Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Am comparat cantitatea de B-uri intre Femibion si cele ieftine si surprinzator concentratia era mai mare la cele mai ieftine. Medyn nu era la Muller, cred ca numai in farmacie gasesc. O sa iau pana raman insarcinata din cele mai accesibile ca pret iar cand plec acasa din Germania, peste trei luni, o sa cumpar o cutie mare de Medyn , poate-poate raman si insarcinata.

 


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

[copil] Alexandru Stefan 18.01.2011

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dedicut[flo] nu cantit acelea de vitamine sunt importante ci forma lor. Femibion are metafolin, acid folic natural care il gasesti in Germania si in Taxofit Folsaure Metafolin 800. Mai cauta B12 metylcobalamina, mie mi-a gasit sotul tot in Germania capsule de 500mcg (borcan de 90 capsule) . Pacientelor cu MTHFR le lipseste o enzima si nu pot asimila B-rile astfel creste homocisteina. B12 ciancobalamina si acidul folic sintetic trec prin mai multe faze pana il poate asimila organismul de aceea e mai bine sa cumper forma direct asimilabila : metafolin si metylcobalamina. Pe langa acestea 2 mai adaugi 2 capsule MgB6 pt B6.

 


[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper, de acord, dar in perioada in care in Romania nu exista Femibion, se recomanda Medyn, si el adus din Germania sau Austria. Stiu cazuri de sarcina dusa la capat OK cu Medyn la persoane cu MTHFR homozigot.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Me Alex[flo] stiu ca se recomanda Medyn si mai stiu ca vorbesti de Mcrissa[flo]. E de preferat forma direct asimilabila. In Neevo din SUA sunt formele direct asimilabile, eu de acolo ma orientez dupa cantitati. Cantit mare de B12-Cyancobalamina este cancerigena si duce la lipsa Fe.

 


[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Sper, de Metafolin citisem pe prima pagina si am vazut ca este si in Taxofit si inca intr-o gama de vitamine, nu mai retin cum se numeau. La vitamina B insa habar nu aveam ca trebuie sa ma uit la altceva decat la cantitate, o sa caut si forma de care mi-ai scris tu. Multumesc frumos pentru recomandari.[flo]

 

Eu am cele doua mutatii MTHFR heterozigote, e posibil insa sa mai am si altele ca pe vremea mea [:)], acum doi ani, parca nu se faceau atatea, vad ca de la an la an mai apar niste analize de facut in plus.

 


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

[copil] Alexandru Stefan 18.01.2011

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dedicut
Multumesc Sper, de Metafolin citisem pe prima pagina si am vazut ca este si in Taxofit si inca intr-o gama de vitamine, nu mai retin cum se numeau. La vitamina B insa habar nu aveam ca trebuie sa ma uit la altceva decat la cantitate, o sa caut si forma de care mi-ai scris tu. Multumesc frumos pentru recomandari.[flo]Eu am cele doua mutatii MTHFR heterozigote, e posibil insa sa mai am si altele ca pe vremea mea [:)], acum doi ani, parca nu se faceau atatea, vad ca de la an la an mai apar niste analize de facut in plus."... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)id="size1">id="teal">id="Tahoma">[copil] Alexandru Stefan 18.01.2011
align="right" id="quote2">Dedicut [flo] eu am din Germania B12 Methylcobalamin de la PURE encapsulations. Mi le-a luat sotul dintr-o farmacie cu comanda pt ca nu le aveau pe stoc. 20 eur un borcan de 90 caps a cate 500mcg. Asta e borcanasul meu http://internet-apotheke-freiburg.de/pix/pure_encaps/MTE9A.jpg Am vazut ca exista si de 1000mcg capsula.
[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos, am vazut ca pe aici se practica frecvent comanda la farmacie, o sa intreb si eu. Te pup, Sper!

 


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

[copil] Alexandru Stefan 18.01.2011

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dedicut cu multa placere[flo]

 

Fetelor[flo] dupa un fiv intrerupt , adica dupa 12 zile de stimulare cu menopur+orgalutran/cetritide +2 pregnyl dar fara punctie cate zile tb sa fac clexane? I-am scris dr U dar cine stie cand imi raspune.

 


[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sper
Dedicut cu multa placere[flo]Fetelor[flo] dupa un fiv intrerupt , adica dupa 12 zile de stimulare cu menopur+orgalutran/cetritide +2 pregnyl dar fara punctie cate zile tb sa fac clexane? I-am scris dr U dar cine stie cand imi raspune.
align="right" id="quote2">Mi-a raspuns d-na dr U, mi-a spus ca tb sa fac 10 zile clexane[bang]
[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...