Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)


Recommended Posts

Eu ma intreb tardiv daca nu ar fi ajutat si produsul Boiron pentru colici (noi am trecut prin 4 luni de colici si a fost oribil). Pe scurt povestea noastra a fost asa: am avut colici foarte rele, am incercat o groaza de produse gen infacol fara rezultat, dormeam cate 2 ore din 24, eram terminata. Daniel nu avea nici pofta de mancare din cauza asta, am trecut la completare. La 2 luni si jumatate am renuntat la ea. La 4 luni, la control, pediatrul mi-a facut capul mare ca Daniel e prea slab. Si-asa eram eu stresata ca poate nu mananca destul. Am trecut iar pe completare. Si acum suntem pe completare dar acum e altceva. Eu vreau sa ma intorc la servici cand face el un an (de fapt trebuie), si incerc sa il intarc dar el nu prea vrea lapte praf. Solide mananca putine, lichide nu prea vrea. Mereu cand fac totalul zilei ajung la concluzia ca a consumat 700-800 ml.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragelor,

 

O sa incerc si eu "Camilia", sunt curioasa, de vreme ce deja trei persoane se declara foarte multumite. Noi tot asteptam dintisorul nr. 8, un incisiv inferior, si nu mai apare. Poate il ajuta Camilia si apare mai repede! :)

 

Mihaela_i, 7-800 de ml de lapte pe zi e foarte bine! Noua dr. ne-a spus ca trebuie sa manance cam 5-600 de ml plus mancarea solida, evident (adica dimineata fructele, la pranz legumele cu carne si seara cerealele). E drept ca si Robert are anemie, dar oricum, el nu ajunge la 800 de ml. Deci la voi e foarte bine.

 

Sanatate multa tuturor!

 

Mami de Robert (07.07.11)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Savvy, Daniel nu bea 700-800 ml de lapte. La 800 nu a ajuns nici cand consuma doar lapte, iar 700 era o exceptie pentru el la vremea aia (ii faceam proba suptului de ingrijorata ce eram ca nu are pofta de mancare). Daniel bea cam 500 ml de lapte (jumatate de la mine, jumatate de lapte praf - estimativ), o portocala, 1 1/3 mar si un piureu de legume cu carnita/ou si unt. Solidele lui contin si cereale.

Iar lapte ii dau sa bea des pentru ca bea putin - 60-100 ml maxim odata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja nu ma mai plang de cat mananca. E slabut dar e sanatos. Insa nu consuma apa decat cate 10-20 ml cel mult pe zi. Si in rest, v-am zis ce mananca. Stiu cam cati ml au recipientele in care ii fac mancarea, cat are o portocala, etc. De pilda o portocala are in general 100 ml de suc, rar 110. Marul cam 100 si el. Piureul de legume are cam 160-180 ml dar e destul de dens. Insa dupa el accepta bors crud asa ca eu zic ca de-acolo mai vine un 120 aproximativ. Lapte praf nu vrea deloc cu biberonul. M-am chinuit cu multe variante. A acceptat cu storcatorul de portocala si cu pet-ul. Cu petul nu pot sa-i dau ca nu il pot spala. Deci ramane storcatorul de portocala si am comandat o canita care poate o sa-i placa. Pana ajunge... ii fac lapte si o parte ajunge pe el, isi pierde si rabdarea dupa o vreme si renunta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i
Eu deja nu ma mai plang de cat mananca. E slabut dar e sanatos. Insa nu consuma apa decat cate 10-20 ml cel mult pe zi. Si in rest, v-am zis ce mananca. Stiu cam cati ml au recipientele in care ii fac mancarea, cat are o portocala, etc. De pilda o portocala are in general 100 ml de suc, rar 110. Marul cam 100 si el. Piureul de legume are cam 160-180 ml dar e destul de dens. Insa dupa el accepta bors crud asa ca eu zic ca de-acolo mai vine un 120 aproximativ. Lapte praf nu vrea deloc cu biberonul. M-am chinuit cu multe variante. A acceptat cu storcatorul de portocala si cu pet-ul. Cu petul nu pot sa-i dau ca nu il pot spala. Deci ramane storcatorul de portocala si am comandat o canita care poate o sa-i placa. Pana ajunge... ii fac lapte si o parte ajunge pe el, isi pierde si rabdarea dupa o vreme si renunta.
align="right" id="quote2">Ceai?Apropo, alor mei le place la nebunie sa le dau apa cu lingurita sau sa "bea"direct din pahar.O mama implinita de: [copil] Matei si[copil] Iustin * 03.08.2011*id="red">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai incerc cu ceai desi citisem ca ceaiul impiedica absorbtia fierului si Daniel are anemie feripriva. La un moment dat incercasem si bause vreo 5 ml cu mare placere (babycalm) si dupa aia pauza. Dar trebuie sa incerc si cu lingurita ca nu am incercat. Cu cescuta am incercat dar scrasneste pe marginea ei si m-a descurajat chestia asta. Scrasneste si din dinti ceva de speriat si mie nu-mi place deloc treaba asta.

Ce m-a mai impiedicat sa ii dau mai des ziua e faptul ca daca bea ceva dupa ce a mancat (la mai putin de o ora) imi vomita. Desi ii place. Nu-mi explic de ce. I-am dat si cu cescuta, si cu canita cu pai, si cu pet si cu lingurita cu acelasi efect. Sta nitel dupa ce-a baut si pac, tot ce a mancat si baut. Adaug si faptul ca mi-adoarme greu (si doarme putin) si cand e un picut adormit nu ii dau ca poate adoarme, si el adoarme apoi poate dupa o ora sau doua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] fetele

 

Noi suntem super ocupati acum, pt ca trebuie sa ne mutam si suntem in cautare de apartament.

Azi am fost si am vazut unul si m-a obosit maxim !!!

 

Dado [pup] multumim de intrebare. Suntem mai bine. Au mai ramas cativa muci doar [:D]

 

Am vrut si noi sa luam Chamomilla. Am incercat si la plafar si la farmacie si s-au uitat la noi ca la felul 7 [:D], dar mai incercam.

 

Corry cat a costat Camilia?

 

[pup]

 

 

[mamica]Anamariaid="orange"> cu Filip id="green"> (06.03.2007) id="blue"> & "] Anastasia id="violet"> (03.08.2008)id="red"> & Petru id="teal"> (29.06.2011)id="purple">

 

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. id="black">

Dragostea nu cade niciodata...id="red">

 

Blogul lui tanti Roz

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...