Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

spasme in somn


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carenta de calciu[:)] daca e tulburare de somn, deci te deranjeaza atat de mult incat nu poti functiona normal, atunci trebuie sa mergi la neurologie si psihiatrie. Psihiatrie in idee ca de acolo se ocupa cineva si cu asta, daca nu o fac, psihologie. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, aveam sporadic pana pe la 23-24 de ani. Nu stiu daca este fix ceea ce descrii tu - eu atipeam si visam ca urc treptele si calc in gol, sau ceva similar, si tresaream toata si ma trezeam. Au mers in paralel cu o problema de asimilare a calciului, dar nu stiu daca sunt corelate. Cum erau rare, cam la 2-3 luni un episod, nu am urmat vreun tratament. Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa descriptie afectiunea se cheama "Restless Leg Syndrome" si e relativ populara... Suplimentul ajutator de baza este Magneziul (ajuta la relaxarea sistemelor nervos/ muscular) combinat cu B6, Calciu, Fier, etc... Citeste pe net cu atentie ca sint multe remedii naturiste ajutatoare. Se elimina tot ce contine cofeina si stimulant, bauturi carbogazoasei, se face miscare pe cit posibil, stress management, samd. Bine ar fi sa vorbesti cu un medic naturopat care sa te indrume ce cantitati sa iei din fiecare si ce forme de minerale (unele se absorb mai bine decit altele)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista o analiza a somnului, pe care mama mea tocmai a facut-o in ianuarie. In timpul unei nopti a avut toate neamurile de electrozi pe cap si pe corp si a fost filmata in continuu, dimineata a facut teste respiratorii si de sange. Cand am fost la interpretare am aflat ca posibilele cauze ale problemelor de somn sunt impartite cam in 3-4 cauze: probleme nervoase (depresia si anxietatile dand cele mai grave probleme de somn), probleme respiratorii, cand in timpul noptii creierul nu mai este bine oxigenat si trezeste pentru fractiuni de secunda organismul, nu stii constient trezirea, dar iti intrerupe somnul adanc si nu te mi odihnesti si probleme de miscare ale membrelor, care de obicei vin de la carente. Am vazut ca exista si in tara la ora asta analiza somnului, nu stiu cat de scumpa este, dar iti poate da un raspuns mai clar decat putem noi aici pe forum. Si inca un sfat, nu te arunca la somnifere sau calmante, ca efectul pozitiv de adormit ... este atat de mic fata de efectele secundare, mai ales in timp si mai ales asupra creierului ... de nu vrei sa ti se intample. [url="http://viperisme.blogspot.com/"] Eu [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...