Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * (95)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Kim, sper sa iti fie bine [pup].

E chiar incredibil ce se intampla in tara asta :(

 

Eu sunt inca la munca, am terminat cu conferintele pe saptamana asta si incerc sa ma concentrez pe un eventual meniu de Paste, care sa implice un minim de efort da' rezultate multumitoare pentru mofturosii din dotare... asa ca m-am decis la o friptura de porc pe grill-ul de la cuptor, o salata de cruditati cu nuci si iaurt, o ciorba de perisoare, poate un pic de salata de boeuf, krem a la krem.

Sper sa reusesc sa ies din bucatarie pana maine dupa-amiaza la o ora rezonabila, urasc clipele alea cand lumea e pregatita sa se simta bine de sarbatori si eu vreau doar sa ma odihnesc pentru ca am muncit (iar) peste puteri...

 

 

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello

 

eu am urat deja, dar iata ca am mai intrat si azi, credeam ca nu o sa mai am timp sa va urez decat dupa pasti si cum sunt mereu in intarziere cu urarile...

 

si eu am facut anul asta ceva rapid de dulce: bomboane Rafaello in doua culori, salam de biscuiti dupa reteta Sylviei, au iesit super bune si o pasca. Nu stiu daca mai fac si cozonac sau nu, poate da, poate nu. Friptura va fi piesa de rezistenta in meniul de pranz: friptura de miel, de porc si de pui, carnaciori proaspeti de porc la grill. Garnitura de orez cred, poate cartofi noi daca gasesc in piata asta seara. Oua umplute cu crema de branza si cam atat. Si mi se pare mult si atat.

 

Chiar daca e Pastele nu mancam cu doua guri nici noi nici cei ce ne trec pragul. De obicei se gateste mult mai mult decat este necesar cu ocazia tuturor sarbatorilor, si eu cam cad in aceeasi plasa insa incerc sa ma temperez. Ma uitam ieri in supermarket ce viermuiala si calcare pe picioare era de aveai impresia ca vine potopul, nu altceva. Se facea o vanzare infernala. Un stres inutil doar pt grija burtii ca sa zic asa. Iesirea din post = dezmat culinar ?

 

eh, hai s-auzim numai de bine...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia ai mare dreptate..azi era nebunie in piata..asa ca am renuntat si am fost la supermarket unde am dat de alta nebunie:)..nici eu nu-i inteleg pe romani..

 

eu am facut un drob din ficat, carne de porc si ciuperci..atat de bun de nu-ti dai seama ca nu-i de miel![pk]

 

maine ciorba de perisoare acrita cu bors, friptura de porc si piure..fac cozonac..si o prajitura "dintii negresei"..si cam atat..[pofta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, [:D]

Noi suntem 8 insi la masa (noi 4 impreuna cu parintii mei si parintii lui John) timp de 2 zile jumate asa ca trebuie sa gatim mult [pofta]

La bucatarie e tata socru sef, face drob, ciorbita, stufat si fripturica de miel [pofta]. Eu am facut ieri cozonac, o prajitura cu crema caramel cu nuci si niste "bomboane" din compozitie de biscuiti cu cacao, date prin nuci pisate, care le plac mult fetelor. Azi am executat placinta de branza si mai tarziu fac tiramisu. Aaa, si pe langa oua rosii si drob ca aperitiv eu de sarbatori fac carnaciori in aluat de foietaj, se fac ultrarapid si "dau bine" pe masa cu bunatati [:D]

(m-am saturat numai cand le-am insirat, dar sunt convinsa ca nu vor ramane nemancate [:D])

Aseara am fost cu fetele la Prohod, au cazut late cand ne-am intors. Nici anul asta nu le iau la inviere.

 

Ma duc sa fac cafeaua pentru tiramisu. Spor la bucatarit.

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...