...
align="right" id="quote2">asa credeam si eu , cu multi ani in urma. dar experientele vietii mi-au dovedit contrariul.sunt persoane care fac rau cu vointza, ranesc pe altii fara motiv...si nu e vorba de confuzie , de neintelegere a situatiei...de nimic decat pur si simplu dorintza de a face rau, de a rani pe altcineva.
align="right" id="quote2">Hmmm ... nu ma convingi. NU exista oameni rai, nu exista nici o ratiune pentru a fi rau in mod gratuit. Asa cum nu exista oameni buni ... dar putem face rau sau bine in functie de niste factori externi si a perceptiei / interpretarii unei situatii la un moment dat. Comportamentul uman este un mix de senzatii, interpretari si reactii la factori externi ... Stiu ca n-o sa ajungem la consens pentru ca avem referinte diferite - referinta ta este religia, a mea sunt faptele concrete. E ok, eu inteleg perceptia ta, nu sunt de acord cu ea, dar o inteleg si pentru asta incerc sa fiu "buna" cu tine, adica sa nu te ranesc ... banuiesc ca si tu faci acelasi lucru. De aceea reusim sa nu fim "rele" una cu alta desi e clar ca avem mentalitati complet diferite. [flo]
align="right" id="quote2">buflea, mie imi esti draga. imi place stilul tau de a scire, stitul tau direct de a gindi.desigur ca daca as fi venit cu dovezi concrete...altfel ar fi parut explicatia mea. dar nu o fac din f. multe motive.oameni rai exista. o stim cu totii. sutn oameni bolnavi psihic care fac rau din placerea de a face rau...de a vedea persoane ranite. desigur ca e impropriu spus "fara motiv". boala psihica fiind de fapt un motiv.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maru
e Good Friday aici, o zi frumoasa, de primavara!Ar trebui sa fiu la Niagara, sa ma plimb si sa admir minunea care e la doi pasi de unde locuiesc.In schimb sunt acasa, si ma gandesc cum am ajuns aici...
align="right" id="quote2">Oh ! Maru, inainte de a-ti taia venele, fii sigura ca exista si mai rau ... de ex eu, care in loc sa fiu acasa, sunt la serviciu, desi si la noi e Good Friday.Nu-mi imprumuti lama ta ? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nimeni nu se scoala de dimineata cu gandul sa faca rau cuiva. Pana si aia bolnavi psihic au o motivatie valida in mintea lor bolnava. Nu exista "oameni rai" si "oameni buni" - argumentul meu este ca unii perceputi rai pentru unii sunt buni pentru altii si asta pentru ca aceasi oameni interactioneaza diferit cu diversi indivizi.

 

Numai in povesti si in telenovele exista foarte clar definite aceste notiuni.

 

P.S. Va e clar ca eu fac parte din aia buni care le stie pe toate, nu ? [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, din cate persoane si situatii am vazut in viata, am ajuns la concluzia ca persoanele rele rezoneaza tot cu persoane rele.

Te contrazic, sunt oameni care inca de cum deschid ochii isi fac planuri de atac asupra unei persoane.

 

 

 

 

 

 

allinta

 

A fi fericitid="red"> nu inseamnaid="teal"> ca totulid="orange"> este perfectid="blue">.

Inseamnaid="orange"> ca te-ai hotaratid="purple"> sa privestiid="red"> dincoloid="purple"> de imperfectiuniid="limegreen">.id="Comic Sans MS">id="Book Antiqua">id="Verdana">id="Lucida Console">id="Book Antiqua">id="Century Gothic">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, nu esti singura care isi pune intrebari despre ea insasi.

Nemultumiri si neimpliniri avem cu toatele.

 

 

 

 

allinta

 

A fi fericitid="red"> nu inseamnaid="teal"> ca totulid="orange"> este perfectid="blue">.

Inseamnaid="orange"> ca te-ai hotaratid="purple"> sa privestiid="red"> dincoloid="purple"> de imperfectiuniid="limegreen">.id="Comic Sans MS">id="Book Antiqua">id="Verdana">id="Lucida Console">id="Book Antiqua">id="Century Gothic">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da Buflea exista persoane care se trezesc de dimineata cu gandul de a face rau; da' ata e alt subiect si se incadreaza la capitolul abuzuri.Da iti stric ziua daca iti recomand s-o citesti pe mary susan miller de ex si nu merita, ca esti fata buna [:D]

 

chiar daca in ziua asta frumoasa eu tocesc compound instruments derivatives si hedges, tot sunt buna la suflet, da? sa imi fac si mie statuie.

 

Maru, daca e vremea de ganduri nu e vremea de niagara, ca nu te bucuri de ea. cu gandurile alea, am aflat ca in unele momente in tara asta le zice "rumminating" si sunt de rau. Da cand am aflat cum le zice si ce sunt, am gasit si solutia sa ma ridic deasupra lor. Da-i un dr google si mai adauga si mindfullness cand ai timp, e de bine.

 

Ce spune lista? Cum ai ajuns aici? (nu ne spune noua, da sunt sigura ca tie ti-ar soune ceva de bine[flo])

 

 

 

 

 

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
chiar daca in ziua asta frumoasa eu tocesc compound instruments derivatives si hedges, tot sunt buna la suflet, da? sa imi fac si mie statuie.
align="right" id="quote2">
Soro, te master-ezi in economics ? Ca la cat de poeta esti eram sigura ca faci ceva pe sociologie, filozofie si alte planuri semnatice ...

Huh ! Si eu care mergeam pe varfuri cu definitiile ca mi se parea ca sunt caraghiasa printre profesionisti ... hai ca deja ma simt mai confidenta in a abera pe campiile net-ului ... cum frate de ne-am adunat noi astea cu stiintele exacte (eu, tu, maru) sa disecam notiuni din alte sfere ?
Da, da ..stiu, de "bune" ce suntem ... [:D][pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...