Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -


Recommended Posts

Ane, cum iti spuneam, se poate ca mutatiile sa afecteze corpul mai tarziu, pe masura ce inaintam in varsta si daca mai adaugam si fumat, "ajutam" si noi. Mutatiile se mostenesc de la parinti, deci e foarte posibil ca si sora ei sa aiba mutatiile.

In general, cand se fac analizele de mutatii, doctorul mai intreaba daca ai antecendente in familie: accidente vasculare, infarcte, probleme de inima si circulatie, varice, etc.

Imi pare rau pentru sora prietenei tale, e groaznic...id="Verdana">

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Rar gasesti doctori buni ...din pacate din ce in ce mai rar...la prima sarcina oprita ia spus "e se mai intampla"[bang] atuci i-am zis sa-si schimbe dr la care era de 8 ani, la a doua sarcina oprita nu ia dat sa faca trombofilia ia dat doar tiroida[alcool]...si iar a schimbat doctoru...asta la care e acum pare ok deocamdata...nimeni nu-ti da sa faci analizele ptr trombofilie [bang]eu de exemplu n-am facut niciodata analiza asta si nici nu am auzit de ea pana de curand.Ma gandesc so fac si eu da mie cam teama...

 

E cam panicata acum ..sper ca doctoru so linisteasca ...ai ie groaza de stat pe pastile toata viatza.

 

Anita mami de printesa,id="red"> Rachella Alexia -id="purple">[copil] si

[gravi] 36 sapt

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ane, pe site-ul asta toate avem trombofilie...asta este, asa ne-am nascut, trebuie sa traim cu asta si sa rezolvam problema. Trebuie sa aiba tratament serios in sarcina, probabil injectabil (injectii zilnice cu anticoagulant si anumite vitamine). In rest, va avea grija si probabil ca va lua tot timpul aspirina in doza mica si complexul B de vitamine. Nu cred ca exista vreo persoana careia sa ii faca placere sa ia medicamente.

In mod normal, dupa o sarcina pierduta, nu se recomanda analizele astea, pentru ca se intampla extrem de des sa se piarda prima sarcina accidental, genetic, etc. Protocolul spune ca se recomanda dupa 3 sarcini pierdute...unii medici mai recomanda si dupa doua.

Multe fete de aici au cautat, au citit si si-au facut analizele de capul lor. Mutatiile astea sunt descoperite in anii 90, la noi sunt si mai putin cunoscute, dar totusi, medicii incep sa recomande.

id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,

 

Fetelor, unde si ce trebuie activat ca sa imi apara notificari pe mail???

Voi ati auzit de clinica Genetic Center din Cluj...oare cum sunt analizele facute la ei. Dr. din Timisoara stiu ca trimite la Cluj, dar n-am idee daca e vorba de acelasi laborator....Daca e OK as da o fuga pana la Cluj, ca ma ajung analizele aproape la jumatate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos S-a inaltat!

Fetele care mergeti la dr. Uscatescu am nevoie de un sfat! Eu am facut analizele de trombofilie in aprilie si mai 2011: anticorpii antifosfolipidici igm si igg, proteina c, proteina s, factor 5 leiden si mutatiile genei MTHFR... in afara mutatiilor din MTHFR care au fost indentificate ambele, in stare heterozigota, celelalte analize facute erau in limite normale... am luat tratament din mai 2011 pana in martie 2012, cand am facut laparoscopie si mi s-a recomandat oprirea tratamentului urmand ca dupa o luna sa fac dozare homocisteina... nu am ajuns sa mi se recolteze, gandindu-ma ca voi merge la dna dr Uscatescu si imi va recolta dansa... Intre analizele pe care mi le recolteaza knd merg la dansa sunt si mutatiile sau doar celelate... Acum, in martie am mai facut si analizele de coagulare inr, appt, timp protrombina si sunt si acestea in limite normale...

La dansa trebuie sa merg cu rezultatele pe care le am sau oricum imi recolteaza asistenta dansei?

Va multumesc!

 

Ana-Maria, 26 ani, Mutatiile 677C>T si 1298 A>C in gena MTHFR prezente in stare heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani si 4 zile, in 2011.Operatie laparoscopica pt ovare micropolichistice, martie 2012.

"Atunci cand exista dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul in situatia celuilalt, il intelege si il doare. Si atunci cand cineva il primeste pe aproapele in inima sa indurerata, il primeste pe insusi Hristos, Care il umple cu si mai multa veselie duhovniceasca."(Parintele Paisie Aghioritul)id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt anna85 - si eu credeam ca mi se vor face si testele genetice la fundeni, insa abia apoi am aflat ca nu se lucreaza la ei. si as fi vrut sa mi se faca mai mult pt a fi sigura de rezultate. chiar am fost dezamagita. sa ai la tine copii dupa toate analizele facute pana acum. o sa ti se recolteze sange direct, fara sa stea nimeni de vorba cu tine, lasi dosarul cu analize acolo, se vor uita ulterior pe el si vor hotari ce analize sa iti lucreze. daca vrei sa ti se faca si homocisteina trebuie sa precizezi pt ca se plateste. bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat s-a-naltat !

 

Anna mergi cu un dosar in care iti pui toate analizele pe care le ai facute, vechi sau noi; se va uita pe ele

 

Mutatiile nu ti le recolteaza acolo, doar restul

Mai mult ca sigur pt. mutatii(daca o sa considere ca mai ai nevoie sa faci si altele pe langa cele pe care le ai deja) te va chema la Medsana cotroceni unde lucreaza dansa numai SAMBATA intre 8-10.30[flo]

 

 

Despre infertilitate si nu numai :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, tuturor!

Am si eu o peveste si implicit o intrebare. Am un baietel sanatos de 5,8 ani, nascut dintr-o sarcina normala (prima , de altfel) la 26 de ani(ai mei). Il asteptasem 1 an si jumatate .Dupa 5 ani(destul de tarziu) m-am hotarat ca vreau si al 2-lea copil. Am asteptat doar 4 luni si in ianuarie gata: insarcinata!

Timp de 5 luni, totul a fost super : 5 ecografii normale, torch perfect, bitest excelent. Nu a mai fost nevoie de triplu test sau amniocenteza. Eram convinsa ca sunt o norocoasa : fara avort, fara extrauterine!

Pe 18 mai ne-am dus la morfologie fetala si atunci a inceput IADUL : fetita mea avea spina bifida aperta si alte malformatii care , mi s-a spus de catre 4 doctori, sunt incompatibile cu viata. In aceeasi zi m-am internat in spital, mi-au provocat nasterea(cu toate ca aveam cezariana la baietel).Fizic nu a fost prea dureros, insa psihic sunt distrusa. Pe data de 19, la 7 dimineata am devenit mamica de ingeras Elena. A fost totul atat de rapid, incat am avut impresia ca nu e viata mea, ca nu e real!

Ajunsa acasa, am citit rapoartele ecografiilor din 18 mai si am cautat cauzele pe internet. M-am gandit ca nu m-am hranit bine, am uitat de acid folic , am fost stresata. Citind atat de multe , am ajuns si la factorul MTHFR si implicit trombofilie. Ati mai intalnit un caz ca al meu ? Credeti ca ar putea fi trombofilia o cauza?

Ma voi duce peste 5 saptamani la analize(mai vreau un copil) si tot atunci voi avea si rezultatele examenului patologic al fetitei. Insa timpul trece foarte greu si eu nu mai am rabdare. Si simt cum innebunesc in fiecare minut care trece. Mi-e teama sa nu mi se spuna ca e mai bine sa nu mai am copii sau ca baietelul meu ar putea si el sa aiba ceva!

Ajutati-ma, daca puteti !

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caresse, imi pare tare rau pentru povestea ta atat de dureroasa...cuvintele sunt de prisos...

Legat de MTHFR, este posibil sa fie asta cauza...in general, din cate stiu din ce am citit si de la alte fete, sarcinile cu MTHFR homozigot (adica forma mai dura) fara tratament, se pierd de multe ori (dar depinde si de cat e afectat corpul, uneori, la varste mai tinere, femeile reusesc sa tina sarcina fara probleme)...dar cum MTHFR nu permite absorbita B-urilor, iar spida bifida tocmai asa apare...deci, ma gandesc ca poate avea legatura.

Baietelul tau poate cel mult sa te mosteneasca, poate avea mutatii cu risc de trombofilie, il poti testa mai tarziu, cu vitamine si mai tarziu cu aspenter preventiv, se tin in frau problemele astea.

Sper sa ai un raspuns la examenul anatomo-patologic. In locul tau as face analizele pentru mutatii.id="Verdana">

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot

3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...