Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE E DE FACUT?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
rufus, eu zic ca fiecare dintre noi gresim, numai ca nu vrem sa recunoastem. sa asteptam de la copii sa ne indreptam ? si daca nu ii avem, ce facem?alina
align="right" id="quote2">Alina, Rufus nu cred ca se referea la acest aspect!Eu cred ca a facut afirmatia din pct.de vedere al copiilor.Eu una daca as sti ca mi-e maltratata mama de tata sau viceversa..cu siguranta as lua o atitudine![flo]id="red">mami pentru un [*] ochiosid="green">:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) id="red"> & un bulgaras pufosid="green">:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)id="red">id="size1">
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Senecaid="black">id="size1">id="navy">
id="left">id="Georgia">
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nedumerire: pt. ce naiba sunt grupurile de suport, asociatiile pt. femei maltratate si psihologii care fac terapie cu femeile maltratate?

 

Asta e primul topic la care aflu ca e de vina femeia maltratata ca inca sta langa sot si ca nu trebuie ajutata, trebuie sa se ajute singura.

oamenii de mai sus care se implica in aceasta problema ar trebui sa-si vada de treaba lor, asa-i?

Nu sa incerce sa convinga victima ca nu e vina ei si ca nu e normal.

 

Si sindromul ala Stockholm, o tampenie, asa-i? Victima e de vina, nu trebuie sa o ajute nimeni.

 

[alcool]

 

**Fur is for petting***

 

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Am si eu o nedumerire: pt. ce naiba sunt grupurile de suport, asociatiile pt. femei maltratate si psihologii care fac terapie cu femeile maltratate?Asta e primul topic la care aflu ca e de vina femeia maltratata ca inca sta langa sot si ca nu trebuie ajutata, trebuie sa se ajute singura.oamenii de mai sus care se implica in aceasta problema ar trebui sa-si vada de treaba lor, asa-i?Nu sa incerce sa convinga victima ca nu e vina ei si ca nu e normal.Si sindromul ala Stockholm, o tampenie, asa-i? Victima e de vina, nu trebuie sa o ajute nimeni.[alcool]**Fur is for petting***http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=tshttp://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
align="right" id="quote2">Xio-nu e o victima, se complace!stie care-i solutia, nu renunta ca sa nu imparta cu sotul "munca de o viata".nu e speriata.doar inchide ochii.o fi victima cand e agresata, dar nu e o victima in toate cate i se intampla.nu totul e alb sau negru.mai e si gri.parerea mea![flo]id="red">mami pentru un [*] ochiosid="green">:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) id="red"> & un bulgaras pufosid="green">:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)id="red">id="size1">
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Senecaid="black">id="size1">id="navy">
id="left">id="Georgia">
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio draga,eventuale e o victima a propriei"lacomii"(nu stiu cum sa denumesc altfel aceasta fixatzie pentru bunuri materiale)si a unor preconceptzii vis a vis de casnicie si relatzia barbat-femeie,sotz-sotzie!

 

Despre ce si cum e cu copiii si interventzia lor,am spus,interventzia lor se pote limita la nivel de discutzie si atit!"

 

Rufus,daca mi s-ar fi intimplat mie s apresupunem,familiei mele,as fi vorbit cu parintzii,separat si impreuna,i-as fia cordat mamet/talaui ajutor neconditzionat...insa ce faci daca nu vor sa accepte ajutorul si nici discutziile nu sunt luate in seama?

 

Dana

 

handarbeit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea cineva mai sus,poate ca acesti copii nu stiu chiar tot ce se intampla intre parintii lor. Cred ca doamna C. ar fi facut mai bine sa se destainuie copiilor,decat unei prietene.Copii ar trebui sa stie ce se intampla. Nu stiu cat de multe se pot schimba in urma interventiei lor,dar probabil i-ar ajuta pe parinti(mai ales pe doamna C.) sa ia o decizie.

Chestia cu 'munca de o viata' e clar doar un pretext. Femeia asta inca isi iubeste cu disperare sotul si nu vrea sa il piarda si de aceea continua sa creada ca intr-o zi se va schimba. Si vrea ea 'averea' pt ca eventual crede ca amanta nu urmareste decat castigurile materiale si astfel,doamna C. lasandu-l pe sot doar cu hainele de pe el spera ca amanta o sa-si piarda interesul pt el si acesta se va intoarce spasit acasa.

Parerea mea! :D

 

Sa fii om e lucru mare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se spune (si asa si e) : copii sunt cea mai mare avere a unui om,nu?

Ei bine,nici de dragul lor nu trebuie sa induri atatea umilinte si batjocuri,daramite pentru o bucata de pamant,o casa si niste saci de bani!

Doamna C. numeste averea familiei 'munca ei de o viata' dar oare numai ea a contribuit ? Oare sotul ei a cautat toata viata 'profesioniste in sex oral' in timp ce ea muncea pe branci?

E drept ca din punct de vedere moral el e vinovat(nestiind alte detalii,strict din ce a prezentat eumada) ca efectiv isi bate joc de o femeie alaturi de care a trecut si peste rele si peste bune. Dar doamna C. isi are si ea partea de vina. Cea mai mare vina: accepta toate mizeriile astea de dragul bogatiei.

 

 

Sa fii om e lucru mare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui a_alinta...inseamna ca manualul tau cuprinde niste responsabiliti eronate
align="right" id="quote2">[:)]Serios? Mi-ai citit manualul?Ai scris tu vreunul si ti l-au publicat ca fiind singurul valabil?Singurul si unicul?Cel mai cel?Daca nu, sorry...eu cred ca al meu e valabil, iar tu gresesti.Ce zici?[:D]Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
align="right" id="quote2">eu zic ca fiecare avem dreptate in felul nostru. esti ironic si nu vreau sa fiu ca tine.alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui a_alinta...inseamna ca manualul tau cuprinde niste responsabiliti eronate
align="right" id="quote2">[:)]Serios? Mi-ai citit manualul?Ai scris tu vreunul si ti l-au publicat ca fiind singurul valabil?Singurul si unicul?Cel mai cel?Daca nu, sorry...eu cred ca al meu e valabil, iar tu gresesti.Ce zici?[:D]Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
align="right" id="quote2">eu zic ca fiecare avem dreptate in felul nostru. esti ironic si nu vreau sa fiu ca tine.edit: dupa ce ai devenit moderator ti-ai schimbat atitudinea. esti ceva genul tanti zavadoic. parerea mea, ca intotdeauna.alina
align="right" id="quote2">alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivul nu conteaza. Oricine este agresat fizic sau psihic este o victima.

Si sotiile agresate care s-au perindat pe aici au stat langa agresor pt. copii, pt. mama, pt. ca nu aveau bani, pt. ca nu aveau unde sa mearga, etc.

Nu conteaza motivul, conteaza ca femeia este BATUTA.

Si exista psihologi tocmai pt. ca daca alti oameni nu inteleg situatia, cu atat mai mult o victima nu o intelege.

 

Asa cum copiii violati considera ca e vina lor, si nu spun la nimeni.

daca ar fi totul alb si negru cum spun unele dintre voi, nu ar mai exista psihologi si psihiatrii.

psihicul uman este extrem de complex, cu siguranta stie toata lumea de sindromul Stockholm. Cum sta treaba acolo? Se complace victima?

 

**Fur is for petting***

 

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...