Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

intrebare va rog


Recommended Posts

buna. imi cer scuze daca nu am postat bine, sau daca s-a mai discutat, nu am avut rabdare sa caut. luna trecuta am fost la medic, dupa ce am facut tratament pt exocervicita, mmi-a facut si ceva analize, si mi-a zis ca totul e in regula, pot sa ma apuc de bebe. luna asta ar treb sa imi vina pe data de 4, am niste dureri de ovare, scurte, ca niste intepaturi, junghiuri cumva, care in partea dreapta sunt mai pronuntate ca in stanga, si se indreapta si spre apendice pe picior. aceste dureri le aveam in fiecare luna, dupa ovulatie pana imi venea menstra. acum dilema mea este, daca sunt insarcinata, ar treb sa ma ingrijoreze durerile astea sau e ceva normal? test e prea repede sa fac inca, nici macar nu sunt propriu zis in intarziere, iar la medic-degeaba ca nu se vede nimic cred ca inca la eco. m-am cam lungit, va rog cine a mai trecut prin asta sa imi dea un sfat. mersi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Buna draga ela. Durerile pot sa fie si de la sarcina dar tot asa de bine pot sa anunte venirea menstrei. Durerile la inceputul sarcinii daca nu sunt insotite de sangerari ,sunt normale. Mai ai un pic de rabdare sa poti sa faci un test ,dupa care daca este pozitiv poti sa-ti suni medicul sa-ti dea un medicament pentru dureri in sarcina. Daca nu este sa fie test pozitiv ,nu dispera ,mai incearca,sunt sigura ca ve-i reusii. Eu iti urez bafta! Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela _ralu daca vrei sa scapi de incertitudine poti sa faci analiza de sange care depisteaza sarcina dupa 10 zile de la ovulatie , testul beta hcg. In cazul testului de sarcina din urina daca menstruatia trebuie sa-ti vina pe data de 4 mai ai de asteptat cateva zile ca sa se pozitiveze. Durerile pot fi asa cum a scris si vioika atat de la ciclul care urmeaza sa vina cat si de la o eventuala sarcina , imoprtatnt este sa fi atenta daca exista scurgeri de sange. Bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina .ela buna , pentru deteminarea sarcinii inaite de termenul la care trebuie sa-ti vina menstruatia poti face testul din sange la laborator , hormonul HCG se secreta din monentul in care se produce nidarea embrionului in uter. asta se intampla la respectiv 7-10 zile dupa ovulatie , de atunci se poate face testul beta. Nivelul hormonului in cazul in care exista sarcina se dubleaza undeva la doua zile . Tesul de sarcina care se face cu urina ( mai bine sa se utilizeze urina de dimineata ) se poate face doar dupa momentul in care in mod normal trebuie sa-ti vina menstruatia , desi au fost cazuri la care s-a pozitivat mai repede. Testele de urina se pozitiveaza mai tarziu deoarece sensibilitatea la hormonul HCG este mai mica ( decat direct din sange ) si ele determina hormonul doar cat cantitatea este suficient de mare. la ecograf intravginal sarcina se poate vedea de la 5 saptamani, la eco abdominal de pe la 6 saptamani , dar nimic nu este batut in cuie .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...