Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

reflux gastro-esofagian


Recommended Posts

Buna ziua.Baiatul meuare 2 ani si 8 luni,de aproximativ 3 saptamani prezinta regurgitari postprandiale(imediat dupa ce mananca elimina alimentele nedigerate+lichid ca si un mucus).I-am facu si deparazitare cu Zentel crezand ca este vorba de parazitoza.degeaba.In prezent i-am dat Esomeprazol(nexium 10 mg,antispastice,metoclopramid dar le vomita imediat.Nu stiu ce sa mai fac.M-am gandit la un Rx baritat si la un ECo abdominal dar sun asa de bulversata si ma tot plimb de la gastro. la pediatru fara nici un rezultat.Ce credeti ca poate fi si ce as putea face?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Incearca sa il faci sa stea in pozitie verticala cel putin o jumatate de ora dupa ce mananca, fara sa se agite. Mesele in cantitati mici si dese si lichidul la sfarsit (ciorbita, laptic, apita). De asemenea, sunt alimente pe care, chiar daca ii plac copilului, nu le suporta stomacul cum ar fi merele. Incearca sa nu ii dai o perioada fructe si legume crude ci fierte, fara prajeli, fara condimente, fara sosuri. Ca investigatii suplimentare eu ti-as recomanda gastroenteroscopie sa vezi daca nu cumva e vorba de hernie hiatala (cand orificiul stomacului nu se mai inchide) insa e destul de groaznica (investigatia) si pentru un adult daramite pentru un copil. Eu am periodic boala de reflux si ma ajuta destul de mult iaurtul activia iar atunci cand e mai grav iau motilium insa nu stiu daca e recomandat pentru un copil. Stiu ca se mai recomanda la afectiunea asta ranitidina si pentru copii exista lapte antireflux.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...