Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

Eu ma gindesc si la un alt aspect al valorii de sine.

 

Si anume faptul ca inainte (acum un secol, sau poate doar acum citeva zeci de ani) oamenii se nasteau si mureau cam in acealsi loc. Toti te cunosteau de mic.

Acum tot schimbi oamenii cu care vii in contact. Scoala, liceu, facultate, locurile de munca, din ce in ce mai numeroase - inainte multi lucrau zeci de ani in aceeasi intreprindere.

 

Si la fiecare etapa trebuie s-o iei de la capat si sa dovedesti cine esti si ce poti.

Poti tu sa fii un student foarte bun, cind schimbi tara ii doare-n cot pe toti de ce note ai avut tu in facultate. Si cind tot schimbi regiunea in care stai, cum am facut eu, de fiecare data o iei de la capat.

 

Acceptarea de care parinti si valorizarea de catre ei nu sint suficiente. Pot eu sa stiu cu precizie ca ei ma iubesc si m-ar accepta oricum, ei sint la mii de kilometri distanta.

Chiar daca ai o forta interioara, tot ai nevoie de un feed-back de zi cu zi.

 

Necunoscutii nu ma accepta (si nici nu au de ce sa ma accepte) doar fiindca sint eu gmmm. Vorbesc de tipul acela de acceptare neconditionata pe care doar religia sau legaturile de singe o permit.

Necunoscutii or sa ma accepte strict in functie de faptele mele - fapte care le premit sa-mi masoare valoarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui salcia
Ambele persoane au probleme psihice,
...
In fine, am impresia ca am si un "talent" special de a aduna in jurul meu oameni cu tot felul de probleme si aici cred ca trebuie sa lucrez, sa descopar ce e in neregula cu mine de sunt asa, "magnet pentru toti nebunii" (cum zice sora mea :)).
align="right" id="quote2">
Pe persoane cu probleme psihice nu ai de ce sa fi suparata, pentru ca au discernamantul alterat.
Daca le atragi inseamna ca le aprobi ideile si devin legate afectiv de tine. Incearca sa-i contrazici cand nu au dreptate si o sa vezi ca te evita sau ti faci adversari. Daca o faci prea tarziu o sa considere ca i-ai tradat.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gmmm

Acceptarea de care parinti si valorizarea de catre ei nu sint suficiente.

align="right" id="quote2">

Ba eu inca mai cred ca de aici pleaca totul, e baza. Daca baza e subreda sau construita intr-un mod gresit, toata constructia care vine pe ea e subreda. Forta adultului de a se valoriza singur, in interior, de a se accepta asa cum este si de a se ameliora acolo unde e necesar, vine exact din aceasta baza.

Corneliaid="Comic Sans MS">id="green">

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
id="size1">
id="right">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru, ma refeream la faptul ca religia (crestina) considera ca avem ceva in interiorul nostru care e de esenta divina si care este egal pentru toti. Ca mai departe poti face bine sau rau, asta e altceva.

 

nelia, eu nu sint de acord cu "parintii sint de vina", orice s-ar intimpla in viata cuiva. Nu ca parintii n-ar putea face enorm de mult rau (sau, hai sa fim optimisti, enorm de mult bine), dar nu ei sint totul.

Uite, un alt aspect care n-a fost discutat relativ la modul cum ne percepem valoarea este temperamentul cuiva. Poti fii mai depresiv, ceea ce te face mai usor victima complexelor de inferioritate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gmmm
nelia, eu nu sint de acord cu "parintii sint de vina", orice s-ar intimpla in viata cuiva. Nu ca parintii n-ar putea face enorm de mult rau (sau, hai sa fim optimisti, enorm de mult bine), dar nu ei sint totul.
align="right" id="quote2">
Pe masura ce ma lovesc de temperamentul copiilor mei si eu am inceput sa imi schimb definitiile despre "parenting" si sa nu mai atribui esecurile cuiva parintilor si copilariei.
Cred ca 80% din ceea ce devenim ca adulti este puternic guvernat de personalitatea ficaruia si datoria noastra de parinti este de a exploata mostenirea genetica a copiilor nostri in a scoate maximul potentialului lor. De ce asta ? Ca sa le fie mai usor, ca sa nu piarda timp in viata, sa faca lucrurile la vremea lor si sa invete sa cotroleze "raul" care zace in fiecare.

Religia dupa mine nu are acelasi scop, nu este flexibila si aplica reguli stricte si vechi, unei societati mult avansate din punct de vedere profesional si social. De aceea au aparut neintelegeri in cadrul aceleasi religii, de aceea au inceput sa se imparta si fiecare sa zica cam acelasi lucru dar schimbat pe ici pe colo pe unde nu se intelegeau cu ceilalti, si de aceea in ultima perioada invataturile religioase au inceput sa piarda teren.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gmmm

nelia, eu nu sint de acord cu "parintii sint de vina", orice s-ar intimpla in viata cuiva.

align="right" id="quote2">

Eu n-am scris asta. Era vorba de valoare, la felul in care iti simti valoarea ma refeream.

Corneliaid="Comic Sans MS">id="green">

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
id="size1">
id="right">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gmmm

Uite, un alt aspect care n-a fost discutat relativ la modul cum ne percepem valoarea este temperamentul cuiva. Poti fii mai depresiv, ceea ce te face mai usor victima complexelor de inferioritate.
align="right" id="quote2">

Nu exista temperament mai depresiv sau depresiv. Depresia nu tine de temperament asa cum complexele de inferioritate nu inseamna neaparat depresie.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Cred ca 80% din ceea ce devenim ca adulti este puternic guvernat de personalitatea ficaruia si datoria noastra de parinti este de a exploata mostenirea genetica a copiilor nostri in a scoate maximul potentialului lor.
align="right" id="quote2">

Well, personalitatea nu e inascuta, se formeaza. Si se formeaza in functie si de mediul in care creste copilul, adica in functie si de parenting. Cred ca te referi la temperament.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Pe persoane cu probleme psihice nu ai de ce sa fi suparata, pentru ca au discernamantul alterat.

align="right" id="quote2">

Nu toate persoanele cu probleme psihice sunt lipsite de discernamant. Doar cele care sufera de psihoze. Restul sunt pe deplin responsabile de propriile actiuni.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...