Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania-cap.77


Recommended Posts

Ziua buna,fetele! Vinerea care a trecut am fost la concert cu Bryan Adams la Olympiahalle.A fost un mega-concert[cool].A mai fost cineva? Panseluta,al meu baiat e tare mincacios,papa cam orice din ce mincam noi.La micul dejun ii dau de obicei lapte (cam 250 ml)si apoi fie cereale Shreddies cu 98% Vollkorn(le rontaie),fie toast cu unt si mai nou,ridichi (pina acum papa rosii si castraveti), fie bucati de pizza, fie ou fiert,fie iaurt cu müsli sau simplu, efectiv nu face mofturi. Al meu are 2,8 ani si inca nu e fara scutec,nici eu nu m-am grabit dar nici nu e pregatit.In fine,am fost miercuri la Entwicklungsgespräch si mi l-au laudat educatoarele la maxim ca e selbständig in toate (maninca singur,se imbaraca/dezbraca singur,se spala singur,stringe jucariile,etc)dar ca sa scape de scutec nu prea are chef,spune cind face dar nu se duce la olita...in fine,vine vara si sper sa-l dezvat in lunile ce urmeaza... Angiuta,fiica-mea are 10 ani si eu si acum mai nachputzen pe dinti...mai ales in locurile cu acces redus sau o ajut la folosit matasea dentara. De-acum spala-l tu dupa ce il lasi pe el citeva minute si mai ales,daca are risc crescut de carii,ii poti sigila restul molarilor de lapte.Sanatate si sa scape cu bine de abces. Aschiutza,si eu sunt bolnava.Iau antibiotic.De 3 sapt ma chinui:am racit rau si am ramas cu dureri de cap,ameteli,presiune in cap,inca imi curge nasul si ieri am fost la orl-ist si a zis ca totusi nu crede ca este alergie...Te inteleg cum e cu soacra [:D],si a mea are zi de nastere in curind dar nu ma inghesui cu urarile,cu vizitele nici atit [:D]... Nu am citit blogul Ruxandrei dar vreau sa va zic ca eu si fiica-mea efectiv ne-am indragostit de citeva din picturile din Neue Pinakothek,in special Gauguin si Van Gaugh [:)]. La noi ploua si e frig asa ca nu prea avem chef de nimic,la noi e zi de curatenie...vrem sa spalam geamurile,unele perdele,etc,etc...plus un munte de calcat... Zi faina tuturor! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

na ca m-ati facut curioasa si te-am citit si eu ruxandra, felicitari si mult noroc in continuare! ar trebui sa impartasesc si eu macar intamplarile haioase traite de cand am venit dar si asa stau toata ziua la calc., atunci nu l-as mai inchide deloc [:D] andreia am primit de la ioana (tumpi) copletare la lista de medici: Zahnartz :Dr. Roland Körösy Eichenstraße 20, 84032 Landshut 0871/72515 Gemeinschaftpraxis Dr. Marianne Zikeli und Dr. Diana Moise Nikolastraße 49, 84034 Landshut 0871/64321 Augenartz: Turcu-Reiz Martha Krankenhausstr. 11,86551 Aichach 08251/8197495 Orthopäde: Mircea Schmidt Leopoldstr. 25, 80802 München 089/347884 Hautärzte: Cristina Frey Rindermarkt 17, 80331, München 089/2608898 sanatate bolnaviorilor si paste fericit celor ce sarbatoresc acum [pup] [URL="http://home-and-garden.webshots.com/photo/2222594050100816331VlkApg"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O zi minunata! ...adaug si eu la lista de medici romani (vb. de lb. romana), pe cei pe care ii cunosc, din vecinatatea mea (intre Rheinland-Pfalz si Nordhein-Westfalen), si toti primesc de la mine recomandare cu 5***** :) Dr. med. Dr. Carmen M. Petrisor Fachärztin für Dermatologie, Venerologie, Allergologie Bertha-von-Suttner-Platz 25 53111 Bonn Fon: 0228/65 14 08 Fax: 0228/4 54 97 79 email: info --- at --- praxis-petrisor.de Dr. med. Corina Kristof Ärztin, Radiologin Hauptstr. 92 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler Telefon: 02641/902990 Dr. med. Anna Maria Papp Fachärztin für Frauenheilkunde und Geburtshilfe/ Sexualtherapeutin/Sexualmedizin Fauviller Ring 81 53501 - Grafschaft (intre Bad Neuenahr si Bonn) Telefon: 0 26 41 / 2 70 18 E-Mail: praxis@frauenaerzte-im-netz.de ...Ruxandra, ma bucur pentru tine, un start atat de reusit!!!...mult succes in toate, in continuare!... ...Alina, :) asa si eu cu controlul dupa ele [mai]...mai ales cea mica (11 ani) avand in vedere ca o sa inceapa KO Behandlung - apropos, noi abia facem Planul pt KK, stie cineva aprox. cam la ce suma se pot ridica cheltuieleile adiacente, AVL? - ma intereseaza pt. ca nu sunt sigura ca vor fi preluate de tatal ei...[bang] ...noi ne-am linistit oarecum, dupa intrevederea cu Umgangspflegerin, unde fetele s-au aratat foarte convinse ca nu doresc contact, cu tatal lor...astfel incat ea mi-a confirmat ca nu poate face mai mult de atat, avand in vedere ca nu mai sunt micute...si daca refuza categoric contactul, chiar si "in Begleitung", nu ii ramane de facut decat sa recomande macar Umgang in scris sau telefonic...cat de usurata am respirat, va inchipuiti!!!...si mi-a dat dreptate, ca timpul isi va spune cuvantul, si ele s-ar putea sa-si doreasca sa-si cunoasca rudele, cand vor fi mari, iar eu nu le voi impiedica in acest sens, dimpotriva... ... ieri ne-am facut rezervare pt. Oster-Brunch (China Town), in Phantasialand bei Brühl, pt luni: sa ne mai relaxam putin [olala]...bineinteles ca de-abia asteapta, nu numai fetele, ci mai ales baiatul, ca fan al Orientului indepartat :)...ca pret mi se pare acceptabil, mai ales, ca dupa Brunch, avem intrarea in Park gratuita, e adevarat, doar pt 3 ore, insa mi se pare suficient...o sa va scriu impresiile...dupa... [flo] va doresc un WE placut si mai ales, insorit!!!...[flo] „Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
super, Ruxandra! Ei vezi, de aia am si intrebat! Uite frate ca se poate! Te dam atunci de exemplu! Tu ai aplicat in engleza la diverse firme internationale? Te intreb pt ca ma tot gandesc cum s-o aduc pe sora-mea aici. Ea ar fi cam in aceeasi situatie: putine cunostinte de germana, engleza e ok. Tot incerc sa o incurajez sa aplice, numai ca ma gandesc ca ar avea greutate in obtinerea unui job faptul ca ar fi deja stabilita aici (adica inregistrata aici cu adresa/loc de sedere).
Panseluta, da, am aplicat doar in engleza pe unde am crezut ca m-as descurca si mi-ar placea, nu neaparat la firme internationale si chiar daca anuntul era in germana. De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, toate anunturile erau in germana [:D] De fiecare data am atasat nu doar CVul, ci si diplomele traduse in germana. Eu am aplicat si cata vreme eram in Ro, insa nu m-a sunat nimeni pana n-am venit aici. Cred ca sansele sa fie chemata la interviuri cand inca e in Ro sunt f mici, daca nu inexistente. Gandeste-te si la costurile implicate, la bataia de cap si la timpul pierdut. Daca mai ai intrebari, sunt aici ;) Aschiutza,m-am angajat la DIS AG, o firma de plasare de personal. Contractul este nelimitat, dar primele 6 luni sunt de proba, mi-au spus ca asa se practica, dar ca este mai mult o formalitate. Sa vedem, eu sper sa trec cu bine de cele 6 luni [:I] Asa cum am scris pe blog, sunt absolut incantata de cum s-au comportat pana acum, eu n-am avut parte de asa ceva in Ro. CT, multam ca m-ai atentionat [flo], deci m-am facut de cacao in fata cunoscatorilor [:I] O sa modific [:D] Va multumesc tuturor pt impresiile referitoare la blogul meu [flo] Ma bucur mult ca ma cititi si va mai astept si pe viitor, inclusiv cu comentarii, inseamna mult pt un blogger [:I] Si multam fain si pt incurajari si felicitari [flo][flo] Nu vreau sa par exaltata, insa adevarul este ca simt ca mi-am gasit fericirea aici, nu ma simt straina si neadaptata deloc. Sunt doar de 3 luni, insa am senzatia ca-s de ani de zile. Sanatate multa bolnaviorilor si daca sarbatoriti Pastele catolic, vi-l doresc luminat de bucurie si veselie alaturi de cei dragi [flo] La mine e prima data cand il sarbatoresc, alaturi de noua familie. Sper ca la anul il voi sarbatori si pe cel ortodox, alaturi de familia mea. http://kusse-und-liebe.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxandra, da, cele 6 luni sunt standard in Germania. Eu intelesesem ca te-a ajutat o alta firma sa iti gasesti serviciu la firma asta si ma interesa o astfel de firma. Tu ai facut meseria asta si in tara? A folosit careva vreun coaching la cautarea de serviciu? Se merita banii? Ma tenteaza sa incerc, poate imi deschide niste cai la care eu nu ma gindesc acuma sau de care nu am habar. Dar din ce am gasit pe internet, bate suma de 1000 de euro. Asa ca sint in dubii.... Panselutza, fecioru-meu maninca la micul dejun sau seara, dupa chef, fie piine cu ceva (unt, brinza; altceva mai rar) sau iaurt cu fulgi de Hafer (ovaz???). Dimineata nu incerc lucruri noi, ca nu am nici-o sansa. Seara mai mincam si impreuna, cind apuc sa gatesc ceva.... Orez cu rosii, Eintopf, supa sau paste. Nici eu nu am prea multe idei. Nu se omoara dupa cruditati (inca nu are multe masele pt mestecat) si nici dupa ou. Lapte nu ii dau cind sunt singura, ca mie imi face rau si nu vreau sa ii dau ceva negustat de mine. Angiutza, ce cosmar! Saracul Vladutz! Alina, multa sanatate. Vad ca ochii mei tot nu imi trec si ma maninca oribil. de aia nu stau prea mult la calculator. Tie iti aduce baietelul crocozauri de la cresa? [:D] Mie da, asa ce ne-am imbolnavit cu toii in ultima jumatate de an! Jasmeen, suna bine ce povestesti tu acolo. Cind fetele vor fii mari, va fii cu totul alta situatia. Eu am cunoscut persoane care nu au avut legatura cu tatal, si-au dorit o relatie de abia dupa ce au implinit 25 de ani. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza, da, firma de HR se numeste DIS AG si mi-au trimis CVul unde au crezut ca m-as potrivi. Una dintre acele companii m-a chemat la interviu, in urma caruia m-au angajat, dar eu am semnat contractul cu firma de HR, nu cu cei la care muncesc efectiv. Insa de platit DIS AG ma plateste, toate comunicarile legate de concedii, deconturi etc. le am cu ei, firma de HR adica. In momentul in care compania pt care muncesc se decide sa intrerupa colaborarea, eu raman angajat firmei de HR, timp in care ei continua sa ma plateasca si sa-mi caute alt serviciu. Am inteles ca sunt mai multe astfel de companii aici, in De., de plasare personal. http://kusse-und-liebe.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, acuma pricepui! [:D] La inceput am inteles altceva, scuze. Ai dreptul sa refuzi un job ulterior, daca nu iti convine unde e acea firma? Eu de aia nu am incercat pina acum, dar noi nu locuim intr-o zona asa de concentrata precum e München si sansele sunt mari sa te trimita hais si cea [bang]. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza, nicio problema, poate nici eu nu m-am exprimat f clar [:I] Da, eu cred ca ai dreptul sa refuzi, dar cred nu se pune asa problema. Cel putin pe mine, la prima discutie, m-au intrebat in ce domeniu mi-ar placea sa lucrez, daca am preferinte de zone etc. Nu stiu daca toate companiile de plasare personal se poarta la fel, eu una sunt la prima colaborare de acest gen, iar in Ro firmele de HR au o cu totul alta abordare. Mult succes!!! http://kusse-und-liebe.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele care serbeaza maine Pastele, Sa fie un praznic binecuvantat, sa aveti liniste si lumina!!!! Frohe Ostern!!! Va doresc La multi ani, cu anticipatie pt maine, tuturor care poarta nume de floare si derivatele, va doresc sa va petreceti bine in familie alaturi de cei dragi... Helbi poate ne vedem la biserica la Offenbach maine, daca tu mergi acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...