Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Valoarea fiecaruia din noi


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui bufleaCred ca 80% din ceea ce devenim ca adulti este puternic guvernat de personalitatea ficaruia si datoria noastra de parinti este de a exploata mostenirea genetica a copiilor nostri in a scoate maximul potentialului lor.
align="right" id="quote2">Well, personalitatea nu e inascuta, se formeaza. Si se formeaza in functie si de mediul in care creste copilul, adica in functie si de parenting. Cred ca te referi la temperament.
align="right" id="quote2">Eu cred ca sunt sinonime, sau in fine eu le folosesc ca avand acelasi sens ..chiar ma faci sa ezit acum, care e diferenta dintre temperament si personalitate ? Oricum eu cred ca nimic nu se formeaza. Diferenta dintre teoriile noastre este ca eu cred ca parentingul modeleaza un bagaj genetic, tu crezi ca il formeaza ...in plus, eu mai cred ca am dreptate (normal nu ? [:I][:)][flo])P.S. Si in spiritul teoriei mele, exista bagaje genetice mai pesimiste pe care interactiunea cu factori externi nefavorabili ii duce mai usor in depresie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Pe masura ce ma lovesc de temperamentul copiilor mei si eu am inceput sa imi schimb definitiile despre "parenting" si sa nu mai atribui esecurile cuiva parintilor si copilariei.
Cred ca 80% din ceea ce devenim ca adulti este puternic guvernat de personalitatea ficaruia si datoria noastra de parinti este de a exploata mostenirea genetica a copiilor nostri in a scoate maximul potentialului lor. De ce asta ? Ca sa le fie mai usor, ca sa nu piarda timp in viata, sa faca lucrurile la vremea lor si sa invete sa cotroleze "raul" care zace in fiecare.

align="right" id="quote2">

Da, de acord. Insa depinde de cum se face acest lucru, unde este si cum se simte copilul in acest proces, cum e implicat, cum se vede, cum se raporteaza la el insusi si la cei care il inconjoara... cit de mult din ceea ce s-a 'exploatat' il ajuta sa creasca el personal, il valorizeaza in ochii lui.

Eu dau o foarte mare importanta copilariei, multe se petrec acolo si pentru multe se pun bazele acolo. Insa sint de acord ca e posibil sa lucrezi cu tine si sa cresti mai departe, sa ajungi sa fii in echilibru cu tine si cu lumea exterioara toata viata si asta indiferent de ce ti s-a intimplat in copilarie sau mai tirziu, in viata.

Corneliaid="Comic Sans MS">id="green">

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
id="size1">
id="right">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca ei vin ca foaia alba ca si comportament. Pe acela il preai primordial de la noi, apoi din alte medii.

 

Ca si temperament, - cu ala vine "de acasa" si te miri in ce combinatie :D - se vad unele lucruri din primul an de viata - sau cel putin atata m-a dus pe mine mintea sa vad la ai mei.

 

Editez, ca am gasit o formula mai succinta :D - aceiasi parinti, cu 2 copiii cu temperamente diferite am produs, comparativ, o viitura si un dig [:D]

 

 

 

 

 

 

 

Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Buflea, eu cred ca totul se formeaza :)...stii cum vad asa practic, copiii ca pe o coala alba, depinde de noi ce va scrie acolo ( de noi, parinti)!
align="right" id="quote2">Hmmmm ... nu cred. Modelezi o foaie de hartie care poate fi alba sau mai colorata, mai groasa sau mai subtire, mai flexibila sau mai rigida ... modelezi dupa niste "matrite" stabilite de normele comunitatii in care tu ca parinte iti cresti copilul. Daca copilul tau este sensibil nu vei putea scrie niciodata pe hartia aia "leu". Ar fi atat de simplu sa putem sa facem ce vrem noi parintii din copiii nostri, din pacate cei care nu inteleg ca doar modeleaza, supun copiii la eforturi inutile duse cateodata in extreme similare cu trauma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si unde e bagajul, zestrea genetica? unde suntem noi, parintii? ce nevoie mai e de noi? ii facem perfecti in epubreta!
Citat:
citat din mesajul lui inbox
Buflea, eu cred ca totul se formeaza :)...stii cum vad asa practic, copiii ca pe o coala alba, depinde de noi ce va scrie acolo ( de noi, parinti)! Lumea mea id="green">
align="right" id="quote2">Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Citat:
citat din mesajul lui gmmmAcceptarea de care parinti si valorizarea de catre ei nu sint suficiente.
align="right" id="quote2">Ba eu inca mai cred ca de aici pleaca totul, e baza. Daca baza e subreda sau construita intr-un mod gresit, toata constructia care vine pe ea e subreda. Forta adultului de a se valoriza singur, in interior, de a se accepta asa cum este si de a se ameliora acolo unde e necesar, vine exact din aceasta baza.Corneliaid="Comic Sans MS">id="green">
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)id="size1">
id="right">id="green">
align="right" id="quote2">iti dau dreptate. baza e totul pana la urma. sau temelia, care se pune in primii ani de viata. atunci se implementeaza in copil esentialul. cand exista o temelie buna, se poate construi deasupra un zgarie nori. iar daca temeila e subreda, e aproape imposibil sa construiesti zagrie norul. cand copilul mai creste, incepe sa dezvolte din baza. cu incurajarea noastra si sustinere, reuseste. buflea, si tu cam acelasi lucru spui, numai ca altfel exprimat. mie stii ce-mi place? ca orice copil poate ajunge leu![pk]
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Eu cred ca sunt sinonime, sau in fine eu le folosesc ca avand acelasi sens ..chiar ma faci sa ezit acum, care e diferenta dintre temperament si personalitate ? Oricum eu cred ca nimic nu se formeaza.
align="right" id="quote2">

Nu sunt sinonime. Temperamentul e partea inascuta a personalitatii. De exemplu introversia/ extraversia sau timpul de reactie tin de temperament.
Cat despre "nimic nu se formeaza" [:D], te intreb doar ce rol mai are educatia in cazul asta?

Citat:

Diferenta dintre teoriile noastre este ca eu cred ca parentingul modeleaza un bagaj genetic, tu crezi ca il formeaza ...in plus, eu mai cred ca am dreptate (normal nu ? [:I][:)][flo])
align="right" id="quote2">

Nu sunt teoriile noastre. [:)] Adica tu poti sa ti-o asumi pe a ta, dar ce sustin eu nu-mi apartine. Sunt concluzii din studii, cercetari si teorii ale psihologiei dezvoltarii.
Eu nu cred ca parentingul formeaza vreun bagaj genetic, de unde ti-a venit asa o idee? Eu cred ca suntem mai mult decat bagajul nostru genetic.

Citat:

P.S. Si in spiritul teoriei mele, exista bagaje genetice mai pesimiste pe care interactiunea cu factori externi nefavorabili ii duce mai usor in depresie.
align="right" id="quote2">

In opinia mea optimismul/ pesimismul sunt adaptari timpurii la mediu.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Buflea, eu cred ca totul se formeaza :)...stii cum vad asa practic, copiii ca pe o coala alba, depinde de noi ce va scrie acolo ( de noi, parinti)! Lumea mea id="green">
align="right" id="quote2"> Locke ar fi mandru de tine [:D]El a venit cu teoria asta, dar era prin secolul 18 si a facut un mare bine bietilor copii, considerati pana atunci niste adulti ceva mai mici ca dimensiuni si, ca atare, raspunzatori pentru faptele lor in totalitate.De la el incoace psihologia dezvoltarii a mai aflat multe si a ajuns la concluzia ca e vorba de un mix nature/nurture. Adica copilul se va dezvolta conform biologiei mostenite si conform mediului si educatiei primite. Cu asta sunt deja toti de acord. La proportii mai combat. [:)]Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...