Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CE E DE FACUT?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Nu expun decat ce stie oricum nu una ci doua institutii,vecinii si multa lume. Si pentru ca sincer as ajuta-o,dar generatia ei nu e a mea clar.Refuza orice reinnoire .Happy daca tu i-ai spune mamei tale sa zicem de ce nu mai face sex cu tatal tau(e o situatie ipotetica,nu vreau sa lezez pe nimeni)tu ai indemna-o sa fac s.o ca sa-l recucereasca?E greu pentru oameni ai vremurilor mai asezate sa tina pasul cu nebunia din zilele noastre.Totul a luat-o cu viteza....casniciile esueaza repede,sexul a devenit dimensiunea dupa care se ghideaza universul...unde e linistea si delicatetea unei plimbari in doi,a unei cafele baute dimineata in liniste,a unor activitati facute in doi?Caluteala si iar caluteala...vorba cuiva de la alt subiect.De asta nu stiu si nu pot sa o raportez pe C.la ce si cum gandesc eu...Madalina si Eva-Mariahttps://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
align="right" id="quote2">pai daca 2 institutii stiu de nebunia domnului P de 2 ani de zile, doamna C ar trebui sa se obisnuiasca cu ideea daca nu vrea sa divorteze. de multe ori facem alegeri gresite si nu generatia e de vina, asa cum am fost invatati.uite ca tu nu esti din generatia madamei dar crezi ca la 50 de ani oamenii devin mumii.concret, eumada , tu cum vrei sa o ajuti? vrei sa o ajuti sa isi deschida ochii si sa incerce sa afle de ce s-a ajuns aici sau vrei sa afli cum poate divorta fara sa-i dea un ban sotului?alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Maica-mea are 63 de ani si in comparatie cu ea eu sint aia mai potolita :) Eu chiar nu cred chestia cu generatiile si rusinea.

 

Si chestia cu "nebunia zielor noastre" este iar o preconceptie. Orgiile romane, flower power, make love - not war sint unele perioade care ne lasa cu gura cascata si acum. Nu la generatia noastra au inceput nebuniile, ele au fost de cind lumea si pamintul.

 

Si chiar nu cred ca toate problemele lor zac in lipsa sexului mai kinky. Dupa cum vad eu este o lupta prosteasca pentru putere si o pedepsire reciproca fara nici un sens constructiv.

 

live and let live [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sexul a fost dintotdeauna 'nebun'...ca sa te convingi, vezi istora, orgii in Grecia antica, orgii la romani, etc. Ca acu ni se pare noua ca accentul e pus mai tare si pe asta, e cu totul alta mancare de peste. O viata sanatoasa, un cuplu ok au insa si in 'menu' sexul, asa cum le este lor bine, in ce pozitii vor, etc. In schimb, a spune ca unii "fac lucruri scarboase" mi se pare o opinie a unui purtator de ochelari de cal, a unuia care se crede perfect iar ce face restul lumii, e ch.

Plimbari romantice, cafea in pat, mic dejun si multe alte lucruri placute se pot face si daca faci sex "nebun", si daca faci "lucruri scarboase"...nu are legatura cat si cum te "calutesti".

Casniciile au esuat dintotdeauna, acum se face insa si legal mai mult. O casnicie in care se bat ca chiorii, se jignesc, se ignora, se inseala, etc dar nu se despart de "gura lumii", "pt copii",etc este o casnicie esuata oricum. Acum se face si legal pt ca femeia nu mai e dispusa sa inghita orice, sa fie batuta, jignita, inselata, femeia a inteles ca e si ea om si ca are dreptul, daca a primit in dar, o data cu viata fericirea, sa si-o pastreze si numai de ea depinde asta. Ma refer acum la femei pt ca eu sunt femeie, dar sunt si barbati care trec prin casnicii de cosmar.

N-ai cum sa ajuti daca persoana refuza sa se accepte asa cum e, nu inceteaza sa se mai compare cu altcineva, sa isi accepte greselile si lipsurile si multe altele si nu in ultimul rand sa proceseze ca viata e 1, ca e scurta si ca nu trebuie irosita aiurea.

Da, cred si eu ca e "ranita" si ca ii e mai comod sa cerseasca compasiune decat sa faca ceva ca sa-si recapete linistea si fericirea. Dorinta ei de a-l saraci pe el e mult mai mare decat propria ei fericire si e ft ft ft trist.

 

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat

Dupa cum vad eu este o lupta prosteasca pentru putere si o pedepsire reciproca fara nici un sens constructiv.


align="right" id="quote2">

in situatia asta nici nu merita sa te bagi sa dai sfaturi. ptr ca nu stii niciodata cum se schimba situatia si tot ce spui se intoarce impotriva ta. e mult mai intelept sa stai de-oparte si sa lasi oamenii sa-si rezolve problema. tu vrei sa ajuti, dar nu ai pe cine.

intotdeauna m-am ferit sa dau sfaturi sigure prietenilor apropiati si sa le spun eu ce ar fi mai bine. daca ma intreaba, ii spun clar parerea mea, dar precizez ca e doar parerea mea si nu-i dau eu indicatii ce sa faca cu propria viata. in felul asta ma pun la adapost de eventuale probleme.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Nu expun decat ce stie oricum nu una ci doua institutii,vecinii si multa lume. Si pentru ca sincer as ajuta-o,dar generatia ei nu e a mea clar.Refuza orice reinnoire .
align="right" id="quote2">Eumada,iti inteleg atitudinea vis-a-vis de aceasta femeie , pe care TU o vezi ca sufera (oare ceilalti nu iau nicio atitudine, nu observa nimic sau se prefac sau sunt indiferenti )dar trebuie sa intelegi ca varsta n-are nicio legatura cu ceea ce povestesti. Sunt femei muuult mai tinere,fara copii,fara prea multe de pierdut care stau langa un asemenea specimen. Oricat te zbati ,nu o sa rezolvi nimic (spun din experienta, eu am renuntat si sa mai ascult ), asculti ,oferi compasiune,sfaturi dar rezultatul va fi acelasi.
Citat:
citat din mesajul lui eumadaHappy daca tu i-ai spune mamei tale sa zicem de ce nu mai face sex cu tatal tau(e o situatie ipotetica,nu vreau sa lezez pe nimeni)tu ai indemna-o sa fac s.o ca sa-l recucereasca?
align="right" id="quote2">Happy cred ca a vrut sa spuna altceva cu postarea ei.
Citat:
citat din mesajul lui eumadaDe asta nu stiu si nu pot sa o raportez pe C.la ce si cum gandesc eu...
align="right" id="quote2">Nici n-ai cum. Una este relatia ta cu sotul tau pe care o stii foarte bine, alta a fost si este relatia doamnei C, cu totul alta este relatia a lui X ,..., de exemplu !Copiii nu iau nicio atitudine...ciudat! Din ceea ce descrii tu , cred ca tipul este ,,sarit un pic mai mult de pe fix" !,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum o poti ajuta? Ascult-o si atat...nu ai fost in casa lor, in viata lor ca sa stii ce se ascunde exact. si chiar daca ai fi fost, este problema cuplului lor si cum zicea si kari, nu se stie cum pot fi interpretate sfaturile tale la un moment dat, in ce conjunctura...poate ei se impaca si vei fi acuzata ca ai indemnat-o sa divorteze, poate divorteaza si la un moment dat va da vina pe tine ca tu ai sfatuit-o...e adulta, matura, macar ca varsta, deci apta sa ia o decizie bazata pe propriile sentimente si experiente de viata...si dorinte. daca ei i se pare ok sa fie batuta si jignita, doar ca sa se hraneasca cu iluzia unui cuplu, a unui mariaj sau pt a-si pastra agoniseala....atunci inseamna ca asta vrea. exista si genul de oameni "victime" care isi cauta si doresc astfel de vieti....

 

cat despre iluzia ca-l recucereste cu o ciorba de loboda....e pueril. fa tu un sondaj intre prietenii tai, barbati in special si intreba-i cati dintre ar alege ciorba de loboda in defavoarea SO. Eu una pariez ca in "razboiul" asta castiga SO si nu ciorba, indiferent ce pune doamna in ea...

Cum zicea si Happy, problema de fapt este alta, nu natura ciorbii sau a altor prestatii, na fiecare dintre concurente face ce stie mai bine ca sa-l tina langa ea...

iar imaginea cu spalatul vaselor si facutul curateniei impreuna...dansa, prietena ta, se amageste singura si vede in aceste lucruri ce vrea ea sa vada! eu inca nu am trait sa il vad pe barbatul care se extaziaza in fatza unui aspirator si ar spune nu amantei mare amatoare de SO, pe motiv ca a trait clipe de neuitat alaturi de sotie si aspirator...

Pacat de prietena ta ca si-a construit aceste scenarii care pt dansa acum reprezinta fericirea absoluta si uita esentialul, ca acel barbat o umileste si o bate. Ca are amanta, nu sta in puterea mea sa-l judec, dar ca o bate este condamnabil...

Cat despre puterea sexului asupra omului....hmmmm, as mai medita profund la asta, daca stai sa te gadesti, este poate cea mai puternica forta care actioneaza asupra individului din orice specie, este baza vietii si instinctul primar...si crede-ma ca acest instinct nu poate fi redus la 0 cu o ciorba de loboda....atata timp cat domnul in cauza este intr-o faza atat de instinctiva, crede-ma ca il doare fix la basca de ce mananca in seara aia...

Pun pariu ca atunci cand se va intoarce amanta, uita nenea asta si de loboda si de aspirator si de zambetele schimbate complice pe marginea chiuvetei cu vase si alte iluzii ale prietenei tale si fuge imediat la amanta cea darnica si dezinhibata...

 

Revin...ce poti sa faci pt ea? sa o asculti si atat si sa o lasi sa-si descopere singura calea pe care o va urma. ii poti sta alaturi sa o sprijini, dar atat...cel putin eu asta am facut in situatii similare (ma rog, fara lobode si aspiratoare...)

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ceea ce descrii tu , cred ca tipul este ,,sarit un pic mai mult de pe fix" !

 

de ce crezi asta? se spune ca totul se trateaza la pat , si raceala si indragostelea aiurea , si daca tipul asta dupa 2 ani de zile nu s-a tratat inseamna ca nu numai sexul oral il face sa isi doreasca o alta femeie. sau a asteptat 50 de ani ca sa faca pe nebunul?

 

oricum dupa povestile doamnei C eu presimt ca urmeaza si ultima dezvaluire si anume ca sotul ei e vrajit de "nemernica" .

 

 

alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Nu inteleg de ce presupune infantilitate(ce cuvant elevat,wow)o intrebare normala.Ce performante sexuale poate avea un mosulica de 55 de ani?No offence pentru nimeni,era pur si simp.u curiozitatea derivata din subiect.Rufus,mai am de asteptat 19 ani pana sa aflu si banuiesc ca pana atunci mai pierd si eu din aplomb.....Speram sa-mi zica cineva care stie pe bune.Madalina si Eva-Mariahttps://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
align="right" id="quote2">am ales cuvantul ala (wow) ca sa nu i-au cartonas rosu.alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
Din ceea ce descrii tu , cred ca tipul este ,,sarit un pic mai mult de pe fix" !de ce crezi asta? se spune ca totul se trateaza la pat , si raceala si indragostelea aiurea , si daca tipul asta dupa 2 ani de zile nu s-a tratat inseamna ca nu numai sexul oral il face sa isi doreasca o alta femeie. sau a asteptat 50 de ani ca sa faca pe nebunul?oricum dupa povestile doamnei C eu presimt ca urmeaza si ultima dezvaluire si anume ca sotul ei e vrajit de "nemernica" . alina
align="right" id="quote2">din acest motiv :
Citat:
citat din mesajul lui eumada.......Dar..el spune sa-i spuna ce parte din casa e a lui sa vina cu amanta in casa...ei intr-o camera,sotia intr-o camera......si baia si bucataria la comun....umilinta ei e mare,mai ales ca ieri,in curtea interioara,i-am surprins pe cei doi...hm...se pupau si ea era cu mana in pantalonii lui....
align="right" id="quote2">,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate sa imi explice cineva de ce copiii trebuie sa se bage ?

adica eu sunt un adult , adult care a crescut niste copii, si la 50 de ani, nu 155 cum bine a spus lady ( nu ii mai stiu numarul[:I]) , copiii trebuie sa ia atitudine in locul meu. pentru ce?

pentru orgoliul meu pierdut?

 

oamenii cu parul alb nu innebunesc fara un motiv.

 

 

 

 

alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...