Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prima oara la gradinita!


Recommended Posts

off topic....curcubeule, poti sa-ti fur asta????

"Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici, 

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra 

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, 

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP
"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu mare drag, e un link extern, du-te cu "soarecul" pe imaginea mea si dai clik, se deschide linkul, iti alegi de acolo imaginea dorita (din suteee de imagini), dai clik pe ea, sub imagine iti apare get code, clik, si iti da 2 coduri, ala de forum....copy paste la semnatura et voila [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi dau fetita din toamna la gradi .... cu toate emotiile la pachet atat pentru ea cat si pentru noi.

Dupa lungi cautari si intrebat in stanga si in dreapta, la mamici cu copii mai mari.... ne-am hotarat la o gradinita de stat

Intr-adevar sunt 20 copii in grupa fata de 6 la particulara, nu este luxul de la o particulara: spatiu in clase mare, obiecte de lucru mai de calitate, activitati diverse dar....

Cei care au avut copii la particulara nu au fost in final multumiti pentru ca copii nu au invatat mare lucru. La un moment dat au trebuit sa-i mute la stat pentru ca nu erau pregatiti sa-i inscrie la scoala, sau pt ca au vazut diferenta intre ce stie un copil de la o gradi de stat si au fost multumiti de diferenta.

Da, gradi la particular arata mai bine, au personal mai tanar si mai rabdator cu copii dar din pacate fara experienta in predare, in a invatat ceva pe copii.

Iar diferenta de bani, cel putin la noi in oras nu este asa mica cum zice blackgirl .....

Ohoo, ar fi bine sa fie doar atat dar la noi nu este.

O gradi la stat te ajunge la 200 ron pe luna, program lung iar cea la particulara incepe de la 900 ron si .... nu stiu inca unde se poate opri, depinde de gradi si de activitati.

Depinde de gradinita, nu este o regula generala ca la particular copiii nu invata nimic. Fetita mea a mers la gradi particulara de la 1 an si 10 luni si a avut o evolutie extraordinara (din toate punctele de vedere). Acum, la 6 ani (pe care ii va implini maine) mai are putin mai are putin pana la terminarea clasei 0 si nu a avut nici un fel de problema la scoala: nici de adaptare nici dpv al cunostintelor  (invatatoarea mi-a spus ca nu este nici o diferenta intre ea si ceilalti copii, majoritatea mai mari cu 1 an). Totul se datoreaza educatoarelor din gradi care chiar si-au facut treaba.

Intr-adevar, este o mare diferenta de pret intre gradi de stat si particulara dar noi nu am avut de ales (de fapt am avut: sa renunt eu la servici si sa stau acasa sau sa o dam la stat si sa mai platim o bona pentru diferenta de timp pana ajungeam acasa).

Acum este la scoala de stat si apoi merge la after school. Concluzia mea: nu conteaza locul (stat sau privat) ci oamenii de acolo, persoana careia ii icredintezi parte din educatia copilului tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia mea: nu conteaza locul (stat sau privat) ci oamenii de acolo, persoana careia ii icredintezi parte din educatia copilului tau.

Absolut de accord.

 

Baietelul meu merge la gradinita (sau cresa, aici nu exista diferentiere, au toate grupele de varsta, de la 3-4 luni la 5-6 ani) de la 7 luni. Criteriul principal cand am ales gradinita au fost educatoarele. Cele de la bebelusi sunt doua doamne mai in varsta, calde si iubitoare, una e de origine romana si isi zice "baba" sau "bunica" baiatului. Cand le vede baiatul meu dimineata, e numai zambet si intinde manutzele spre ele, nici nu are rabdare sa-l dezechipez. Nici o zi nu a plans. Pt mine asta conteaza si plec in fiecare dimineata la serviciu cu inima impacata ca al meu copil e pe maini bune.

 

Deci, inca o data, dincolo de programul educativ, limba de predare etc (care banui ca-s importante cand copii sunt mai marisori), eu as studia educatoarele, as vorbi cu ele, m-as uita cum se ocupa de copii, etc.

In rest, copii sunt adaptabili si gradinita e o experienta benefica pentru majoritatea, daca noi, parintii, am ales-o bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cei care au avut copii la particulara nu au fost in final multumiti pentru ca copii nu au invatat mare lucru. La un moment dat au trebuit sa-i mute la stat pentru ca nu erau pregatiti sa-i inscrie la scoala, sau pt ca au vazut diferenta intre ce stie un copil de la o gradi de stat si au fost multumiti de diferenta.

   Mult success la gradi. Ceea ce nu inteleg de ce tot timpul cand se vorbeste despre gradinita particulara  se scoate in evidenta ca acolo nu se face nimic, si ca cei de la stat sunt cei mai cei. Lucrurile nu stau asa, cunosc multe gradinite particulare care sunt de calitate, personalul foarte pregatit. Intradevar personalul este mai tanar, dar sunt destule personae care isi dau interesul. Din punct de vedere al cunostiintelor pot sa-ti spun ca noi am acumulta destul de multe in 3 ani de gradi si chiar eram cu mult peste ceilalti copilasi. Nu stiu exact cum este la voi, cu toate ca am prieteni in Craiova care au copii atat la particulara decare sunt foarte multumiti, cat si la stat . Nu cred ca trebuie sa aruncam cu pietre intr-un sistem,  care la nivel de gradi este destul de dezvoltat si cu rezultate destul de bune.

Iti doresc ca fetita ta sa se acomodeze imediat  si sa gasesti o educatoare care sa  o indrageasca .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...