Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prima oara la gradinita!


Recommended Posts

In primul rand imi cer scuze daca am suparat pe cineva  [ascuns] cu ce am scris despre gradinitele particulare ....

Lorikay:  La multi ani pentru fetita ta!!!!   [deziuata]  Sa fie sanatoasa, desteapta si cu mult noroc!  [artif] Distractie placuta!

 

Ce pot sa zic ... noi incercam de la inceputul anului trecut sa cautam o gradinita care sa ne convina si initial am ajuns la conculiza ca atat cat ne permitem sa o ducem totusi la particulara.

Aveti mare dreptate cu educatoarele care sunt la gradinite, ca de asta conteaza in primul rand cum se adapteaza copilul si cum va invata.

Multumesc pentru pareri, defapt asta si cautam  [:)]

Numai ca am scris cele din post-ul anterior dupa o analiza de un an si discutii cu multi parinti din mai multe orase, nu doar Craiova. Si asta a fost concluzia ...   [ups]

In final am inscris-o la stat cand am auzit deja prea multe pareri de genul mentionat.

Si oricum am luat decizia si datorita faptului ca acum stim ca va venii BB2 si va trebui sa pastram bona iar cheltuielile si cu bona si cu BB2 si cu gradinita particulara ar cam fi depasit bugetul .... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

intr-adevar depinde de la gradinita la gradinita.

multe gradinite particulare si-au capatat reputatie proasta pt. ca, fiind mai mici, au putini copii si de varste diferite, deci pot sta la gramada, unul de 2 ani cu unul de 4-5.

am o cunostinta care e supraveghetoare la o gradi particulara, ea insasi are un copil de 2 ani si ceva. l-a luat cu ea unde lucreaza (mai ales ca nu platea nimic, doar mancarea), insa din toamna il va da la gradi de stat, tocmai din acest motiv, ca nu prea invata mare lucru unde e acum.

 

pe de alta parte stiu gradi particulare unde patroana e de specialitate si cere educatoarelor sa faca proiecte de lectie in fiecare zi si sa se pregateasca temeinic, asista la activitati etc.

 

deci depinde f. mult de la o gradi la alta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand imi cer scuze daca am suparat pe cineva  [ascuns] cu ce am scris despre gradinitele particulare ....

Lorikay:  La multi ani pentru fetita ta!!!!   [deziuata]  Sa fie sanatoasa, desteapta si cu mult noroc!  [artif] Distractie placuta!

 

Ce pot sa zic ... noi incercam de la inceputul anului trecut sa cautam o gradinita care sa ne convina si initial am ajuns la conculiza ca atat cat ne permitem sa o ducem totusi la particulara.

Aveti mare dreptate cu educatoarele care sunt la gradinite, ca de asta conteaza in primul rand cum se adapteaza copilul si cum va invata.

Multumesc pentru pareri, defapt asta si cautam  [:)]

Numai ca am scris cele din post-ul anterior dupa o analiza de un an si discutii cu multi parinti din mai multe orase, nu doar Craiova. Si asta a fost concluzia ...   [ups]

In final am inscris-o la stat cand am auzit deja prea multe pareri de genul mentionat.

Si oricum am luat decizia si datorita faptului ca acum stim ca va venii BB2 si va trebui sa pastram bona iar cheltuielile si cu bona si cu BB2 si cu gradinita particulara ar cam fi depasit bugetul .... 

Nu ai suparat pe nimeni, pe mine in nici un caz, doar nu am vreo astfel de institutie [:)] . Nu neg ca sunt multi parinti care au avut experiente nefericite cu gradi particulare, voiam doar sa spun ca nu e bine sa generalizam. Bine ai spus: cautam, vizitam, comparam si luam decizia cea mai potrivita pentru noi la momentul respectiv.

Multumesc pentru urari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca imediat se termina anul de gradinita si pot sa-mi dau cu parerea! [flo2]

 

Nici la gradinita de stat nu a invatat mare lucru, insa si asteptarile noastre au fost mici. Nu a plans deloc, a invatat sa manance (cat-de-cat [bib] ), doarme in sistem organizat, sta pe scaunel cuminte si numai este prin toata sala ca pana acum, deseneaza relativ in contur. Spune poezii in germana cursiv, canta si danseaza de placere.

 

Frustrarea vine din faptul ca nu face germana extraordinar de serios, iar noi nu stim incat sa-l ajutam acasa. Ne punem problema unor cursuri suplimentare in vacanta, profesor meditator, schimbarea gradinitei cu una privata, dar care costa cca 800 ron/luna (mult peste ce putem oferi noi acum).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...